"Powieś paragon" - nakarm głodnego!

  • 11.12.2019, 12:00 (aktualizacja 11.12.2019, 20:22)
  • red.
"Powieś paragon" - nakarm głodnego!

Podziel się:

Oceń:

Mieszkaniec Lubania zainicjował w mieście niezwykłą akcję charytatywną. "Powieś paragon" to świetny sposób na wsparcie potrzebujących.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się coraz szybciej. To znakomity czas na zainicjowanie różnego rodzaju akcji, mających na celu pomoc najbardziej potrzebującym. Jedną z nich, trzeba przyznać bardzo oryginalną, zainicjował w Lubaniu Piotr Socha.

Codziennie rano przy kawie przed wyjściem do pracy przeglądam internet. Całkiem przypadkiem napotkałem na stronę "PanParagon", a w niej artykuł, który zaczynał się od słów "PanParagon ma dla Was piękną historię! Zagłębiłem się w niego i wyczytałem, że jest ogólnopolska akcja "Powieś paragon", która ma na celu wsparcie dla osób, których nie stać na ciepły posiłek - opowiada pan Piotr. 

O co dokładnie chodzi w akcji? Wystarczy kupić obiad dla siebie oraz drugi dla osoby potrzebującej. Paragon należy powiesić na specjalnej tablicy znajdującej się w restauracji. Z tak opłaconego obiadu może skorzystać każdy kto nie jest pod "wpływem" i tego potrzebuje.

Pan Piotr podekscytował się akcją i postanowił podzielić się nią z mieszkańcami Lubania. Jak mówi, reakcja jego znajomych była różna. Pojawiały się nawet głosy krytyczne. Ale byli też tacy, którzy go wspierali i namawiali by się nie poddawał. Tak też zrobił i zaczął pukać do drzwi lubańskich restauratorów.

Dwa dni po napisaniu informacji w internecie postanowiłem przejść się po lokalnych powiedzmy "jadłodajniach" i popytać jak na to wszystko patrzą. Pierwszy strzał okazał się klapą ponieważ właściciel nie zgodził się. Argumentował, że może stracić renomę. Lekko się podłamałem, ale potem było już pozytywnie. Kolejni rozmówcy od razu się zgadzali. Bardzo się cieszyłem. Dodam, że Sławek Duma zaoferował darmowe plakaty, aby klienci wiedzieli o co w tym wszystkim chodzi. Byłem też w MOPS, aby panie tam pracujące wysyłały najuboższych ludzi po ciepłe posiłki - informuje Piotr Socha.

Na jego pomysł odpowiedziało na razie siedem firm:

- Pierogarnia na Osiedlu Piast (Kazimierza Wielkiego 27)
- Restauracja SmaczneGO (Plac 3 maja 15)
- Kurczak Z Rożna (Dąbrowskiego 2)
- Max Burger (Ratuszowa 6)
- Restauracja Pajda Smaku (Kościuszki 25)
- Zapiekanki u Szefa (Spółdzielcza 15)
- Restauracja Eureka (Uniegoszcz 53).

 

W tych lokalach na moją propozycję zgodzono się od razu, bez namawiania i przekonywania. Z kolejnymi jeszcze jestem w trakcie rozmów, jedna mi odmówiła ale nie poddaję się i wciąż szukam kolejnych - mówi Piotr Socha.

A co na temat akcji sądzi pani Dorota z "Zapiekanek u Szefa"?

Akcja jest rewelacyjna. Także moi klienci odbierają ją bardzo pozytywnie. Pierwszego dnia powieszono 18 paragonów a wydałam zaledwie 2, jednak z każdym kolejnym dniem przybywa osób potrzebujących, tylko dziś wydałam ich już z 20.  Przychodzą osoby rzeczywiście biedne, ale są też tacy, którzy znajdują się pod wpływem alkoholu. Skoro na picie mają, więc na jedzenie z pewnością też. Grzecznie im tłumaczę, że akcja skierowana jest do ludzi naprawdę potrzebujących.

Uwagę na to zwraca też inicjator akcji i podkreśla, że posiłki są wydawane jedynie na wynos i tylko osobom trzeźwym. - Akcja nie jest po to aby wspierać pijaków. - dodaje.

red.

Zdjęcia (3)

Komentarze (26)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hera
Hera 13.12.2019, 19:35
Alkoholizm toczy człowieka jak RAK --- To choroba ciała i duszy . Człowiekowi ktoremu brakuje silnej woli ,poprostu wodka układa zycie a to nigdy nie skonczy sie dobrze . Pomagałam bezdomnemu alkoholikowi , Tak zagubionego człowieka jeszcze nie widziałam . Był spokojnym człowiekiem ,zero agresji i wiecie co ,to bolało najbardziej ze taki człowiek doprowadził siebie do takiego stanu . W zeszłym roku zmarł i niech spoczywa w spokoju ,jego ziemska tułaczka juz sie skonczyła .
cwaniak75
cwaniak75 13.12.2019, 06:14
Ludzie, podstawą jest czytanie ze zrozumieniem. AKCJA JEST DLA TRZEŹWYCH NIE PIJAKÓW.
Ja
Ja 13.12.2019, 20:29
A wy pracusie ,co kazdego dnia wypijacie zgrzewe piwa ,przed telewizorem, myslicie ze Was to nie dotyczy ? Myslicie ze jestescie lepsi ,bo nie zebracie na alkohol pod sklepem ? Nie znacie lekarzy ,prawnikow , magistrow, ktorych wodka pokonała ? Bo ja znam ! No to uwazajcie ,oby nie było za pozno !
Teo
Teo 14.12.2019, 12:26
Rozsądny i mądrze myślący człowiek wie kiedy może wypić więcej ,a kiedy nie !! Jest na tyle rozumny, że nie da się wpędzić w nałóg i żyje wolnym i zdrowym!!
Gosc
Gosc 14.12.2019, 20:34
Teo Narkoman tez tak mowi ,ze ma kontrole nad tym kiedy i co bierze tylko ze kontroluje to przez 30 lat i nie wie dlaczego .Kazdy wie a on nie .No powiedz ,dlaczego ?
Edyta
Edyta 12.12.2019, 21:56
Inicjatywa z plusami i minusami. Jesli ktoś martwi sie że za swoje ciężko zarobione pieniądze nakarmi "darmozjada" to lepiej niech wpłaci chociaż mały datek na szlachetną paczkę
Kolega
Kolega 12.12.2019, 21:55
Żeby zło zatriumfowało wystarczy, że dobrzy ludzie nie zrobią nic ! Brawo Piotrek 👍👍👍
Ewa
Ewa 12.12.2019, 13:40
Ludzie dajcie spokój, nie chcecie kupywac i wieszać paragonu to nie komentujcie, czy to skorzysta pijak czy normalna osoba to nie za wasze pieniądze tylko tych ludzi co mają dobry gest.
Gdzie sprawiedliwoś ?
Gdzie sprawiedliwoś ? 12.12.2019, 12:54
Srednio popieram Dlaczego nikt nie zrobi tak aby dac im jakakolwiek prace nawet po 4 godziny dziennie zbieranie śmieci grabienie liści odśnieżanie cokolwiek i po czesci zarobia jakieś pieniadze alkocholizm to nie choroba zreszta to można wyleczyc tu bardziej chodzi o lenistwo i wygode. Mieszkanie dostaną, rachunki oplaca,ubranie dadza,teraz jedzenie tez dostaną jeszcze cieplych deserkow brakuje. Ludzie ciężko pracują aby to miec a tu maja podane na tacy wiec po co pracowac ?
Agniesia
Agniesia 12.12.2019, 09:05
Extra
Teo
Teo 11.12.2019, 21:30
Ja muszę codziennie rano wstawać i zarobić żeby sobie kupić zapiekankę i jeszcze darmozjadom paragon wykupić?. Ci którzy są chorzy, czy naprawdę nie mogą pracować to znajdą pomoc w Opiece i innych instytucjach , bo są przeznaczone na to środki w budżecie miasta "" Wydatki bieżące"".A te gagadki co przychodzą po te darmowe dania to zwykłe lenie,pijaczki i spacerowicze całodniowi !! Tyle w temacie!!
Ana
Ana 12.12.2019, 09:24
Dokładnie Teo dobrze prawisz
czx
czx 12.12.2019, 07:15
***aj
Nina
Nina 11.12.2019, 17:46
Super akcja. Dla restauratorów szacun. Jutro idę powiesić swój paragon i zjeść zapiekankę 😉
Karmi
Karmi 11.12.2019, 16:49
Zaraz - zaraz! A co to, pijak czyli osoba cierpiąca na chorobę alkoholową jeść nie potrzebuje. Przede wszystkim taki powinien najpierw zjeść a później dopiero sączyć jakiś autovidol czy inny preparat o zawartości alkoholu. Na pusty żołądek to nawet niepijacy po alkohol nie sięgają.
Gosia
Gosia 11.12.2019, 20:57
Najglupsza rzecz jaką przeczytałam w tym roku. Skoro mają na alkohol maja na jedzenie. Nie widzę sensu w dalszej dyskusji. Zamiast piwka niech sobie kupią bułkę. A zamiast kolejnej setki ciepła zupę.
K.S
K.S 11.12.2019, 20:40
Skoro potrzebuje, to najpierw niech wyda pieniądze na jedzenie, a potem niech szuka na alkohol. Co za logika.
Oburzona
Oburzona 11.12.2019, 19:38
Skoro stać go na alkohol to niech sobie kupi też jedzenie.
Leśna
Leśna 12.12.2019, 09:12
Wyraźnie pisze pani oburzona że Nie dla osób pod wpływem alkoholu. A dodam że KARMA kiedyś wróci.
Anna
Anna 11.12.2019, 18:02
Dobry żarcik, na prawdę boki zrywać!
Lubanianka
Lubanianka 11.12.2019, 16:41
Potem będzie kłótnia z pijakami bo nie zechcą oddać paragonu i uprą się, że im się należy. No cóż, inicjatywa na prawdę fajna ale czy rzeczywiście w Lubaniu się sprawdzi. Oby korzystali z niej Ci na prawdę potrzebujący, a nie patologia.
Oburzona
Oburzona 11.12.2019, 19:41
Z tego co wiem to ma podać paragon wiec jak poda to wystarczy powiedzieć że nie dla Niego ta akcja.
Ponczek
Ponczek 11.12.2019, 16:24
'Osobą'? Serio?
N
N 11.12.2019, 15:45
Naprawdę cudowna akcja, dobrze że jeszcze są na świecie ludzie o dobrym sercu!
Brawo
Brawo 11.12.2019, 14:38
Podajcie które odmówiły to stracą renome
Krzysiek
Krzysiek 16.12.2019, 06:06
A to niby dlaczego? Zdaję się, że akcja jest dobrowolna. Dobrze rozumiem? No chyba, że odbywa się ona zgodnie z modną w tym kraju zasadą, że kto nie jest z nami, jest przeciwko nam. Na tym polega wolność wyboru?

Pozostałe