Podróż w czasie słuchaczy z UTW

  • 25.02.2019, 10:17 (aktualizacja 25.02.2019, 12:01)
  • ŁCR
Podróż w czasie słuchaczy z UTW

Podziel się:

Oceń:

Husyci siejący grozę, przedsiębiorczość dawnych lubanian, schadzki magdalenek z franciszkanami, bociany na Domu Solnym czy lubańska cegła eksportowana na cały świat - to ciekawostki z historii Lubania, jakimi raczyła studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku lubańska przewodniczka miejska.

W sali konferencyjnej Galerii Łużyckiej (Tret) 22 lutego br. odbył się wykład pod tytułem „Historia miasta i zabytki Lubania”. Uczestników spotkania powitała Dyrektorka Ośrodka Wsparcia Dziennego, Wioletta Szymków. Wykład poprowadziła inspektorka Łużyckiego Centrum Rozwoju w Lubaniu i przewodniczka miejska, Joanna Rycerz. Licznie zebrani słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieli okazję wysłuchać prelekcji o zabytkach miasta Lubania w kontekście jego historii.

- Lubań to jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska. Miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością - rozpoczęła swoją opowieść przewodniczka miejska, Joanna Rycerz. -  Z uwagi na fakt, że do dnia dzisiejszego miasto nadal może pochwalić się licznymi zabytkami, chciałabym zaprezentować Lubań, właśnie przez pryzmat zabytków. Pomniki historii pochodzą z różnych okresów i tym samym zabieram wszystkich tu zgromadzonych w niezwykłą podróż w czasie, od średniowiecza po czasy współczesne - zaintrygowała słuchaczy pracownica Łużyckiego Centrum Rozwoju.

Program spotkania objął informacje i ciekawostki związane z naczelnymi zabytkami miasta, takimi jak Wieża Bracka, Mury Obronne, Dom pod Okrętem, Dom Solny, Ratusz, Wieża Trynitarska, Wieża Kramarska, Sukiennice, Pocztowy Słup Dystansowy czy Kościół pw. Świętej Trójcy. Lubań jest miastem niezwykłym, który skrywa wiele tajemnic i wydarzeń. To urokliwe miejsce w przyszłym roku będzie obchodziło jubileusz 800-lecia swojego istnienia. Od 1220 roku na kartach lubańskiej historii zapisało się wiele szczęśliwych, ale też mrocznych momentów. Pożary, epidemie, kontrybucje, kwaterunki. Ale też niezłomność oraz niezwykły optymizm lubanian.
Warto wiedzieć, że przebogata lubańska historia jest niezwykłą opowieścią, którą każdy zainteresowany może poznać korzystając z usług przewodników miejskich.

Uczestnicy spotkania już odbyli wirtualny spacer po starym Lubaniu. Po skończonej prezentacji Przewodnicząca Rady Uniwersytetu Trzeciego Wieku podziękowała Joannie Rycerz za przedstawienie historii naszego miasta w sposób lekki, ciekawy i niezwykle przystępny.

ŁCR

Zdjęcia (3)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

😉
😉 25.02.2019, 17:24
Śliczna Asia

Pozostałe