Upał w pracy

  • 16.06.2020, 17:24 (aktualizacja 16.06.2021, 18:26)
  • Źródło: PIP
Upał w pracy

Podziel się:

Oceń:

W przyszłym tygodniu w ciągu dnia termometry wskazywać będą około 30°C. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że podczas upałów pracodawcy mają obowiązek zapewnić pracownikom napoje i obniżać temperaturę na stanowiskach pracy.

Pod koniec tygodnia tygodnia w naszym regionie przewidywane są wysokie temperatury, na zachodzie kraju słupki termometrów pokażą 35 °C. W związku z tym Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że pracodawca ma obowiązek zadbać o to, by skutki upałów nie były zbyt uciążliwe dla pracowników.

Jednym z najważniejszych obowiązków jest zapewnienie zimnych napojów. Warunek taki występuje podczas pracy na powietrzu, gdy temperatura otoczenia przekracza 25°C, a 28°C w pomieszczeniu pracy. Przepisy nie przewidują możliwości wypłacenia pracownikom ekwiwalentu pieniężnego, by sami zaopatrzyli się w napoje.

Należy też obniżać temperaturę na stanowiskach pracy stosując rolety, wentylatory, klimatyzatory, itp. Pracodawcy, u których funkcjonuje stała instalacja klimatyzacyjna, powinni zadbać o jej sprawność, odgrzybianie oraz czyszczenie.

Gdy pracodawca zatrudnia osoby młodociane musi zwolnić je z obowiązku świadczenia pracy w sytuacji, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 30°C, a względna wilgotność powietrza przekracza 65%.

Pracowników zmartwi raczej wiadomość, iż nie ma przepisów, które określają maksymalną temperaturę dopuszczalną w pomieszczeniach pracy. Nie ma też temperatury granicznej, która zwolniłaby nas od obowiązku pracy.

Źródło: PIP

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maryjan
Maryjan 18.06.2021, 10:31
Chłodne napoje? A mój daje tylko ciepłe bo lodówki nie mamy żeby je schłodzić
Mateo
Mateo 05.06.2019, 21:50
Bo według ustawodawcy Polacy to murzyni, którzy mają tyrać w każdych warunkach...

Pozostałe