Palma wielkanocna seniorów z Radostowa

  • 12.04.2019, 09:51 (aktualizacja 12.04.2019, 11:06)
  • Kazimierz Kliszcz
Palma wielkanocna seniorów z Radostowa Klubu Seniora „Radostowianie”

Podziel się:

Oceń:

Co roku Klub Seniora z Radostowa z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych przygotowuje palmę wielkanocną. Powstaje ona na spotkaniach klubu seniora. W tym roku pracowici seniorzy zaplanowali wykonanie sześciometrowej palmy.

Klub Seniora działający przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Lubaniu jest jedną z nielicznych grup w naszym powiecie zajmującą się podtrzymywaniem rodzimych tradycji i obrzędów. Co roku seniorzy przygotowują palmę wielkanocną . Tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi są głęboko zakorzenione w kulturze mieszkańców gminy Lubań.


- Nie wyobrażamy sobie przeżywania tych wyjątkowych świąt bez konkretnych symboli - mówią seniorzy. - Należą do nich nie tylko pisanki czy baranki, ale również palmy wielkanocne. Obchody świąt rozpoczynają się już w Niedzielę Palmową, a najważniejszym symbolem tego dnia jest palma wielkanocna lub gałązka wierzby. W Polsce zwyczaj święcenia palm pojawił się w średniowieczu i jest przekazywany z pokolenia na pokolenie - zapewniają.

Klubowicze spotykają się raz w tygodniu i rozpoczęli produkcję kwiatów z bibuły, które przyozdobią palmę.

- Musimy przygotować około 300 kwiatów , kilkanaście metrów wstążek i innych dekoracji - mówią seniorzy.

Jak zapowiadają postarają się, by w tym roku ich palma była jeszcze piękniejsza i zachwyciła mieszkańców Radostowa oraz gości odwiedzających swoje rodziny w okresie Świąt Wielkanocnych.

- Dopóki będziemy mieć możliwość i zdrowie będzie dopisywać, będziemy tradycję robienia palm podtrzymywać — zapewniają seniorzy. - Chcemy aby, młodzi ludzie widzieli, że te piękne obrzędy Wielkanocne warte są przekazywania z pokolenie na pokolenie.

Jak zawsze nad całością prac czuwa kierownik Klubu Seniora „Radostowianie” Pan Bernard Smusz.

Kazimierz Kliszcz

Zdjęcia (11)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

muzyk
muzyk 12.04.2019, 13:49
super Seniorzy, tak trzymać :))

Pozostałe