Co nowego w „kociołku”?

  • 22.07.2019, 09:14
  • ŁCR
Co nowego w „kociołku”? ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Trwają prace porządkowe w parku na Kamiennej Górze. Remont ścieżki wiodącej z „kociołka” na wzgórze, dodatkowe ławki czy energooszczędne oświetlenie, to tylko niektóre z planowanych prac podnoszących atrakcyjność tego miejsca.

Jednym z zadań zaplanowanych i już realizowanych jest remont ścieżki z „kociołka” do góry parku. Głównym celem przebudowy było jej wyprofilowanie, utwardzenie materiałem kamiennym oraz likwidacja barier architektonicznych. Do niedawna ścieżka była niebezpieczna, śliska, utrudniająca wydostanie się z „kociołka” na górę parku. Prace przy ścieżce potrwają do końca lipca. Planowane jest również takie zagospodarowanie skarpy, aby ponownie nie zarosła samosiewami zasłaniającymi skały. Pojawi się także 6 dodatkowych ławek z widokiem na kolumny bazaltowe.

– Cieszymy się, że park na Kamiennej Górze nabierze nowego charakteru – mówi Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.  – Należy jednak pamiętać, że nie wszystko od nas zależy. Zmiany uzgadniamy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który docenia nasze starania. Jego zdaniem charakter zabytku się nie zmieni, a wręcz przeciwnie zyska nową, estetyczną oprawę.

W tym roku zostanie wykonane nowe ogrodzenie całego „kociołka” o długości 300 metrów, którego wzór zatwierdził właśnie konserwator. Wybór wykonawcy został zaplanowany na sierpień, a termin realizacji do końca tego roku. Nowe ogrodzenie z jednej strony znacząco poprawi estetykę parku, bo likwidacji ulegnie stare ogrodzenie z siatki jeszcze z lat 70. ubiegłego wieku. Z drugiej zaś, wpłynie na poprawę bezpieczeństwa spacerowiczów, bo ogrodzenie zostanie podwyższone do wysokości 150 cm. Na tym etapie przewidywane jest zamontowanie dodatkowej barierki przy właśnie remontowanej ścieżce. W przyszłości konieczne będzie także usunięcie części osypanych głazów u podstawy kolumn. Z części tych bazaltoidów będzie można wykonać estetyczne miejsce na ognisko, np. na środku „kociołka” oraz podstawy do ławek, a w samym parku, np. kierunkowskazy na skrzyżowaniach ścieżek z nazwami alejek parkowych. Z pozostałych głazów mogłaby zostać wykonana bariera zabezpieczająca ścieżkę przed osypującymi kamiennymi blokami. 

Obecnie gotowe są już projekty remontu Alei Kombatantów na odcinku od ul. Mickiewicza do Szkoły Muzycznej, alejek parkowych oraz projekt organizacji ścieżek rowerowych w parku. Przygotowane trzy odrębne dokumentacje umożliwią ubieganie się o środki zewnętrzne na realizację tych projektów lub stopniową realizację zadań przez miasto.

– Na ukończeniu jest także projekt nowego, energooszczędnego oświetlenia parkowego, który zakłada oświetlenie dodatkowych alejek – dodaje Tomasz Bernacki, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej UM Lubań. – Ponadto w projekcie zostało uwzględnione podświetlenie kolumn bazaltowych w „kociołku”, montaż stylowych lamp parkowych, a także wykonanie dodatkowych punktów zasilania imprez plenerowych – na polanie centralnej parku, w „kociołku” oraz punkt zasilania kortów.  W odniesieniu do kortów tenisowych w bieżącym roku zostanie wykonany projekt ich przebudowy, który obejmuje budowę dwóch kortów pełnowymiarowych oraz dwóch kortów dla dzieci do nauki gry. Przewidziana jest też budowa budynku towarzyszącego z sanitariatami i prysznicami. Jest to duże zadanie, wymagające także uzbrojenia terenu w wodę i kanalizację.

Termin realizacji powyższych zadań oczywiście będzie zależał zasobów finansowych gminy oraz możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na te przedsięwzięcia. 

ŁCR

Zdjęcia (6)

Komentarze (13)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Paks
Paks 24.07.2019, 09:22
Proponuje wytyczone alejki mianować nazwiskami lubańskich burmistrzów - przynajmniej tych ze słusznej zmiany: Skowrońskiego, Zielińskiego, Rowińskiego no i Arkadiusza S.
xyz
xyz 24.07.2019, 07:46
Za tymi trzema ławkami też mogliby te krzaki wykarczować, przecież one do końca wakacji dojdą do ławki! A za rok będą na głowach siedzących rosnąć .
Mieszkanka
Mieszkanka 22.07.2019, 22:52
Super że uatrakcujniają park na Kamiennej Górze ale mam pytanie do włodarzy czy o parku na Osiedlu Piast zapomnieli czy jest zbyt daleko od centrum i ich wzrok tam nie sięga? Stare ławki bez oparć, trawa w pół kolan skoszona piewszy raz przed tygodniem, ścieżki wysypane tłuczniem a posusz w koronach drzew woła o pomste. Codziennie w tym parku siedzą mamy z dziećmi, wózkami, seniorzy. Jest tam kurtyna wodna więc w dni upalne jest tam naprawde sporo ludzi. Czy nie pożna pomyślec o rewitalizacji również tego miejaca??
Polo
Polo 03.08.2019, 22:04
Nie ma w Lubaniu Osiedla Piast!
Kinga
Kinga 24.07.2019, 09:18
Oczywiście chodzi o park na Osiedlu PIASTÓW a nie Piast - to znaczy kilku Piastów: Mieszka, Bolesława, Henryka, Kazimierza, Władysława ...
Lubaniak
Lubaniak 22.07.2019, 13:14
Wreszcie się coś ruszyło. Brawo. Gdyby tak jeszcze oczyścić te bajorko w "kociołku".
Wystraszona
Wystraszona 22.07.2019, 16:40
Boję się tego strasznego bajorka... od dzieciństwa czuję w ,,kociołku,, złą energię! Dlatego nie bywam tam wystarczy, że miałam kilka sennych koszmarów związanych z tym miejscem!
Jontek
Jontek 24.07.2019, 09:20
To na seans do egzorcysty - koszmary ponoć zamieniają się w niebiańskie sielanki...
Hubert
Hubert 03.08.2019, 22:08
A jak nie pomoże egzorcysta to do psychiatry - przyjmują nadal na NFZ bez skierowania.
Xyz
Xyz 22.07.2019, 12:08
Ścieżki rowerowe... Te już stworzone przez "kolarzy górskich" między drzewami w parku... ???Estetycznie to wygląda, kiedy kawałek dalej mają poligony i naturalne przeszkody ... No ale to za daleko.... Mało ścieżek w parku panie burmistrzu...???

P.s. kupy psów też mi przeszkadzają, śmieci przy śmietnikach też, śmieci z lasu też, zwłaszcza po ostatnich rowerowych wyścigach (takie taśmy plastikowe zawiązane na gałęziach...)... A po sobie potrafię zabrać śmieci tak jak trzeba.
Pax
Mieszkaniec
Mieszkaniec 22.07.2019, 10:01
Zainstalowane ławki może i wyglądają estetycznie oraz nowocześnie , ale ich ergonomia jest fatalna.
Bardzo „głęboko” się w nich siedzi i nisko ziemi więc osoby starsze będą miały problem z wstaniem z ławki.
Wystraszona
Wystraszona 22.07.2019, 16:32
Niestety starsi ludzie to będą mieli problemy aby się doczłapać na Kamienną Górę więc proszę się nie martwić ławkami...
Wioletta
Wioletta 22.07.2019, 11:31
A pobliskie drzewa szumią. Co za malkontenci mieszkają w Lubaniu.

Pozostałe