25 listopada - Dzień Pluszowego Misia

  • 25.11.2019, 14:09
  • Red.
25 listopada - Dzień Pluszowego Misia Pixabay

Podziel się:

Oceń:

Chyba każdy z nas miał w dzieciństwie ulubioną przytulankę, bez której nie mógł zasnąć. Jednak to Pluszowy Miś zyskał największą popularność i 25 listopada obchodzony jest jego dzień. Historia powstania pluszaka w kształcie niedźwiedzia jest bardzo ciekawa.

Znane są dwie historie związane ze zdobyciem popularności przez Misia. Pierwsza z nich podaje, że swój początek miał w Niemczech, druga że w Stanach Zjednoczonych.

Według pierwszej, kariera misia-zabawki rozpoczęła się z końcem XIX wieku. Margarete Steiff – niemiecka inwalidka sparaliżowana wskutek choroby Heinego-Medina, szyła różne pluszowe zabawki-zwierzątka. Jej siostrzeniec Richard Steiff w roku 1880 wpadł na pomysł, aby ulepszyć ich konstrukcję i założyć firmę produkującą takie zabawki w wirtemberskiej miejscowości Giengen an der Brenz, 10 km od granicy bawarskiej. Pluszowe zwierzątka wystawiono na targach w Lipsku w 1903. Zainteresowały one Amerykanów i 3000 egzemplarzy wyeksportowano do Stanów Zjednoczonych. Tam zdobyły dużą popularność i wkrótce podobne misie zaczęły wytwarzać inne firmy zabawkarskie. Firma Steiffa nadal istnieje i nadal zajmuje się produkcją pluszowych zabawek.

Można też spotkać inną wersję historii powstania tej sympatycznej maskotki. Mianowicie, w 1902 roku, podczas jednego z polowań prezydenta Stanów Zjednoczonych Teodora „Teddy” Roosevelta, jego towarzysz łowów postrzelił młodego niedźwiadka. Gdy przyprowadził zwierzątko do prezydenta, ten widząc przerażenie malca kazał go uwolnić. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post” i dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchoma, imigranta z Rosji stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. W ciągu kilku lat Mitchom stał się potentatem i właścicielem firmy „Ideal”, jednej z najbardziej znanych firm produkujących pluszowe misie. 

A jak nazywał się Wasz ulubiony Miś w dzieciństwie? 

Red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe