Solarygraficzny Lubań

  • 25.02.2019, 10:48 (aktualizacja 25.02.2019, 12:00)
  • red.
Solarygraficzny Lubań

Podziel się:

Oceń:

Łukasz Fajfrowski przez pół roku fotografował lubańskie zabytki prostym aparatem otworkowym. Oficjalna prezentacja niebanalnych prac odbyła się w sobotę w Miejskim Domu Kultury.

Łukasz Fajfrowski pochodzi z Wrocławia. Pracuje w Międzynarodowym Laboratorium Silnych Pól Magnetycznych i Niskich Temperatur PAN we Wrocławiu. Jego sentyment do miasta nad Kwisą to wynik lubańskich korzeni jego rodziców. Podczas wakacji poznał uroki Lubania i okolic. Postanowił zatrzymać w kadrze architekturę zabytkowych budowli, ale nie tylko. Utrwalił zarówno sztandarowe zabytki, jak również stare obiekty przemysłowe, które są wdzięcznym medium do sfotografowania metodą solarygrafii - techniki negatywowej, której efektem jest otrzymanie zdjęcia z wyraźnymi śladami wędrówki Słońca na nieboskłonie zgodnie z założeniami Projektu Solaris.

- Solarygrafia jest bardzo prostą metodą fotografowania. Nie wymaga nakładów finansowych. Może zainteresować zarówno osoby o pewnym dorobku na niwie fotografii, jak i zupełnie początkujące - zaznaczył Łukasz Fajfrowski, który solarygrafie zajmuje się od 2013 roku.

Do techniki używa się aparatów otworkowych najczęściej tworzonych przez samych autorów oraz konstrukcji z obiektywami soczewkowymi. Materiałem światłoczułym umieszczonym wewnątrz aparatu jest czarno-biały papier fotograficzny zawierający sole srebra, który pod wpływem długotrwałej ekspozycji ciemnieje dając obraz negatywowy. O całym procesie tworzenia fotografii autor szczegółowo opowiadał podczas otwarcia wystawy w lubańskim MDK.

- Użycie naświetlania papieru na sucho w połączeniu z fotografią otworkową rozszerza możliwe czasy ekspozycji od jednego dnia do pół roku i dłużej. Ilość światła wpadająca przez otworek o średnicy mniejszej niż 1 milimetr powoduje, że na solarygrafiach znikają wszystkie obiekty będące w ruchu. Brak ludzi, zwierząt, samochodów na ulicy... Pozostaje tylko to, co było nieporuszone cały czas podczas trwania ekspozycji. Jedynym zarejestrowanym obiektem w ruchu jest Słońce, które objawia się w postaci jasnych linii, ułożonych jedna nad drugą, przerywanych okresami zachmurzenia. Każda linia odpowiada jednemu dniu. Każdego dnia Słońce kreśli ścieżkę na innej wysokości nad horyzontem - opowiadał Łukasz Fajfrowski.

Dodajmy, że w latach 2013/2014 wraz z kolegą astronomem autor fotografii zarejestrował zjawisko astronomiczne zwane ANALEMMĄ. Pracą zainteresowała się NASA, zakupiła prawa do fotografii, a następnie opublikowała ją jako zdjęcie dnia na swoim internetowym serwisie (zobacz
).

Na otwarcie wystawy przybyło kilkadziesiąt osób. Fotografie  można zobaczyć w lubańskim MDK do końca marca.

red.

Zdjęcia (15)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe