Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 19 kwietnia 2024 20:18
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Fotorelacja. Narodowe Czytanie

Już po raz ósmy mieszkańcy Lubania zostali zaproszeni do wspólnego czytania Polskiej literatury. W tym roku w parku przy Wieży Brackiej słuchać bądź czytać można było Nowele polskie zaproponowane przez parę prezydencką.
Fotorelacja. Narodowe Czytanie

Autor: MiPBP w Lubaniu

W tym roku w Lubaniu Narodowemu Czytaniu towarzyszyła ciekawa oprawa. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, która organizuje imprezę przygotowała dodatkowo mobilną grę miejską inspirowaną powieścią Marii Konopnickiej „O Krasnoludkach i sierotce Marysi”.

W grze wzięły udział dzieci w wieku 5 - 12 lat wraz z rodzicami. Wszyscy stanęli przed niełatwym zadaniem. Należało wytropić winnego zaśmiecaniu i niszczeniu lubańskiego lasu. Okazało się, że uczestnicy świetnie poradzili sobie z zagadką i odkryli sprawcę, a był nim… Szczur Wiechetek. Wszyscy zasłużyli na nagrody - były nimi gadżety ufundowane przez Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Lubaniu, książki oraz słodkości. Nie zabrakło też specjalnej odznaki Przyjaciela Krasnoludków.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że Narodowe Czytanie popularyzuje czytelnictwo oraz udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć wokół wspólnych celów i wartości. - pisze w mediach społecznościowych zespół MiPBP w Lubaniu.

Akcja Narodowe Czytanie w roku 2012 została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP. Pierwszą wspólną lekturą był Pan Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Rok 2018 miał wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, podczas wrześniowego finału akcji powieść była czytana na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Czytelnik 13.09.2019 11:17
Akurat zdjęcia z ludźmi używającymi telefonów zostały zrobione podczas gry miejskiej organizowanej przez bibliotekę, która rozgrywała się w aplikacji mobilnej. Ach ta dzisiejsza młodzież, nie czyta nawet artykułu, tylko obrazki pooglądać i już do komentowania.

Halina 10.09.2019 17:19
Oderwani od rzeczywistości, wszystkie dzieci siedzą na internecie, to jest żałosne.

... 21.09.2019 18:51
Ojjj Halina jak można siedzieć na internecie!

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
ReklamaPowiat Lubań
Reklama