Jednak? Przedszkole Miejskie nr 1 zmienia adres

  • 28.11.2019, 14:02 (aktualizacja 28.11.2019, 14:43)
  • red./ŁCR
Jednak? Przedszkole Miejskie nr 1 zmienia adres

Podziel się:

Oceń:

Dziś na stronach lubańskiego urzędu miejskiego ukazał się materiał szeroko wyjaśniający decyzję magistratu o przeniesieniu PM nr 1 na ul Skalniczą. W tekście zauważamy pewną niekonsekwencję - z jednej strony przenosiny traktuje się jako pewnik, z drugiej urząd pisze, że decyzja należy do radnych... Biorąc pod uwagę rozkład sił w Radzie Miasta już dziś wiadomo jak zakończą się protesty rodziców.

O sprawie pisaliśmy już dwukrotnie (TUTAJ i TUTAJ) podkreślając, że każda ze stron - samorządowcy i rodzice - ma swoje racje. Dziś przy okazji materiału przygotowanego przez dziennikarzy Łużyckiego Centrum Rozwoju postanowiliśmy zapytać o zdanie czytelników eLuban.pl jakie mają na ten temat zdanie. Zapraszamy do udziału w ankiecie.

PM 1 zmienia adres

Przedszkole Miejskie nr 1 mieszczące się przy ul. Mickiewicza w Lubaniu zostanie przeniesione na ul. Skalniczą 3, do Szkoły Podstawowej nr 3.  

Warto przypomnieć, że od 2010 roku w każdej jednostce oświatowej w Lubaniu, w której realizowane były remonty o dużym zakresie prac, finansowanie odbywało się przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Tak było w przypadku Szkoły Podstawowej nr 1 i byłego Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 1 na Księginkach, gdzie obecnie mieści się Szkoła Podstawowa nr 3, a także Przedszkoli Miejskich nr 3 i 5. I tak miało być też w Przedszkolu Miejskim nr 1 (PM1).

Podstawą rozpoczęcia wszelkich prac remontowych jest posiadanie dokumentacji technicznej, której niezbędną część stanowi kosztorys. W 2016 roku zlecono przygotowanie takiej dokumentacji dla budynku PM1. Pierwsze dane, pokazały, że szacunki, które były robione podczas innych tego typu remontów w mieście, choćby Przedszkola Miejskiego nr 5, Przedszkola Miejskiego nr 3 czy Gimnazjum nr 1 nie mają odzwierciedlenia w tym co ustalili na miejscu projektanci. Zakres prac okazał się dużo większy i wymagania były również wyższe. Pierwotnie na remont przedszkola zaplanowano kwotę ok. 2,2 mln złotych. Finalnie oszacowana kwota znacząco przekroczyła zakładany plan. Wartość inwestycji ustalono na poziomie 4 779 664 zł. Istotne jest, że rok 2017 i 2018 przyniósł znaczny wzrost cen usług budowlanych, co obecnie daje wysokie prawdopodobieństwo przekroczenia kwoty 5 mln złotych.

Na podstawie decyzji pokontrolnej Straży Pożarnej, obecny stan techniczny pozwala na wykorzystywanie budynku PM1 jako placówki przedszkolnej do 30 września 2020 roku. Gdyby podjęto decyzję, że przedszkole zostanie w tym samym miejscu, to ze względu na szeroki zakres prac, remont obecnego budynku trwałby ok. 1,5 roku i wiązałoby to się z koniecznością umieszczenia dzieci w innej placówce.

– Uznaliśmy, że remontowanie budynku PM1, który nie był budowany jako budynek przedszkolny mija się z celem.  Jest to zupełnie nieracjonalny i niegospodarny wydatek, stąd próby szukania innego rozwiązania i przeniesienia dzieci do innego budynku, najlepiej do budynku, który był budowany jako obiekt oświatowy – powiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Pierwotnie brano pod uwagę inne lokalizacje, między innymi budynek SP1 czy SP2 (przy ul. Rybackiej), ale koszty ich dostosowania do wymogów zarówno Sanepidu, jak i PPOŻ okazały się zbyt wysokie. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przy budowie lub modernizacji budynku z przeznaczeniem na przedszkole, dzieci nie mogą przebywać na piętrze bez windy. Szczególnie ważne są tutaj sytuacje kryzysowe. Ze względów bezpieczeństwa, małe dzieci wymagają szybkiej interwencji i krótkich dróg ewakuacji. Z tego względu najlepszą lokalizacją do przeniesienia tego przedszkola (obecnie 4 oddziały) jest budynek SP3 przy ul. Skalniczej, gdzie uczęszczała już część dzieci przedszkolnych podczas remontu PM5. Budynek jest wyremontowany (ze środków unijnych). Ponadto wybudowany został jako budynek szkolny i jest łatwo adoptowalny.

– W tej sytuacji jedynym możliwym rozwiązaniem dla dzieci, które chodzą do tego przedszkola staje się szansa na przeniesienie ich do innych budynków, które temu celowi mogą służyć – podkreślał Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Zalet zmiany lokalizacji przedszkola jest wiele. Rozpocząć należy od bezpieczeństwa. W nowej lokalizacji budynek jest jednopiętrowy, z szerokimi korytarzami. Dzięki temu skrócą się drogi ewakuacyjne i na pewno będzie mniej kolizyjnie. Na ul. Skalniczej więcej jest miejsc parkingowych, co ułatwi rodzicom szczególnie poranne odprowadzanie dzieci do przedszkola. Jeśli chodzi o komfort przebywania w placówce to SP3 znajduje się na dużym terenie zielonym z placem zabaw. W listopadzie przy szkole powstała Otwarta Strefa Aktywności. W momencie przeniesienia PM1 do nowej lokalizacji, urządzenia należące do przedszkola, znajdujące się przy obecnym budynku zostaną również przeniesione. Dzięki zmianom przedszkolaki zyskają przestronne, jasne sale oraz salę gimnastyczną, budowane z przeznaczeniem na cele edukacyjne.

Wstępny kosztorys przystosowania budynku SP3 został już przygotowany. Póki co, opiewa na kwotę 910 tys. i oprócz kosztów dostosowania oddziałów do potrzeb maluchów, uwzględnia również dobudowanie windy za ok. 530 tys. Jednak ta kwota może być refundowana z programu Dostępność Plus.

Ostateczną decyzję o przeniesieniu adresu przedszkola za zgodą Kuratorium Oświaty podejmie Rada Miasta Lubań.

red./ŁCR

Komentarze (84)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kordian
Kordian 11.02.2020, 09:49
PANIE BURMISTRZU ARKADYJUSZU!
Niech pan sobie tę cała dyskusję z tego tematu zakopiuje do pamiętnika. Kiedyś się panu przyda w ramach refleksji ubolewając nad straconym (na szczęście) już bezpowrotnie stołeczkiem tak zwanego - tfu! - "Ojca Miasta".
Teresa
Teresa 10.02.2020, 22:13
Panie burmistrzu wyrzucił pan najmłodszych mieszkańców naszego miasta z przedszkola nr 1 na obrzeże miasta. Szkoda że nie wpadł pan na taki pomysł kiedy pańskie dzieci chodziły do przedszkola. Te dzieci za kilka lat będą chlubą naszego miasta, miasta które pan swoją nieudolnością skutecznie niszczy. Pana to nie interesuje jaką krzywdę wyrządza pan tym dzieciom i ich rodzicom. A pańscy klakierzy- pseudo radni, którzy lekką ręka głosowali za zlikwidowaniem przedszkola Nr 1 bo do tego docelowo skutecznie dąźycie niech nie czują się bezpieczni na swoich posadkach bo kiedś ręka sprawiedliwości i was dosięgnie. Skrzywdzić najmłodszych to wielka hańba i dobry gospodarz nigdy by na to nie pozwolił a pan ze swoją grupą popleczników to uczynił. Powinniście wstydzić się swojej decyzji.
BabciaD
BabciaD 11.02.2020, 09:35
Na zdrowie im to wyjdzie - szczególnie rodzicom i opiekunom. Więcej ruchu.. Więcej zdrowia i dobrego samopoczucia. Jeszcze będziecie mu dziękować!
./,
./, 16.12.2019, 13:23
Czy urzędnicy podlegają pod jakiś paragraf jak źle gospodarują zasobami miasta?
Radca
Radca 16.12.2019, 15:19
Tak. Tylko że za umyślną niegospodarność nie może jednak zostać skazany sprawca, który miał świadomość nadużycia uprawnień, ale nie przewidywał, że wyrządzi tym znaczną szkodę. Kwalifikuje się zatem wówczas pod przestępstwo z art. 296 k.k. jest obecnie przestępstwem materialnym. Dla przypisania odpowiedzialności konieczne jest wykazanie, że sprawca doprowadził do skutku w postaci wyrządzenia znacznej szkody majątkowej. Musi to być szkoda, której wartość w chwili czynu przekracza 200-krotną wysokość najniższego miesięcznego wynagrodzenia (art. 115 par. 5 i 7 k.k.). Zaś to określa rozporządzenie Rady Ministrów
Alina
Alina 16.12.2019, 10:12
Jak tak można, to przedszkole ma kilkadziesiąt lat. taki majątek, tak piękne miejsce sprzedawać. Mam nadzieje że sprawa trafi do prokuratury
Ar-chitek
Ar-chitek 11.02.2020, 09:38
Wręcz przeciwnie. Sprzedaż tej rudery jest przejawem troski władz o zachowanie substancji mieszkaniowej. Kupiec z pewnością przystąpi do generalnego remontu i willa stanie się obiektem "pielgrzymek" turystycznych nie tylko lokalnych mieszkańców - aż się widokiem nasycą.
Dora
Dora 02.12.2019, 14:46
To dobra decyzja
Edykt
Edykt 01.12.2019, 23:09
Cały problem z przedszkolami to domena burmistrza. Znany jest ze swoich proprywatyzacyjnych działań w stosunku do przedszkoli. Nie potrafi okiełznąć swoim rozumem całości spraw związanych z edukacją przedszkolną. Najchętniej sprzedałby wszystkie przedszkola w prywatne ręce i miałby kłopot z głowy. Ten zarząd miasta z burmistrzem to ryba , która zepsuła sie juz całkowicie. Po co miastu p Tomiczek, który żeruje na naszym budżecie, może burmistrz sie pochwali jakie ten pan pozyskał środki dla miasta. Jest jeszcze wiele ciekawych osób w zarządzie którzy trzepią kasę dorabiając w spółkach miejskich (może niech burmistrz ujawni składy rad nadzorczych i nazwiska gdzie zasiadają DOJĄCY kasę ludzie burmistrza). Reasumując czas szykować taczki i wywieźć to towarzystwo bo pochłonie nas czarna dziura niemożności i zachłanności
Elekt
Elekt 11.02.2020, 09:40
... i przy okazji skąd środki czerpie jego "przyd...as" zwany Bufonem?
:()
:() 29.11.2019, 23:25
Wyjasniło się
Przy Mickiewicza 1C powstanie przedszkole niepubliczne.
Proszę wyjść na spacer na Mickiewicza i wszystko jasne i czytelne.
Nastepnie przy Mickiewicza 1B powstanie prywatne przedszkole. Jak tylko kupią i wyremontują.
Dają 500 + to trzeba ciągnąć od rodziców . Miasto płaci 500+ to odbiorą w inny sposób.
Uczniom też w tym mieście nic sie nie należy. Stypendia burmistrza dla uczniów szkół podstawowych to nawet nie stypendia tylko jednorazowa nagroda- na waciki. Uchwałą rady miasta zamienili stypendia na jednorazową "zapomogę" dla najzdolniejszych. Miało być 2500zł stypendium w skali 10 miesiecy (250 ×10 m -cy) a jest 250 zł w skali roku.
Miasto po zbyciu budynku zostanie zwolnione z olbrzymich kosztów obsługi budynku i personelu. Kasa wraca. Na premie i inne wydatki. Taka strategia.
Mniejsze miasta ościenne uzyskały dotacje z UE na remont przedszkola i nie sprzedaja. A tu na kolejne premie pójdzie.
.....................................


W razie pytań do burmistrza dzwońcie.
Odpowie rzetelnie i uczciwie.
Pela
Pela 30.11.2019, 14:05
Burmistrz odpowiada czy ten jego "bufon" zwany asystentem od spraw zbędnych...?
.
. 06.12.2019, 22:17
Nikt nie odpiwiada. Generalny P sie tym zajmie
....
.... 30.11.2019, 10:25
Dzyń, dzyń panie burmistrz jaki kolejny budynek na sprzedaż...
Hera
Hera 29.11.2019, 16:50
O swieta Petronelo , jeszcze troche to Baszta Bracka pojdzie pod młotek i w grastisie Mury Obronne dorzuca ?????
Murgrabia
Murgrabia 11.02.2020, 09:45
Nie Petronelo tylko święta Magdaleno - jeszcze świętobliwa Pani Bożenka Petroneli nie wypromowała na świetą-opiekunkę miasta.
Duch Brunhildy
Duch Brunhildy 29.11.2019, 18:21
Nie baszta tylko Wieża Bracka. Chętnie kupię.
Kupiec
Kupiec 29.11.2019, 23:27
A jak stoi Dom Solny?
Ma juz własciciela?
Bo jest kupiec.
Hera
Hera 29.11.2019, 21:26
Oj Brunhildo ,to Ty jestes od Suwnicowej ? Zostaw nam chociaz Mury Obronne , bo czuje ze niedługo beda nam bardzo potrzebne !
Mieszkaniec
Mieszkaniec 30.11.2019, 13:22
A po co nam mury obronne? Będzie ktoś chciał zdobywać czarną dziurę?
Mama
Mama 29.11.2019, 13:23
Czy kosztorys został wykonany po spotkaniu z rodzicami czy wcześniej? Miał zostać ustalony kolejny termin spotkania, na którym miały zostać przedstawione konkrety. Rodzice chcieli negocjować . O spotkaniu nie ma żadnych informacji, natomiast z Internetu dowiadujemy się, że i tak wszystko jest już ustalone. Co to ma znaczyć!? Nie zgadzam się z tym i bardzo nie podoba mi się taka forma komunikacji!
Lubaniak
Lubaniak 29.11.2019, 18:28
Decyzja o przeniesieniu przedszkola już dawno zapadła,więc te spotkania wiceburmistrza z rodzicami dzieci to tylko ściema.
Rodzice przedstawiali swoje argumenty myśląc że lubańska władza się nad nimi zastanowi,a tu potraktowano ich niepoważnie,na zasadzie "wyżalcie się,a my i tak zrobimy swoje".


mateusz
mateusz 29.11.2019, 11:29
Jeżeli burmistrz sprzeda przedszkole sprawa trafi do mediów ogólnopolskich, jest to kolejna absurdalna sprzedaż majątku miasta , dość "dziwna". Budynek trafi w ręce .... wiadomo kogo. Kolejna nieruchomość sprzedana za grosze. Idąc tym tropem za parę lat miasto pozbędzie się wszystkich nieruchomości i nagle się okaże się ze jest bankrutem. Jest to kolejny zamach na majątek miasta. A to że decyzja należy do radnych to kpina przecież większość to poplecznicy burmistrza
P
P 29.11.2019, 23:28
Do prokuratora
.......
....... 29.11.2019, 12:58
Smutne! Jestem emocjonalnie związana z tym budynkiem i nie chciałabym aby należał do wiadomo kogo!
Pela
Pela 30.11.2019, 14:07
No to sobie go kup!
...
... 30.11.2019, 17:46
Nie musisz być złośliwa... spróbuj być miła...
Rodzic
Rodzic 29.11.2019, 10:27
Odwolac tak niewydarzonego burmistrza zanim sprzeda caly Luban a z tego co wiem jego wlasne dzieci uczeszczaly do tego przedszkola a teraz jest niebezpieczne bo dzieci Burmistrza juz tam niema brak slow odwolac go z urzedu
Rozbawiony
Rozbawiony 29.11.2019, 13:21
Odwołać?,nie rozśmieszaj. Kto i jak to ma zrobić?. Tylko referendum, ludzie nie chodzą na wybory to na referendum tym bardziej nie pójdą. Nie będzie wymaganej frekwencji.
Był czas wyborów samorządowych i wówczas trzeba było iść i wybrać innego burmistrza,przecież A.S już dwie kadencje burmistrzował i było widać że jest słaby. Dopiero teraz jak decyzje burmistrza dotykają zainteresowanych to krzyk o odwołanie,a gdzie szanowni rodzice byliście w czasie wyborów?.
Weteran
Weteran 29.11.2019, 09:09
Brawo Rado Miejsko - Brawo Burmistrz! Tak trzymać i motłochowi nie popu-szczać. Mogą sobie protestować do woli i demonstrować pod ratuszem... Referendum o Pański impiczment i tak mają przegrane. Przypominam że ma Pan jeszcze do sprzedania resztki po ZNTK i po Bawełnie, no i stary szpital trzeba zdjąć z ewidencji i wyprzedać wraz z zadrzewieniem... Póki to jeszcze stoi - bo jak się zawali to kasy nie będzie! A nie chce sie Pan gdzieś wynieść a na 7 Dywizji przywrócić hotel i restaurację Łużyce?
A
A 29.11.2019, 11:39
Niedługo wszystko wysprzeda i wyjedzie szczęśliwy z Lubania!
Lena
Lena 28.11.2019, 23:24
Skoro około 200 lat temu ,postanowiono ze Zameczek nigdy nie bedzie sprzedany a bedzie słuzyc społecznosci lokalnej . to tak ma byc ! Oby na p. Burmistrza klatwa nie spadła ,bo historycy opisuja podobne przypadki ..Chce pan byc pierwszym Burmistrzem ,ktory nie uszanował woli zmarłych ? Brrrrrrrrr! Ja bym sie bała ?
Nelka
Nelka 29.11.2019, 15:05
Wielebny Burmistrz mimo że skundlony i klęcznik to się klątwy nie boi - on wie, że to kościelna lipa wymyślona dla manipulowania gawiedzią.
Dopadająca Klątwa
Dopadająca Klątwa 29.11.2019, 13:23
"Zameczek" jest własnością powiatu,burmistrzowi nic do tego.
Obserwator
Obserwator 29.11.2019, 16:59
Klatwa ,to klatwa ! Nie bez przyczyny Zameczek stoi na wulkanie ! Skoro nigdy miał byc nie sprzedany ,to ja bym tej Puszki Pandory nie otwierał .
Rysiek
Rysiek 28.11.2019, 23:13
Zawiązała się grupa mieszkańców, która rozpoczyna działania mające doprowadzić do referendum w Lubaniu. Jak dobrze pójdzie to referendum odbędzie się wiosną 2020. Wszyscy niezadowoleni z rządów ekipy Słowińskiego będą mogli wystawić burmistrzowi i jego poplecznikom czerwoną kartkę. Do dzieła ... Czas na zmiany ... Uratujmy nasze miasto przed dalszą degradacją ...
mieszkanka
mieszkanka 16.12.2019, 10:11
Dajcie znać, chętnie wezmę udział
Mieszkaniec
Mieszkaniec 29.11.2019, 18:48
Nawet jeśli referendum się powiedzie to jest jakiś poważny kandydat na to stanowisko?
Zainteresowany
Zainteresowany 29.11.2019, 14:37
A gdzie można składać podpisy o referendum?
Rozbawiony
Rozbawiony 29.11.2019, 13:25
Już widzę te tłumy lubaniaków co walą na referendum. Nie chodzą na wybory,a na referendum pójdą?. Nie rozśmieszaj.
Ja
Ja 30.11.2019, 18:11
Jak rywal burmistrza do lubaniakom po 500 to spoko ,pojda !
.koniec i kropka.
.koniec i kropka. 28.11.2019, 22:35
Artykuł wystawiony przez ŁCR.
matka przedszkolaka.
matka przedszkolaka. 28.11.2019, 22:02
Ciekawe jak babcie będą odbierać dzieci z przedszkola? Na pewno prywatne przedszkole na Armii Krajowej zyska na atrakcyjności. Czy o to chodzi? Poza tym okaże się się za jakiś czas dla kogo ten remont tj. kto kupi tę piękną willę na Dąbrowskiego. A może by te dzieci wywalić całkiem poza miasto. Po co komu przedszkole? Podobno wszyscy mają samochody i mogą sobie dzieci dowieźć. Ciekawa informacja. Przedszkole tylko dla zmotoryzowanych???
Zyx
Zyx 29.11.2019, 07:20
Na Armii Krajowej też był piękny Młodzieżowy Dom Kultury... ech.
Zyx
Zyx 28.11.2019, 21:16
"(...) SP3 przy ul. Skalniczej, gdzie uczęszczała już część dzieci przedszkolnych podczas remontu PM5."
Niby kiedy to było?? Czy o czymś nie wiemy??? Dzieci z przedszkola nr 5 wcale nie uczęszczały na ul. Skalniczą!! Kłamstwa kłamstwa kłamstwa!!
Samozaoranie level master.
Pola
Pola 28.11.2019, 20:36
Kolejna szkodliwa decyzja burmistrza, który po wyborach pokazał znowu swoją prawdziwą twarz. Otoczony jest przez klakierów, którzy tylko mu schlebiają. Jego zastępca, pomimo już roku pełnionej funkcji nie posiada merytorycznej wiedzy. Natomiast oddanie pod głosowanie przez Radę Miasta kwestii przedszkola to jakaś kpina...
Radni burmistrza to nieme marionetki, które głosują jak im wskaże nie patrząc na dobro miasta. Nawet pytania merytoryczne czytają z kartek wcześniej przygotowanych, więc efekt głosowania jest już pewny.
Tracimy bezpowrotnie przedszkole publiczne w centrum miasta, gdzie za projekt remontu zapłacili podatnicy. Wielu mieszkańców dzielnicy kupiło nowe mieszkania i domy ze względu na infrastrukturę np. bliskość szkoły lub dobrego przedszkola miejskiego i dziś mają prawo się czuć oszukani.
Wiele swoich szkodliwych decyzji wraz swoimi radnymi odłożył po wyborach: kładka na rzece Kwisie, MDK, przedszkole licząc, że nie będziemy pamiętać czynów do następnych wyborów...
Obietnice!!! Nie konkrety???
Kupiec
Kupiec 28.11.2019, 22:44
Miał byc MDK do sprzedaży. Skutecznie odwrócili uwagę. Nastepny bedzie MDK. Nie opłaca sie nic w Lubaniu
...
... 28.11.2019, 19:57
Nie zdziwię się jak pani suwnicowa kupi ten piękny budynek...będzie do kolekcji!
Bing
Bing 29.11.2019, 15:07
A kto to jest Pani Suwnicowa?
X
X 28.11.2019, 22:37
Albo corka albo syn. Będzie komplet (albo kompleks przedszkolny) przy ul Mickiewicza.
Obcy
Obcy 28.11.2019, 19:28
Pytacie dlaczego byla kasa na fontanne i posagi a na przedszkole nie ma?proste.fontanne i posagi widzi wiekszosc mieszkancow chcac nie chcac.a kto patrzy na przedszkola?tylko garstka rodzicow.
.
. 29.11.2019, 08:57
Myślisz, że ta większość ma radość patrzenia na te dziwolągi...powinniśmy dostać odszkodowanie za nękanie nimi! Piękne budynki idą w prywatne ręce a nam na pocieszenie serwują maszkary, które straszą!
Ja
Ja 29.11.2019, 17:15
Co prawda ,to prawda . OKROPIENSTWO , nam pan zafundował tak samo jak w parku na Kamiennej Gorze ,te czarne granitowe tablice . Przechodziłam przez park i powiało groza !To nie park ,toc to cmentarzysko .Mroczne wizje ma nasz Burmistrz .

Pozostałe