Fotorelacja. Narodowe Czytanie

  • 10.09.2019, 09:06 (aktualizacja 10.09.2019, 10:28)
  • red/MiPBP
Fotorelacja. Narodowe Czytanie MiPBP w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Już po raz ósmy mieszkańcy Lubania zostali zaproszeni do wspólnego czytania Polskiej literatury. W tym roku w parku przy Wieży Brackiej słuchać bądź czytać można było Nowele polskie zaproponowane przez parę prezydencką.

W tym roku w Lubaniu Narodowemu Czytaniu towarzyszyła ciekawa oprawa. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, która organizuje imprezę przygotowała dodatkowo mobilną grę miejską inspirowaną powieścią Marii Konopnickiej „O Krasnoludkach i sierotce Marysi”.

W grze wzięły udział dzieci w wieku 5 - 12 lat wraz z rodzicami. Wszyscy stanęli przed niełatwym zadaniem. Należało wytropić winnego zaśmiecaniu i niszczeniu lubańskiego lasu. Okazało się, że uczestnicy świetnie poradzili sobie z zagadką i odkryli sprawcę, a był nim… Szczur Wiechetek. Wszyscy zasłużyli na nagrody - były nimi gadżety ufundowane przez Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Lubaniu, książki oraz słodkości. Nie zabrakło też specjalnej odznaki Przyjaciela Krasnoludków.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że Narodowe Czytanie popularyzuje czytelnictwo oraz udowadnia, że piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć wokół wspólnych celów i wartości. - pisze w mediach społecznościowych zespół MiPBP w Lubaniu.

Akcja Narodowe Czytanie w roku 2012 została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP. Pierwszą wspólną lekturą był Pan Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Rok 2018 miał wyjątkowy charakter - w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, podczas wrześniowego finału akcji powieść była czytana na wszystkich kontynentach - w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

red/MiPBP

Zdjęcia (22)

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czytelnik
Czytelnik 13.09.2019, 11:17
Akurat zdjęcia z ludźmi używającymi telefonów zostały zrobione podczas gry miejskiej organizowanej przez bibliotekę, która rozgrywała się w aplikacji mobilnej. Ach ta dzisiejsza młodzież, nie czyta nawet artykułu, tylko obrazki pooglądać i już do komentowania.
Halina
Halina 10.09.2019, 17:19
Oderwani od rzeczywistości, wszystkie dzieci siedzą na internecie, to jest żałosne.
...
... 21.09.2019, 18:51
Ojjj Halina jak można siedzieć na internecie!

Pozostałe