Rejestracja auta w powiecie lubańskim to czasochłonna operacja

  • 12.11.2019, 17:06 (aktualizacja 12.11.2019, 18:48)
  • red.
Rejestracja auta w powiecie lubańskim to czasochłonna operacja Powiat Lubań

Podziel się:

Oceń:

Kierowcy chcący zarejestrować swój pojazd w Wydziale Komunikacji i Transportu lubańskiego Starostwa muszą wykazać się solidną dawką cierpliwości. Czasami jednak i ona potrafi się wyczerpać.

Rejestracja pojazdu w lubańskim starostwie odbywa się na zasadzie zapisów. Otrzymujemy coraz więcej sygnałów, że czas oczekiwania na rejestrację pojazdu jest daleki od akceptowanego. - Coś tu jest nie tak. Przecież to urzędnicy są dla mieszkańców, a nie my dla nich. - denerwuje się Pan Tadeusz i dodaje: - Być może problem wynika ze zbyt małej liczby zatrudnionych osób, albo złej organizacji pracy. To niedopuszczalne żeby w dzisiejszych czasach, aby załatwić sprawę trzeba czekać kilkanaście dni.

W Powiecie Lubańskim dziennie swoje pojazdy rejestruje 50-60 osób, a za rejestrację odpowiedzialne są cztery osoby.

Sprawdziliśmy czy sytuacja wygląda podobnie w sąsiednich powiatach. W Zgorzelcu przyjmowanie klientów odbywa się na bieżąco. Jednocześnie także klienci mogą się umawiać na konkretny termin. - Zdarzają się dni, że na cały dzień mamy umówione wizyty. Mimo tego staramy się, aby nikt nie musiał czekać z załatwieniem sprawy. Kolejek u nas nie ma - usłyszeliśmy od przedstawicielki Wydziału Komunikacji i Transportu w Powiecie Zgorzeleckim. W powiecie bolesławieckim i lwóweckim sprawy także załatwiane są od ręki. - Rejestracja praktycznie odbywa się od ręki. Wiadomo, że czasami klienci wchodzą od razu i są obsługiwani z marszu, a czasami muszą poczekać kilka minut. Najgorsze są poniedziałki, bo wtedy jest najwięcej klientów i co za tym idzie czas oczekiwania jest dłuższy. Jeżeli klient przyjdzie do nas w danym dniu, to w tym samym dniu sprawę załatwi - powiedziała nam Żaneta Stefańska, naczelniczka Wydziału Komunikacji i Transportu w Powiecie Bolesławieckim.

Klienci od ręki obsługiwani są także w powiecie lwóweckim. - Przychodzi klient i od ręki jest rejestrowany. Jeżeli jest kolejka musi oczywiście chwilę poczekać, ale nie trwa to zazwyczaj długo - usłyszeliśmy od przedstawicielki Wydziału Komunikacji i Transportu Powiatu Lwóweckiego. Jak się dowiedzieliśmy, kierowcy są tam obsługiwani przy trzech okienkach, a dziennie w starostwie sprawy związane z rejestracją załatwia od 20 do 40 osób.

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Środowiska przy okazji nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadziło też zmiany w Prawie o ruchu drogowym. Od 1 stycznia 2020 roku zacznie obowiązywać 30-dniowy termin na złożenie wniosku o rejestrację pojazdu. Właścicielowi pojazdu, który w ciągu 30 dni nie złoży wniosku o jego rejestrację lub wyrejestrowanie grozi nawet 1000 zł kary. Surowsze prawo ma zmusić do terminowego dopełnienia formalności.

Mając powyższe na uwadze nie trudno domyślić się, że kierowców odwiedzających starostwa w najbliższym czasie będzie znacznie więcej niż obecnie. Poprosiliśmy również o komentarz przedstawiciela Starostwa Powiatowego w Lubaniu.

- Za zaistniałą sytuację pozostaje mi tylko przeprosić. Należy jednak wziąć pod uwagę, że Wydział Komunikacji lubańskiego Starostwa rejestruje coraz więcej pojazdów. W trzecim kwartale tego roku był to wzrost o 311 wydanych dowodów rejestracyjnych - w porównaniu do drugiego. W związku z tak dużym skokiem zarejestrowanych pojazdów w naszym powiecie, w październiku wprowadzono zmiany w zakresie organizacji obsługi interesantów w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa, które polegają na stopniowym wprowadzeniu dni wolnych od zapisów. W tym miesiącu są to już dwa dni. W każdy czwartek i piątek można przyjść do urzędu, bez wcześniejszego zapisywania się na godzinę i załatwić sprawę w ten sam dzień - oczywiście w chwili złożenia wszystkich dokumentów niezbędnych do zarejestrowania pojazdu. Od grudnia będą to już cztery dni. Planujemy, aby od stycznia 2020 r. rejestracja pojazdów odbywała się bez zapisów - mówi Karol Kusibab, rzecznik prasowy lubańskiego starostwa i dodaje: - Powiat Lubański wraz z Powiatami Bolesławieckim, Lwóweckim, Zgorzeleckim oraz Urzędem Miejskim w Lubaniu jest w trakcie realizacji projektu mającego na celu rozwój e-administracji. Jednym z zadań przewidzianych do realizacji jest wdrożenie systemu kolejkowego w Wydziale Komunikacji i Drogownictwa. System umożliwi rezerwację wizyty przez Internet. W ramach nowego systemu w holu I piętra planowane jest zainstalowanie biletomatu. Po wyborze rodzaju sprawy drukowany będzie bilet z numerem, ilością osób w kolejce i przewidywanym średnim czasem oczekiwania. Informacje o stanie kolejki wyświetlane będą również na monitorze, system zaś głosowo wywoływał będzie kolejne numery, kierując jednocześnie do konkretnego stanowiska obsługi. O szczegółach będziemy informować Państwa na bieżąco. Wartość wszystkich zadań przewidzianych do realizacji przez samorządy przekroczy 9 milionów złotych. Nasze starostwo pozyskało na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 1 milion 935 tysięcy złotych.

red.

Komentarze (178)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Podatnik
Podatnik 20.11.2019, 09:30
Malo tego wymagaja tlumaczenia dokumentow w innych urzedach mozna zarejestrowac samochod z Niemiec bez tlumaczenia. Tu kazali mi umowe polsko-niemiecka tlumaczyc !
Zatrudniaja nieuków a petent niech placi.
Ten urzad jest zacofany w innych miejscowosciach urzednicy juz pojeli kim sa dla obywatela. Tu panie szwendaja sie od pokoju do pokoju. Zalatwiaja znajomych bez kolejki ! Komuna trzyma sie dobrze.
Kierowca
Kierowca 19.11.2019, 10:29
Jestem właśnie po rejestracji auta - było naprawdę przyjemnie.
tobi
tobi 19.11.2019, 13:23
Można?
Podsumowanie
Podsumowanie 19.11.2019, 09:07
Najbardziej zapracowany człowiek w Starostwie zrobił największe zamieszanie. Należy się nagroda.
z Olszyny
z Olszyny 18.11.2019, 10:34
Podsumowując :Jeśli to wszystko dzieje się w Starostwie to albo pan starosta o tym wie i taki stan rzeczy toleruje albo nie wie a to oznacza że nad niczym nie panuje.Dziękuję za uwagę.
zulu
zulu 18.11.2019, 10:09
Jeśli w wyniku decyzji urzędników zagrożone jest życie mieszkańców to bardzo zle świadczy to o całym urzędzie.
Kompromitacja
Kompromitacja 18.11.2019, 20:09
Jeszcze rok przed wyborami klepało się po plecach pracowników urzędu, rozdawało stanowiska i obiecało złote góry. Dzisiaj wszyscy są beeeeeeeeeeeeee !!!
Bingo
Bingo 17.11.2019, 12:58
Przyglądam się temu z uwagą. Starosto czy twój rzecznik zawarł pakt z diabłem?
lubaniak niestety
lubaniak niestety 16.11.2019, 10:22
Starostwp w lubaniu to jest totalne nieporozumienie oprócz komunikacji wystarczy przyjrzeć się jak działa budowlany a jak funkcjonują te wydziały choćby w Zgorzelcu czy Bolesławcu
zulu
zulu 16.11.2019, 19:53
W starostwie NIC nie działa prawidłowo.
Już dawno napisano
Już dawno napisano 17.11.2019, 11:13
„Krytyk i eunuch z jednej są parafii. Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi” T. Boy Żeleński. STOP HEJTOWI.
Ja
Ja 18.11.2019, 09:00
Prawda w oczy kole.
Realista
Realista 18.11.2019, 19:49
Przestań PiSać te bzdury. Ile jeszcze osób będzie miało pecha spotkać cię na swojej drodze.
Więcej optymizmu
Więcej optymizmu 16.11.2019, 12:09
W powiecie lubańskim, bolesławieckim i zgorzeleckim rejestruje się średnio po 50 samochodów. Budownictwo to zupełnie inna sprawa ze względu na duże inwestycje, hotele i apartamenty w Świeradowie. Sprawdzenie takich projektów zajmuje czas i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Pozwolenia na budowę wydawane są w terminie ustawowym. Sama krytyka bez znajomości tematu jest bez sensu.
Budowlaniec
Budowlaniec 17.11.2019, 22:31
Terminy ustawowe są notorycznie łamane, wydz. budownictwa to totalna porażka w każdej dziedzinie, pani kierownik zupełnie sobie nie radzi wraz ze 'swoimi' pseudo pracownikami. Wszystko idzie ku upadkowi. Tragedia
zulu
zulu 16.11.2019, 19:54
Odpowiedzialność za decyzje jest żadna.Wiem z autopsji.
Kreowanie problemu
Kreowanie problemu 15.11.2019, 08:50
Rejestracja jest na zapisy i na bieżąco. Urząd to nie supermarket, dokumenty trzeba sprawdzić. Kultura bywa ocenna według uznania. Wygląd rzecz subiektywna. Zarobki to akceptacja obu stron. Mamy przecież wolność wyboru. Pracę można zmienić. Czemu to ma służyć, chyba jedynie politycznym rozgrywkom. Aktor tej gry ma swój cel. Szkoda, że kosztem innych.
zulu
zulu 15.11.2019, 22:43
Problemem są setki straconych godzin mieszkańców powiatu ,godzin które można spożytkować na przyjemniejsze sprawy jak stanie w kolejce.Zapewne trudno to zrozumieć komuś kto o uczciwej pracy czytał w kolorowej prasie.
dobra zmiana
dobra zmiana 14.11.2019, 22:28
Niech wszyscy pracują dla idei ewentualnie za miskę ryżu
J
J 15.11.2019, 09:00
Kierowcy są winni tego bałaganu?
Mariola
Mariola 14.11.2019, 21:43
Tam jest tragedia a jedną z Pań pracujących w tym urzędzia ma się za pępek świata.
monika
monika 14.11.2019, 19:57
Bez przesady, ostatnio rejestrowałam auto, po zapisaniu telefonicznym półtora tygodnia ,na konkretną godzinę,na miejscu wszystko sprawnie i Pani bardzo miła.nie wiem czego się czepiacie
Refleksja z komentarzy
Refleksja z komentarzy 14.11.2019, 19:51
Rzecznik K. Kusibab potwierdza, że system kolejkowy nie sprawdził się i go likwidują. Jednocześnie informuje, że za prawie 2 mln zł będzie nowy system kolejkowy. Teraz termin wyznacza urzędnik, po nowemu wyznaczy komputer. Przecież nie w tym problem! Przecież chodzi o „przerób papierów”, załatwianie spraw na bieżąco, a nie o to kto, o której i kiedy ma przyjść. Od tych 2 mln nie znikną kolejki. O czym Pan mówi Panie Rzeczniku! Na dzisiaj to lepiej, aby Pan stał się rzecznikiem klientów Starostwa, a nie Starosty.
Jak widać Starosta o wszystkim wie i ma to gdzieś. Organizacja pracy leży. Dysproporcje w zarobkach są nieludzkie. Starosta 5 razy więcej od urzędnika. Sekretarz 2 razy więcej niż naczelnik. W takim małym urzędzie? Nie znam ludzi tam pracujących, ale taka sytuacja rodzi zwykle spadek motywacji, niewłaściwą atmosferę pracy, podejrzliwość i podział załogi. A kto na tym cierpi? Petenci.
Anka
Anka 19.12.2019, 08:23
Jaki Starosta takie starostwo !! Starosta to gbur ludzi ma za nic ! Nawet dzień dobry trudno od niego usłyszeć !
zulu
zulu 14.11.2019, 22:17
Petenci to tylko zło konieczne.
Iza
Iza 14.11.2019, 18:13
Ja zarabiam jeszcze mniej niż te panie i do głowy mi nie przyszło żeby strioć fochy i traktować ludzi jak bydło.Swoją drogą za tak małe pęsje to te panie chodzą ubrane i wypacykowane jak bogaczki ciekawe,ciekawe
Anka
Anka 19.12.2019, 08:25
Dla jednych 5tys to dużo a dla innych to kieszonkowe .
Ana
Ana 12.12.2019, 12:15
Nie przyszło do głowy że może ich mężowie zarabiają większe pieniądze
zulu
zulu 16.11.2019, 19:57
Bardzo trafne jest stwierdzenie :traktować ludzi jak bydło.Brawo.
Ciekawy
Ciekawy 14.11.2019, 11:29
A ile w Starostwie zarabia Rzecznik Prasowy ?
aneczka
aneczka 14.11.2019, 09:29
Swoją drogą naczelnik też powinien rejestrować jak są kolejki i się jego pracownicy nie wyrabiają! No, ale pewnie nie potrafi. Kiedyś tak samo było w PUP - też kolejka do rejestracji. Jedna z pań wiecznie naburmuszona. Ich kierowniczka też powinna rejestrować, jak jest kolejka. Pewnie też nie potrafi!
Widz
Widz 18.11.2019, 18:39
Wydział komunikacji posiada nie tylko naczelnika ale i ZASTĘPCĘ, także obie paniusie powinny wziąć się do roboty kiedy jest taka kolejka, a nie naburmuszone miny stroić. Władza tego nie widzi ... albo i nie chce widzieć - tak łatwiej. Sekretarzowa też powinna ruszyć z nadzorem i to od godziny rozpoczęcia pracy urzędu!
Absurd
Absurd 19.11.2019, 19:31
Może czas przyjrzeć się wydajności twojej pracy. Bez wątpienia jesteś specjalistą od obrażania, poniżania, szkalowania i wyśmiewania innych. Wilk w owczej skórze:)

Komun
Komun 14.11.2019, 07:13
Z oswiadczen majatkowych za 2018 Naczelnik wydzialu komunikacji luban okolo 60tys. Naczelnik wydzialu komunikacji boleslawiec okolo 80tys. Naczelnik wydzialu kom. Zgorzelec okolo 90tys
Do Walka
Do Walka 14.11.2019, 06:42
Za takie pieniądze jakie mają tam referenci, to wietnamczycy w Polsce nie chcą robić.
Każdy myślał że wybory samorządowe coś zmienią a tu Ch....
zulu
zulu 14.11.2019, 10:18
Niech wezmą kredyt i zmienią zawód.
Piotr
Piotr 13.11.2019, 22:16

Nadzór nad działalnością powiatu odbywa się pod kątem legalności. Wyraża to art. 77 ustawy z 5 czerwca 1998 r o samorządzie powiatowym. Stanowi on mianowicie, ze nadzór nad wykonywaniem zadań powiatu sprawowany jest na podstawie kryterium zgodności z prawem.

Oznacza to tyle, że właściwe organy nie mogą kontrolować powiatu pod kątem gospodarności i rzetelności. W tej dziedzinie jedynym „nadzorującym” są mieszkańcy powiatu. Gdy są niezadowoleni z działalności organów powiatu mogą wtedy wystąpić z referendum lokalnym lub nie przedłużyć mandatów radnym zasiadającym w radzie powiatu.

W innych sprawach nadzór nad działalnością powiatu sprawuje Prezes Rady Ministrów, wojewoda a także regionalna izba obrachunkowa. Zasady i tryb nadzoru określa rozdział 8 ustawy o samorządzie powiatowym.

Proponuję ogłoszenie referendum w tej sprawie, skoro starosta i szanowni radni powiatu nie widzą problemu.

Do tego kto może skarga do ministerstwa infrastruktury przez epuap lub listownie.Trzeba im ewidentnie pomóc ogarnąć ten bałagan.
Jarek
Jarek 14.11.2019, 10:36
Z terenu powiatu: https://interwencja.polsatnews…
J
J 15.11.2019, 10:11
Jak widać każdą sprawę można załatwić.Wystarczy tylko się spotkać i decyzja zostaje podjęta w jeden dzień.
Norbi
Norbi 13.11.2019, 21:48
informacja z oświadczeń majątkowych:
dochody z tytułu zatrudnienia za rok 2018:
starosta 155.755,90 zł (na stronie jest info tylko za rok 2017)
wicestarosta 105.406,92 zł
sekretarz 125.101,42 zł (za organizację pracy i nadzór nad pracownikami?)
naczelnik wydziału komunikacji jedyne 63.956,83 zł
Ogromna przepaść jest między sekretarzem a naczelnikiem wydziału komunikacji więc jaka przepaść jest między szarymi pracownikami a władzą ??? Nieźle
Janeczek
Janeczek 14.11.2019, 21:34
Ale za to pan Starosta klęczy na każdej imprezie z udziałem klechow i innych oficyjeli. Wyciera sobie kolana a nowe garnitury kosztują.
zulu
zulu 15.11.2019, 10:21
Pan starosta reprezentuje.
Anka
Anka 01.12.2019, 09:52
Pan starosta to wielki cham i gbur .Jestem często w urzędzie i usłyszeć od tego pana dzień dobry to chyba święto !!!
aneczka
aneczka 14.11.2019, 09:27
A pracownik w 2018 gdzieś 33000 brutto.
Analityk
Analityk 14.11.2019, 09:11
Informacja z oświadczeń majątkowych za 2018r
Burmistrz miasta Lubań: 170. 337,08zł, z-ca burmistrza: 151 768,77 za (2017r), sekretarz: 147 104,89zł, rada nadzorcza 38 793,30 i 12 022,80 razem 185 898,31zł, naczelnik wydziału spraw społecznych,kierownik USC: 76 458,84. Liczba mieszkańców powiatu 54 699, mieszkańców miasta Lubań 21 168.
Lityk
Lityk 14.11.2019, 21:36
A bufon asystent-kierowca przy***s? Nie załapał sie do tego zestawienia?
Panie
Panie 14.11.2019, 06:37
Przepaść jest ogromna. A od szarych pracowników wymaga się nie wiadomo co za grosze, gdzie w biedronce mają dużo więcej . Każdy wydział jest na to zły tylko siedzą cicho. Każdy wie z jakimi ugrupowania sympatyzuje władza i zarobki są na poziomie lat w jakich ta władza rządziła. Także dajcie nam spokój a winy szukajcie gdzie indziej .
Anonim
Anonim 13.11.2019, 22:44
Z tego co się orientuje pani która pracuje 20 lat ma 27,600 rocznie, przeliczając dochód miesieczny
 Dzisiaj, 18:10
Dzisiaj, 18:10 13.11.2019, 20:13
Przestańcie wszyscy kłamać . Nasz powiat bije rekordy w sprowadzaniu złomu . W każdej miejscowości jest co najmniej jeden komis . Diesle lecą w Niemczech w dól , te nie spełniające normy Eco 5 i popatrzcie po sąsiadach . 3-4 samochody na lokal są na porządku dziennym . Nikt nie ma czasu bo musi do roboty do Reichu wracać i stąd krzyk . Mam z " tymi " paniami kontakt od kilku lat ( tez " mam " samochody ) i nigdy nie miałem prawa narzekać . Nigdy urzędnikowi nie dałem kwiatów , kasy czy czekoladek
ja
ja 14.11.2019, 08:18
Sprawdź, jak to wygląda w powiecie zgorzeleckim, to zobaczysz ile aut tam się rejestruje a ile w Lubaniu i jakie są kolejki ;) A z tymi Dieslami to nie jest tak do końca, bo Niemcy już sobie urządzonka w autach montują, które ograniczają emisję spalin. Po rejestracji auta raczej nikt normalny nie kontaktów z paniami z wydziału komunikacji, bo i po co. No ale Ty masz kontakt nadal. Może tam pracujesz? Sądzisz, że większość osób tutaj kłamie, że ma problem z rejestracją auta? A co takim kłamstwem można osiągnąć?

Pozostałe