Proboszcz z Ruszowa zatrzymany

  • 24.05.2019, 13:07
  • red.
Proboszcz z Ruszowa zatrzymany
Podziel się:
Oceń:
Na policję zgłosiła się kobieta, wskazując na podejrzenie molestowania jej dziecka przez księdza. Został on niezwłocznie na polecenie Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu zatrzymany. Aktualnie wykonywane są czynności weryfikujące to zgłoszenie - informuje prokurator Tomasz Czułowski, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze.

Wszystko zaczęło się od komentarza, który przed kilku dniami pojawił się na facebookowym profilu Tomasza Sekielskiego, autora głośnego dokumentu „Tylko nie mów nikomu”.

Gdybym wiedziała o produkcji podałabym wcześniej nazwisko księdza, który należy do jednych z NICH ksiądz (tu imię i nazwisko) - teraz proboszcz parafii w Ruszowie. Nadal pracuje z dziećmi.

Jak podaje portal Zgorzelec.info, kobieta miała twierdzić, że będąc jeszcze małą dziewczynką wraz z koleżanką zostały skrzywdzone przez księdza w trakcie przygotowań do pierwszej komunii świętej, pełnił on wówczas posługę w jednej z wrocławskich parafii.

Komentarz został usunięty, jednak sprawę w mediach społecznościowych nagłośnił profil Węgliniec24. Zaraz i tam pojawiły się komentarze w tym jeden opisujący inną sytuację, do której miało dojść na wycieczce zorganizowanej przez proboszcza.

Córka mojej koleżanki, która była na wycieczce powiedziała, że do przebieralni dziewczynek wszedł ksiądz, który patrzył jak te się przebierają, a następnie skomentował "jakie ładne dziewczynki". Pojawiały się też komentarze, że dla bezpieczeństwa ksiądz sadzał sobie między nogami chłopców na zjeżdżalni i zjeżdżali razem. - komentowała jedna z matek.

Jak informują zgorzeleccy dziennikarze, wczoraj (23.05) pod plebanię w Ruszowie podjechały trzy radiowozy, po chwili w eskorcie policjantów wyszedł ksiądz M. i odjechał jednym z samochodów. Jak wcześniej pisaliśmy, informacje te potwierdziła dziś Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze.

Oczywiście sprawa nie jest przesądzona, a na facebookowych profilach, gdzie omawiana jest sytuacja pojawiają się również komentarze broniące proboszcza.

Ksiądz z Ruszowa jest niewinny. Jak można być takim człowiekiem i oczerniać tak dobrego człowieka. Jeździłam z tym księdzem na różne wycieczki czy to do Częstochowa czy gdzieś indziej. Ksiądz jest pozytywnie nastawiony i widać, że jest z powołania a nie „bo tak mi się chce”. Każdą wycieczkę z nim pamiętam, że to był najlepszy czas dla mnie. I wiem, że ten ksiądz nigdy nie byłby do tego zdolny.

Sprawą w tej chwili zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Zgorzelcu.

red.

Zdjęcia (1)

Komentarze (72)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Prokurator
Prokurator 14.08.2019, 14:56
"duchowny grasowal w calej Polsce" - kto pisze takie bzdury? Apeluje do redaktorow naczelnych aby zdyscyplinowali swoich redaktorow do rzetelnego badania opisywanych spraw i nieprzeinaczania i ubarwiania faktow. Prosze zapoznac sie z dokumentami sprawy albo dokladnie sluchac i czytac oswiadczenia wladz. Za pomowienia tez sa paragrafy, takze dla dziennikarzy.
Prokurator
Prokurator 14.08.2019, 14:51
"duchowny grasowal w calej Polsce" - kto pisze takie bzdury? Apeluje do redaktorow naczelnych aby zdyscyplinowali swoich redaktorow do rzetelnego badania opisywanych spraw i nieprzeinaczania i ubarwiania faktow. Prosze zapoznac sie z dokumentami sprawy albo dokladnie sluchac i czytac oswiadczenia wladz. Za pomowienia tez sa paragrafy, takze dla dziennikarzy.
Zuza
Zuza 13.08.2019, 13:54
W ten sposob mozna zniszczyc kazdego..Dzieci też potrafią kłamac jak i dorośli..Z tych wszystkich zgłoszen jak częśc z nich jest prawdziwa to wszystko.Jeszcze trochę to nawet spojrzec na kogos nie bedzie można bo wszedzie bedą widziec molestowanie...
jan winnicki
jan winnicki 12.08.2019, 13:18
A to ciekawa sprawa, jak znam tego ksiedza Piotra M. to on jest silnym zwolennikiem radia Maryja i PISu. Czyzby sie zaczeli brac "za swoich"? A zreszta z wiekszosci komentarzy wynika ze "bral dzieci na kolanka". Kobieta na filmie mowi ze "sobie tego nie zyczyli". Jak "za branie na kolanka" beda sadzali to niech kazdy drzy bo imie paragrafu 240KK - https://www.youtube.com/watch?… - kazdy kto podejmie uzasadnione podejrzenie co do intencji inego w kontaktach z dziecmi moze (a nawet musi) zawiadomic policje albo prokurature.
Adaś
Adaś 01.06.2019, 12:39
Niewinny...! Pod koniec lat 80., może już na początku 90. pojawiły się opowieści o jakiejś „grubej sprawie”. Sylwia pamięta tylko takie hasło. I że były skargi, a potem księdza przeniesiono. Joanna pamięta jak mówiło się, że podczas katechezy ksiądz przerwał dziewczynce błonę dziewiczą i krew pociekła jej po nodze. Małgorzata i Grzegorz pamiętają mszę, podczas której ksiądz Piotr płakał, że ktoś doniósł na niego do kurii i będzie musiał się pożegnać z parafią. Przeniesiono go do innego miasta.
Kordek
Kordek 01.06.2019, 12:15
Cóż warte deklaracje tej rzymsko-katolickiej mafii i gremialne mea culpa? Jak Kościół dba o dobro dzieci skoro od wieków ciągną się za nim grzechy przeciwko 6 przykazaniu. Cóż warty sakrament w I Komunii skoro do dzisiaj kojarzy się z księdzem molestantem - jak opisują to "dziewczynki" z parafii w Nowym Dworze pozostaje do końca życia traumą. Jak to wielebny w ramach głoszenia "słowa bożego" zdejmował rajtuzki i majteczki "bo mamusia źle ubrała" i przy okazji "paluszkami...". Kuria doskonale wiedziała o tych nawykach dewianta w sutannie i dla zacierania przenosiła z parafii na parafię. Z pewnością po aresztowaniu na kurii alarm! - akta personalne poczyścili - ale nie wyczyszczą ludzkiej pamięci. Niektórzy rodzice ponoć byli zorientowani w tym praktykach księżowskich Piotra Mianowskiego - ale... no właśnie - jak tu "świętą osobę" - sługę bożego posądzać o jakieś niecne czyny...
I mamy efekt tej "eklezjalnej troski"- setki ofiar...
Gracja
Gracja 01.06.2019, 20:21
... i tymi ręcyma i tymi palcyma wafelek zwany ciało chrystusa wkładał córuniom i mamuniom... corpus dei....
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 31.05.2019, 13:24
Chrzcić dzieci to kpić z Pana Boga - tak twierdził ks. Rick Deville w książce "Ostatnia dyktatura". Po głębokiej i przepojonej „chrześcijańsko trosko” o dusze owieczek konsultacji z panem Bogiem, świętobliwy Pan na Watykanie orzekł urbi et orbi, że nie do limbusu (otchłań będąca przedsionkiem piekła) będą teraz trafiać dzieci zmarłe bez chrztu zwanego świętym. Taką nową przełomową w dziejach Kościoła koncepcję ogłosił sam Benedykt XVI natchniony Duchem i wsparty pozostałą częścią Trójcy Przenajświętszej. Oznacza to ni mniej ni więcej, że już otchłani nie ma (chyba zniknęła) i że zmarłe poganiątka nie będą grzebane na obrzeżach cmentarzy bez księżowskiej posługi, jak to obowiązywało od wieków. Nie wyjaśniono co się stanie z tymi grzesznymi duszyczkami, które do tej pory zamieszkiwały w limbusie? Czy czeka je przeprowadzka na niebiańskie salony i czy w ogóle takie epokowe decyzje pozostają z mocą wsteczną? Widocznie podczas konsultacji z Opatrznością ten aspekt sprawy umknął uwadze ich świątobliwości.
Urzula
Urzula 28.05.2019, 22:56
Już jako metropolita krakowski kard. Dziwisz zablokował proces lustracji księży. - Nie dlatego, że bał się ujawnienia skali współpracy duchownych ze służbami specjalnymi, ale ujawnie­nia tego, co było powodem tej współpracy. Znaczna część została zwerbowana na podstawie tzw. kompromatów, m.in. materiałów potwierdzających skłonność do młodych chłopców i innych seks wybryków - opowiada ks. Isakowicz-Zaleski.
Kard. Dziwisz dwukrotnie zakazał ks. Isakowiczowi-Zaleskiemu upubliczniania efektów badań lustracyjnych, twierdząc, że „nadużył zaufania, a jego działalność wypacza obraz kapłana. Ostatecznie Dziwisz powołał własną komisję do zbadania inwigi­lacji krakowskiego duchowieństwa w okresie PRL, którą nazwał Pamięć i Troska. W Krakowie szybko zaczęto nazywać ją Nie­pamięć i Beztroska. Gdy w 2012 roku Isakowicz-Zaleski udzielił wywiadu rzeki, w którym ponownie poruszył temat homolobby w kręgach kleru, kard. Dziwisz wezwał go na dywanik i dał mu ostatnie poważne ostrzeżenie....
RG
RG 27.05.2019, 16:31
Ten ksiądz przygotowywał mnie do komunii. W Parafii na Nowym Dworze we Wrocławiu. Tak, potwierdzam on molestował dzieci i robił to również w obecności innych dzieci. Mam nadzieję że do prokuratury zgłosi się więcej osób pokrzywdzonych i świadków.
Dlaczego nie podadzą danych księdza Piotra M.? Jak ofiary i świadkowie mają skojarzyć , że to chodzi o tego własnie człowieka?
Y
Y 27.05.2019, 21:06
Trzeba do lokalnych mediów gdzie służył podać info i skojarzą
Zelator
Zelator 27.05.2019, 14:00
Czyż jego wyznawcy nie słyszą „głosu z nieba mówiącego: „Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające. Bo grzechy jego narosły aż do nieba i Bóg przywołał na pamięć jego niesprawiedliwe uczynki" (Ap 18. 4).
PeHa
PeHa 27.05.2019, 13:56
No to teraz czas na ruszowskie "Róże Panien" aby zainicjowały protest (nie tylko song) i gremialnie zajechać do Sądu Rejonowego w Zgorzelcu w petycją (podpisaną przez "całą parafię) jako świadectwem niewinności księdza i żądaniem natychmiastowego uwolnienia z aresztu.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 27.05.2019, 12:39
Czyżby kolejny atak na Kościół...?
Sąd Rejonowy w Zgorzelcu 27 maja 2019 wydał postanowienie o aresztowaniu na trzy miesiące księdza Piotra M******** (67) proboszcza z Ruszowa.
- Ksiądz usłyszał zarzuty dotyczące czynności seksualnych wobec małoletniej osoby - podał w rozmowie z Bolec.Info rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski - Amen!
Janek
Janek 27.05.2019, 15:01
Atak na Kościół to właśnie przymykanie oka i bagatelizowanie przypadków pedofilii! To jest rak na zdrowej tkance. Jest tego niewiele ale cały organizm cierpi! Mi jako katolikowi jest wstyd, że sprawy takie miały i mają miejsce po dziś dzień! Reakcja episkopatu to dramat! Dymisje natychmiast!
????
???? 27.05.2019, 10:02
Dlaczego w Kościelniku proboszcz nie czytał listu na mszy w niedzielę rano? W Lubaniu też tak?
MamKur
MamKur 27.05.2019, 12:22
Nie czytali najczęściej ci szamani, którzy mają coś na sumieniu
Kryste panie
Kryste panie 27.05.2019, 21:11

Parafianie z Trzebienia donoszą że ich ex co innego woli

%%%%%% = gnębienie gosposi
Derka
Derka 01.06.2019, 14:15
Homosie-mizogernicy mają ambiwalentny stosunek do kobiet.
kruszynka
kruszynka 26.05.2019, 18:48
W końcu się skończy wpiepszaj bo się zmarnuje. A pózniej będą siedzieli sami.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 26.05.2019, 17:59
"Patrz Kościuszko na nas z nieba...." jak się ta szamaneria rozpasała!
+++++++++++++++
Fragment listu do księcia Adama Czartoryskiego ukrywany przed ludem za sprawą tych których dotyczy. Rok 1814
============================
Czyż nie byłoby lepiej zacząć od przemawiania ludziom do rozsądku, uświadamiając im, że w ich prawdziwym interesie leży raczej, by postępowali prawie i sprawiedliwe, byli dobrymi ojcami, dobrymi synami, kochającymi Ojczyznę i przestrzegającymi prawa niż szkodzili sobie i oszukiwali się nawzajem, tracąc spokój ducha w nieustannej krzątaninie dla pokrzyżowania planów zasadzek i podstępów ze strony innych ludzi; jeśli do takiego wychowania dodacie dobre prawo, które karząc za przestępstwa jednocześnie przeciwdziała szerzeniu się przywar; jeśli ponadto sami będziecie dawać przykład cnoty w każdych okolicznościach, bądźcie pewni, że Lud pójdzie za wami, gdyż ludzie są w sposób naturalny naśladowcami jak małpy.

Jeśli jednak, na odwrót, rozpoczniecie od oświecania Księży, dacie im /tym samym/ więcej środków, by zniewalali Lud i trzymali go w jeszcze silniejszym uzależnieniu, bowiem każde wydzielone ciało w Narodzie będzie mieć zawsze swój własny interes, przeciwny do interesu Państwa, bądź będzie występować przeciwko działaniom rządu, bądź będą miały miejsce potajemne bunty i konspiracje, w które niestety obfituje historia. Nie można mieć nadziei, że zmieni się ich zachowanie, gdyż w ich podstawowym interesie leży mamienie ludu kłamstwami, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami oraz abstrakcyjnymi i niezrozumiałymi ideami teologicznymi. Księża będą zawsze wykorzystywać ignorancję i przesądy Ludu, posługiwać się (proszę w to nie wątpić) religią jako maską przykrywającą ich hipokryzję i niecne uczynki. Ale w końcu jaki jest tego rezultat: lud nie wierzy już w nic, jak np. we Francji, gdzie chłopi nie znają ani obyczajności, ani religii; są bardzo ciemni, chytrzy i niegodziwi.

Widzieliśmy Rządy Despotyczne, które posługiwały się zasłoną religii w przekonaniu, że to będzie najmocniejsza podpora ich władzy, wyposażano więc Księży w największe możliwe bogactwa kosztem nędzy ludu, nadawano im najbardziej oburzające przywileje aż po miejsce u Tronu, jednym słowem, tak mnożono względy, dobra i bogactwa Duchownych, że połowa Narodu cierpiała i jęczała z biedy, podczas gdy oni, nie robiąc nic, opływali we wszelkie dostatki.

Teraz, kiedy znane są zgubne skutki tego błędu, wydaje mi się, że nie ma lepszego sposobu niż pozwolić im upaść i upodlić się, a na koszt Rządu utworzyć szkoły dla Chłopów, w których będą oni mogli uczyć się moralności, rolnictwa, rzemiosła i kunsztu.
Zniesmaczony
Zniesmaczony 26.05.2019, 11:33
Do Hera Masz słuszną racje i ja też tak myślę że nie ma Boga bo gdzie t sprawiedliwość??? Irlandia i argentany zrobiła swoje i włos im z głowy nie spadł i nie są jakoś karani przez Boga
szkoda_gadać
szkoda_gadać 26.05.2019, 10:15
Pedofilia to przestępstwo straszne. Naprawdę trzeba wypalać je gorącym żelazem. Kler to wierzchołek lodowej góry. Jeśli ktoś naprawdę chce walczyć z tą patologią to musi robić to systemowo. Wspomagając się statystykami. Pod lupę trzeba wziąć środowiska artystyczne, LGBT, tzw. seksedukatorów, nauczycieli, czy trenerów personalnych. Trzeba pamiętać, że pedofilia to specjalność semicka. Tylko tam 8mio letnia żona to coś normalnego. Dopiero kompleksowe działania przynoszą jakąkolwiek nadzieję.
Hanka
Hanka 25.05.2019, 17:08
~Goliszow 2019-05-24 14:39
Pamiętam jak ksiądz był proboszczem w Goliszowie. Niedługo po Komunii jako dziewczynka chciałam się wyspowiadać. Ksiądz często spowiadał w Zachrystii, po spowiedzi wziął mnie na ręce mocno przytulił i zapytał czemu sprawiam przykrość Bogu... Czułam się strasznie skrępowana i gdy spowiedź była w zachrystii nie chciałam tam iść bo się bałam że znów mnie weźmie na ręce. Na basen też z nim jeździłam, kazał łapać się za szyję i uczył nas pływać. Każda z koleżanek czy chciała czy nie. Na zjeżdżalni też tylko z Księdzem mogliśmy zjeżdżać między jego nogami. Teraz po latach żałuję że nigdy tego głośno nie powiedziałam ale Ksiądz był świętością i bałam się komuś o tym powiedzieć.
Uwaga: chodzi o kościół filialny Narodzenia NMP w Goliszowie – parafia Niedźwiedzice
Dragon
Dragon 29.05.2019, 20:58
Dużo osób spowiadało się w zachrystii nie tylko ty ale także starsze osoby. A co do wyjazdów na basen to skoro tak sie go bałaś po zajściu w zachrystii to po co jechałaś z nim na basen?? Też byłem z księdzem na basenie wiele razy i owszem uczył nas pływać ale jeśli ktoś chciał, a nie zmuszał do tego tak jak napisałaś. Tak samo było ze zjeżdżalnią. Żałujesz ze nie zgłosiłas tego nikomu więc teraz masz okazję nikt ci nie broni!!!!
Barbara
Barbara 27.05.2019, 08:30
Jak sie Tobie to nie podobało to po co jeździłas? Takich sytuacji trzeba unikac by potem nie jeczeć....
Vb
Vb 26.05.2019, 10:58
Tylko współczuć. Gdybyś wtedy mówiła głośno o tym zaszczuli by twoje życie kler i jego wierni,
abc
abc 25.05.2019, 16:31
Kościół w Polsce chyli się ku upadkowi. I to z winy tych, którzy ten Kościół mieli budować. Na słabych fundamentach nie utrzyma się nic!!!!
Wernyhora
Wernyhora 26.05.2019, 17:16
Od wieków wiadomo że to nie jest Kościół chrystusowy - to pomiot szatana... Dla żadnego innego urojonego boga nie przelano tyle krwi i nie sprowadzono na świat tulu ludzkich nieszczęść i tragedii.
Gosciii
Gosciii 25.05.2019, 15:20
Nikt na to wpływu nie ma chorzy zoboczne ludzie będą niestety a my jako dorośli powinniśmy dużo rozmawiać z dziećmi i wszystko opserwowac to może dojrzymy tych złych ludzi wokół nas, to nie wina Boga winna księży że na to pozwalają i ukrywają to i tyle...

Pozostałe