Podsumowanie X Konkursu Akordeonowego

  • 26.06.2019, 08:53 (aktualizacja 26.06.2019, 12:17)
  • eLuban pl
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

X edycja Lubańskiego Konkursu Akordeonowego powróciła dzięki Lubańskiemu Towarzystwu Miłośników Akordeonu. Publiczność była oczarowana i zaskoczona majowymi występami utalentowanych artystów, którzy koncertowali w Lubaniu i Świeradowie – Zdroju.

Na X Lubański Konkurs Akordeonowy zgłosili się uczestnicy ze Szkół Muzycznych

z wielu polskich miast takich jak: Wrocław, Lubin, Oleśnica, Bielsko-Biała, Kłodzko, Przemyśl, Wałbrzych, Legnica, Koszalin, Tychy i oczywiście Lubań.

Wydarzenie uświetniły zaproszone Orkiestry Akordeonowe:

Nowosolscy Akordeoniści, Koszalińska Orkiestra Akordeonowa AKORD,

Zespół Akordeonistów im. Edwarda Huloka z Rudy Śląskiej i Dziurawe Miechy z Lubania.

Jako goście specjalni wystąpili: duet z Opola - Lukas Gogol i Grzegorz Kuryła, zespół wokalno-instrumentalny Tango Misterio z Niemiec oraz Anatoly Taran z zespołem Taran Trio z Białorusi.

Dzięki wspaniałej pogodzie już od 13:00 w piątek akordeony rozbrzmiewały na starówce oraz w parku nieopodal Wieży Brackiej, bawiąc i ciesząc przechodniów.

Ten niecodzienny uliczny koncert zwabił liczne rzesze publiczności również na 17:30 pod lubański ratusz gdzie popisy młodych artystów oczarowały wszystkich. Od 20:00

w Restauracji „Tęczowa” dla bardziej wymagających melomanów przygotowana została prawdziwa akordeonowa uczta, podczas której przez długie godziny słuchacze nie mogli rozstać się z muzykami.

W sobotę od rana trwały zmagania konkursowiczów w lubańskiej Szkole Muzycznej.

Nasi reprezentanci mogą poszczycić się następującymi osiągnięciami:

w kategorii I Mikołaj Mocny z Leśnej zdobył wyróżnienie, w kategorii III Adam Karczewski

z Lubania zdobył II miejsce oraz Miłosz Chudziński z Miłoszowa - III miejsce,

w kategorii Zespołów - Dziurawe Miechy w składzie Władysław Pukacki -klarnet, Adam Karczewski – akordeon, Marian Pukacki – akordeon, Piotr Uchmanowicz – kontrabas. Miłosz Chudziński – akordeon, Jan Danilecki – akordeon, Jakub Chacia – akordeon - nauczyciel Marta Uchmanowicz zajęły zaszczytne II miejsce. Wyróżnieni również zostali duet wokalno-instrumentalny braci Mariana i Władysława Pukackich z Rząsin nauczyciel Teresa Cierlik.

Przewodniczący jury – znany akordeonista dr hab. Piotr Chołołowicz z Katowic był mile zaskoczony bardzo wysokim poziomem dorównującym - jak stwierdził - najbardziej prestiżowym ogólnopolskim konkursom akordeonowym w Polsce.

O 17:00 w lubańskim Domu Kultury rozpoczęła się Wielka Gala z udziałem wszystkich artystów, na zakończenie której wystąpił gość specjalny – światowej sławy wirtuoz akordeonu : Anatoly Taran z zespołem Taran Trio z Białorusi.

Nie był to jednak finał całego wydarzenia, ponieważ w niedzielę orkiestry akordeonowe wyruszyły na podbój Świeradowa – Zdroju gdzie wystąpiły na scenie w hali spacerowej Domu Zdrojowego oraz na tarasie Pizzerii Margerita. Publiczność uzdrowiska od razu pokochała artystów, będąc pod wrażeniem ich umiejętności, domagając się bisów i zapraszając koniecznie za rok.

Trzydniowe święto akordeonowe okazało się wspaniałym artystycznym wydarzeniem

a radość dana mieszkańcom – bezcenna.

Projekt finansowany był ze środków fundacji PZU

oraz ze środków finansowych Powiatu lubańskiego i Miasta Lubania.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji dla:

- dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu Bartosza Kuświka.

- dyrektora Szkoły Muzycznej I-go st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu mgr Pawła Okienko.

A także dla redakcji portalu informacyjnego elubań.pl za pomoc w promocji wydarzenia.

eLuban pl

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzyś
Krzyś 03.07.2019, 08:24
Bardzo nam się podobało. Tyle utalentowanych akordeonistów odwiedziło Lubań. Byliśmy kiedy grali w parku koło baszty i później koło Ratusza. Piękna impreza! Czekamy na powtórkę za rok.

Pozostałe