Już dawno po wyborach, a plakaty wciąż wiszą

  • 14.11.2019, 13:45 (aktualizacja 18.11.2019, 11:41)
  • Red.
Już dawno po wyborach, a plakaty wciąż wiszą

Podziel się:

Oceń:

Przed wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 13 października, na każdym rogu i na każdym kroku było można spotkać twarze kandydatów różnych ugrupowań. To charakterystyczny element krajobrazu polskich miast w czasie kampanii wyborczej. Od wyborów minął ponad miesiąc, a niektóre afisze i plakaty wciąż nieśmiało na nas zerkają z przydrożnych płotów. Na jeden z takich banerów wciąż można się natknąć w Kościelniku, na płocie należącym do zarządcy drogi wojewódzkiej nr 393.

Za wszelkie plakaty, afisze czy banery, które zostały wprowadzone do przestrzeni publicznej w okresie kampanii, odpowiadają komitety wyborcze i zgodnie z prawem mają obowiązek je usunąć. Kodeks wyborczy przewiduje na to 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów. Ponieważ tegoroczne wybory parlamentarne odbyły się 13 października, plakaty i banery powinny zostać usunięte do 12 listopada. Niestety, kilka wciąż pozostało. O ich dalszym losie zdecydują władze gminy. Mogą nakazać ich usunięcie, zazwyczaj do takich działań oddelegowane są służby komunalne odpowiedzialne za porządek. Kosztem usunięcia pozostawionych plakatów wyborczych zostanie obciążony, odpowiadające za nie komitet. Wcześniej komitet wyborczy może zostać upomniany i wezwany do usunięcia plakatów, a także ukarany mandatem w wysokości do 500 złotych. 

Kiedy plakat wyborczy może wisieć dłużej niż 30 dni?

Niestety po wyborach natkniemy się również na takie miejsca, gdzie plakaty czy banery z twarzami kandydatów będą wisieć dłużej niż 30 dni. Prawo przewiduje, że z wyżej wymienionego obowiązku zwolnione są te plakaty, hasła czy instalacje (np. bilbordy), które znajdują się na prywatnych posesjach. W praktyce oznacza to, że mogą wisieć w tym miejsce nawet do następnych wyborów, a kwestie ich zdjęcia zawarte są w umowie między komitetem wyborczym a właścicielem działki lub pośrednikiem zarządzającym reklamą. W pewnych sytuacjach interweniować może policja, jeśli np. baner zagraża bezpieczeństwu ludzi lub mienia, przykładowo ogranicza widoczność przy drodze, na skrzyżowaniu, grozi przewróceniem. 

Jeśli natknęliście się na plakaty, afisze, banery i bilbordy wyborcze w przestrzeni publicznej Lubania i jego okolic, wyślijcie zdjęcia na adres email redakcji [email protected]

Kolejny kwiatek wyłuskany przez naszych czytelników. Tym razem plakat wyborczy wciąż wisi w Nawojowie Łużyckim. Dziękujemy za zdjęcie.

 

Red.

Zdjęcia (3)

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

szkoda_gadać
szkoda_gadać 14.11.2019, 23:38
Zdaje się, że akurat ten problem rozwiązano już jakiś czas temu. Po wyborach służby komunalne sprzątną powyborcze resztki a kosztami obciążą komitety (tfu jakie brzydkie słowo) wyborcze.
Miedzkanka
Miedzkanka 14.11.2019, 22:43
Na Osiedlu Piastów - słup ogłoszeniowy przy ul. Hermana,dalej wiszą plakaty dwóch blondynek: Pani Zębik i Pani Machałek.(PIS), Plakaty innych partii zostały usunięte zaraz po wyborach
Iwonka
Iwonka 15.11.2019, 06:21
Zembikowa sie nie dostala to niech wraca do lubania i posorzata po sobie, bo zal patrzeć ☺
Matka
Matka 15.11.2019, 09:36
Z******* niech się weźmie do pracy i zacznie uczyć w Mickiewiczu, bo wiecznie jej nie ma i nasze dzieci ciągle nie mają zajęć ! A jak już jest to bardzo słabe zaangażowanie na lekcjach ! Czyżby to nietykalna "święta krowa" lubańska pod płaszykiem dojnej zmiany ??!!!
Martin
Martin 16.11.2019, 20:10
Zembikowa i nauczycielka to dwa róźne pojęcia ☺
Iwona
Iwona 14.11.2019, 20:26
teraz sama machałkowa powinna z******* przodem, by pozbierać te śmieci
Ruben
Ruben 14.11.2019, 19:04
Policja ma na to przepisy i mandaty - ale tylko na te z opozycji. Plakaty PiS mogą wisieć do następnych wyborów.

Pozostałe