Segregacja obowiązkowa

  • 15.11.2019, 10:00 (aktualizacja 15.11.2019, 10:47)
  • ŁCR
Segregacja obowiązkowa ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Selektywna zbiórka odpadów będzie obowiazkowa. Najpóźniej od września przyszłego roku każdy z nas będzie zobowiązany segregować śmieci.

Skąd taka decyzja? To zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakłada obowiązek selektywnej zbiórki odpadów na każdego właściciela nieruchomości. Dzięki temu będzie możliwe pozyskanie większej ilości surowca nadającego się do recyklingu. Do tej pory każdy mógł dokonać wyboru  czy segreguje czy nie. Nowe zapisy ustawy po prostu wymuszają segregowanie odpadów.

Co w sytuacji, gdy ktoś nie będzie segregował? Jeśli podmiot odbierający odpady komunalne (w naszym przypadku Zakład Gospodarki i Usług  Komunalnych Sp. z o. o.) stwierdzi brak segregacji, wówczas powiadomi o sprawie Urząd Miasta Lubań. Następnie po uwzględnieniu zapisów nowej ustawy, zostanie wydana decyzja w sprawie podwyższonej opłaty. W takim przypadku nowa wysokość opłaty będzie dotyczyła właściciela nieruchomości a więc podmiotu składającego deklarację - bez względu czy jest to deklaracja z nieruchomości jednorodzinnej czy wielorodzinnej. W tym drugim przypadku mieszkańcy wspólnot czy spółdzielni będą musieli wzajemnie zachęcać się do prowadzenia segregacji. 

Jakie sankcje poniesiemy jeśli nie będziemy segregować? Ustawodawca zdecydował, że będzie to kara finansowa. Podwyższona opłata może stanowić kwotę nie mniejszą niż dwukrotność dotychczasowej wysokości opłaty, ale nie może być wyższa niż czterokrotność dotychczasowej wysokości opłaty. Jej wysokość zostanie wkrótce ustalona przez Radę Miasta Lubań. Prócz kary nałożonej w trybie decyzji administracyjnej, osoby nieprzestrzegające zapisów nowej ustawy narażą się na poniesienie sankcji karnych w postaci mandatu karnego w wysokości nawet 500 zł lub grzywny orzeczonej przez sąd - do 5000 zł.

Co z gospodarstwami niezamieszkałymi (przedsiębiorstwa, działalności gospodarcze)? Również właściciele nieruchomości niezamieszkanych mają obowiązek segregacji. Gminy mają jednak możliwość ustalenia czy właściciele nieruchomości niezamieszkanych nadal pozostaną w systemie opłat gminnych (określi to rada miasta). Jeśli nie - wówczas będą musieli podpisać umowę indywidualną z podmiotem odbierającym odpady. 

Czy zmieniają się termin i numery kont bankowych? Termin płatności za odbiór odpadów komunalnych pozostaje nadal ten sam, czyli do 15 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Numery rachunków bankowych, na które były dokonywane płatności także pozostają bez zmian. Ważne jest to, że musimy w terminie i zgodnie z otrzymaną informacją lub decyzją płacić za wywóz odpadów komunalnych. Jeśli tego nie zrobimy, z urzędu będą ściągane należne kwoty  na podstawie tytułu wykonawczego, tak jak za zaległości podatkowe.

Gdzie można znaleźć więcej informacji o zmianach? Wszelkie informacje dotyczące nowego systemu gospodarki odpadami (m. in. harmonogram wywozu odpadów, poradnik segregacji odpadów) znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej miasta Lubań w zakładce www.luban.pl/ekologiczny-luban oraz w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce Gospodarka Odpadami. Ponadto szczegółowych informacji w tym zakresie udzielają pracownicy Referatu ds. Opłat za Zagospodarowanie Odpadami Urzędu Miasta Lubań, mieszczącego się przy ul. 7 Dywizji 14 (przybudówka, I piętro) tel. 75 64 56 600.

ŁCR

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Sara
Sara 16.11.2019, 15:24
To po ch#@$& są niesgregujace kosze na śmieci ????? Co to Roboty z ludzi robicie weźcie załóżmy jakąś petycję o odwołaniu tego jak nagłośnienie z tą sankcja nałożona na internet wtedy rusza 4 litery do zmiany tego trzeba załączyć się wspólnie chyba że chcecie kontroli od państwa.
PeHa
PeHa 16.11.2019, 11:06
Umiłowani Siostry i Bracia!
Jaką świadomość ekologiczną mają Polacy u progu XXI wieku ? Z przyjemnością jadą na działkę, do lasu, albo na ryby na jeziora cieszyć się świeżym powietrzem, to lubi każdy, ale czy tak naprawdę zdajemy sobie sprawę jak potwornie zatruty jest nasz kraj? Raport Europejskiej Agencji Środowiska za rok 2018 mówi wyraźnie: Polska zajmuje jedno z pierwszych miejsc w rankingu krajów z najgorszym zanieczyszczeniem. Według EAŚ w 2015 z powodu smogu w Polsce przedwcześnie zmarło prawie 45 000 osób.
19 z 20 europejskich miast najbardziej zatrutych benzo(a)pirenem leży w Polsce. To koszmar, strach otworzyć okno! A do tego od kilku lat trwa zintensyfikowane niszczenie przyrody w Polsce, przede wszystkim dewastacja puszcz, lasów, masowe wycinanie drzew w miastach. Czy ludzie, którzy podejmują takie decyzje są idiotami? Dlaczego aktualni decydenci w Polsce tak uwzięli się na polską przyrodę? Gdzie tkwią korzenie tego szaleństwa? Bo bardzo wielu Polaków tak naprawdę nie wie dlaczego tak masowo wycina się lasy w Polsce, ale nie za bardzo się tym przejmuje. Korników za dużo chyba - ktoś napisał. Chyba tych co podjadają niektóre rozumy.
Eko-Luba
Eko-Luba 16.11.2019, 10:54
Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba – odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy.
- przysłowie indiańskiego plemienia Kri
Wniosek: zatrudnić nierobów i innych bezrobotnych do segregowania na terenie wysypiska. Można oddelegować do tych prac pensjonariuszy z Zaręby.
Bedzie skutecznie i pożytecznie.
kawa
kawa 16.11.2019, 09:54
a co jeśli ktoś podrzuci śmieci niesegregowane do mojego kosza
Anka
Anka 16.11.2019, 08:31
Wielki krzyk o segregacje ,kary ,wyższe opłaty ,pilmowanie sąsiadów a śmieciarki wjeżdzają na wysypisko jedna daje odpady na taśmę do przeglądu i segregacji a kilejne 3 do dołu i walec ubija .Ale potrzeba zgnębienia ludzika jesr i kase wydrzeć trzeba .A swoją drogą tych psełdo bogackich to powinni wielu przypilnować bo wywożą i wynoszą gdzie się da .to prawda .
widz
widz 16.11.2019, 04:42
jaka segregacja potem przyjezdzaja po odbior i wszzystko do jednego wora
Cezary Cezary
Cezary Cezary 15.11.2019, 18:09
Nie jestem przeciwnikiem ekologii ale segregacja śmieci w warunkach blokowych jest lekką parodią. Co innego mieć 3 pojemniki 50m od swojej posesji, można sobie nosić po jednej buteleczce, w warunkach blokowych zbieranie śmieci w domu jak i ich wynoszenie jest co najmniej upierdliwe. Zwłaszcza że 70% ludzi pod tzw. zlewem w kuchni trzyma, ziemniaki, cebulę, jakiś płyn i inne takie smuty, gdzie tu jeszcze miejsce na 3 pojemniki? ....
Tak, zaraz zostanę zbesztany przez jakiegoś eko-oszołoma...
Besztający Eko-oszołom
Besztający Eko-oszołom 16.11.2019, 11:33
Może te "trzy pojemniki" postaw w przedpokoju w jakiejś szafce?.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 16.11.2019, 20:55
Nie mam przedpokoju
66
66 15.11.2019, 16:48
Obowiązek segregacji,to opłaty w dół poniwaz to już produkty, które sprzedają
Mieszkaniec
Mieszkaniec 15.11.2019, 11:00
To zacznie na większą skalę niż dotychczas podrzucanie niesegregowanych odpadów przez niektórych właścicieli nieruchomości jednorodzinnych do pojemników wspólnot mieszkaniowych, które nie posiadają zamykanych boksów.
Heniek
Heniek 15.11.2019, 13:56
I do lasu zapewne też
Gosc
Gosc 15.11.2019, 19:06
Juz tak robia. Ciagna na foliach szmatach smieci ogrodowe z domkow do smietnikow wspolnot .Sam widziałem
Porządny obywatel
Porządny obywatel 15.11.2019, 10:59
Ja za śmieci płacę spółdzielni , a ona niech przyjmuje kary za ludzi którzy są niereformowalni . Tyle lat segregujemy śmieci a proszę pofatygować się na os. Piast gdzie jest kosz na śmieci przy ulicy Krzywoustego i Kazimierza Wielkiego co tam się dzieje . Dodatkowo polska młodzież z tych śmieci robi użytek roznosząc je w promieniu 500 metrów od śmietnika . Nikt z tym nic nie robi pomimo zgłaszanego problemu , w mam jeszcze teraz sąsiadów pilnować czy dobrze śmieci wyrzucają . Kpina .
Porządny mieszkaniec
Porządny mieszkaniec 15.11.2019, 14:41
Jak się nie wie, o czym się pisze, to lepiej nie pisać. Za śmieci, za wodę, za ciepło płaci się nie Spółdzielni, tylko odpowiednio Urzędowi Miasta Lubań, LPWiK-owi, PEC-owi. Spółdzielnia owszem pieniądze zbiera i przekazuje je właściwemu dostawcy usług dokładnie w tej ilości, która jest należna (czyli często więcej niż zebrała, bo nie wszyscy raczą czynsz w terminie płacić). Dobrze, gdyby wszyscy mieszkańcy spółdzielczych budynków to rozumieli.
Porządny obywatel
Porządny obywatel 15.11.2019, 18:00
Masz rację i jestem tego swiadomy . Odpowiedzialność za uregulowanie tych płac jest spółdzielnia więc i ona ponosic będzie kary za mieszkańców .
zulu
zulu 15.11.2019, 13:49
Spółdzielnia czy wspólnota obciąży mieszkańców większymi opłatami.Patologia pozostanie bezkarna a wpływy wzrosną.Dlaczego ktoś ma pilnować kosza na śmieci i na jakiej podstawie?

Pozostałe