Ludzkie szczątki na śmietnisku. Postępowanie umorzone

  • 28.01.2019, 14:10 (aktualizacja 28.01.2019, 17:55)
  • red.
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Prokuratura Rejonowa w Lubaniu w grudniu ubiegłego roku umorzyła postępowanie w sprawie szczątków ludzkich, które wraz z kawałkami trumien były wywiezione na teren rekultywowanego śmietniska w Nawojowie Łużyckim.

Z początkiem września 2018 roku od jednego z naszych czytelników otrzymaliśmy maila z niepokojącymi informacjami. Pisał w nim o nieczynnym już składowisku odpadów komunalnych w Nawojowie Łużyckim, gdzie ciężarówkami wywożony jest piach z kawałkami trumien i ludzkimi szczątkami. Po przybyciu na miejsce potwierdziliśmy doniesienia czytelnika - na pryzmach piachu widoczne były ludzkie kości, a wokół nich walało się kilka ludzkich czaszek.

O sprawie natychmiast poinformowaliśmy policję i Prokuraturę Rejonowa w Lubaniu. O sprawie pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Po przeszukaniu pryzm z piachem ustalono, że znalezione ludzkie szczątki mogły należeć od 5 do 10 osób i pochodzą najprawdopodobniej z prac ziemnych wykonywanych przy budowie grobowców na jednym z okolicznych cmentarzy.

Jak się dowiedzieliśmy w Prokuraturze Rejonowej w Lubaniu w sprawie pojawiło się kilka wątków co do potencjalnych sprawców oraz potencjalnych okoliczności zaistniałej sytuacji. Koniec końców, po przeprowadzeniu szeregu czynności procesowych w grudniu ubiegłego roku sprawę umorzono. Wyjaśniono nam, że są dwa powody takiej decyzji. Pierwszym było nie stwierdzenie znamion przestępstwa, drugim nie wykrycie sprawców.

- Przestępstwo znieważenia zwłok może być popełnione jedynie umyślnie. Przestępstwo jest popełnione umyślnie wtedy, gdy sprawca ma zamiar jego popełnienia, albo przewiduje możliwość jego popełnienia i godzi się z taką możliwością. W tym przypadku raczej mamy do czynienia z pewną ludzką niedbałością, brakiem należytej staranności. Nic nie wskazuje na to, aby czyn ten zaistniał na skutek czyjegoś celowego i umyślnego działania. - usłyszeliśmy od Łukasza Chrapka, zastępcy Prokuratora Rejonowego w Lubaniu. - Nawet przy takim przyjęciu trudno jest jednoznacznie ustalić kto fizycznie byłby za to odpowiedzialny. Sytuacja jest oczywiście naganna, jednakże takie ustalenia zostały poczynione w toku tego postępowania.

red.

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Komar
Komar 03.02.2019, 21:04
Ktoś, kopiąc ziemię, w której widzi ludzkie szczątki nieumyślnie wywozi je na wysypisko śmieci? To jedynie niestaranność? Niezły dowcip, a nie prokuratorskie uzasadnienie! Miejsce dla ludzkich szczątków jest na cmentarzu, a nie na wysypisku. A gdyby okazało się, że to jakaś rodzina prokuratora, to czy też tak luzacko do tego by podchodził?
Cmentarzami ktoś zarządza. Nie wyobrażam sobie, że bez wiedzy zarządcy są prowadzona na podległym mu terenie jakieś roboty. To tak apropos tekstu 'trudno jest jednoznacznie ustalić kto fizycznie byłby za to odpowiedzialny'.
Podsumowując, może to jednak taki wynik pracy prokuratury jest spowodowany cyt.: 'brakiem należytej staranności'?
D1234
D1234 29.01.2019, 13:16
A może należałoby bardziej patrzeć na ręce wykonawcom którzy wykonują grobowce na cmentarzu miejskim Lubaniu przecież tam był kiedyś cmentarz niemiecki i oczywistym jest że szczątki umarłych nadal tam pozostają
gość
gość 30.01.2019, 10:40
ale nie wiadomo czy to były szczątki z cmentarza w Lubaniu, równie dobrze z innego
Do Pana Herakliusza
Do Pana Herakliusza 29.01.2019, 12:15
czyli po śmierci pan herakliusz życzy sobie wyrzucenia jego truchła na śmietnik. No ok, dla dzieci taniej będzie, tylko co na to łowcy skór ? mogą protestować! a co do wyroku możliwe, iż odpowiedzialny za znieważenie zwłok, miał zapewne plakietkę "media" :P
żartola
żartola 28.01.2019, 19:08
"Nawet przy takim przyjęciu trudno jest jednoznacznie ustalić kto fizycznie byłby za to odpowiedzialny" to chyba żart
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 28.01.2019, 19:08
Bardzo słuszna decyzja prokuratora! Nie było w ogóle potrzeby przeciągania tego śledztwa albowiem nie było żadnych podstaw do ustalania czy zaistniało przestępstwo. Dusze tych nieboszczyków odeszły już dawno w zaświaty - może i nawet do nieba, zatem truchło - jak stanowi Pismo zwane Świętym nie ma na tym łez padole żadnego usakralnienia - poza pogrzebaniem. No chyba, że cudami słynące. W tym przypadku tym bardziej, że niezidentyfikowane. Z prochu ponoć powstały i w proch się mają obrócić.
Pan Ateusz
Pan Ateusz 29.01.2019, 11:22
Po co dodawać te bzdury o duszy?
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 30.01.2019, 20:58
Pewnie po to, by inkryminowany szerokim "ciemnym masom które wszystko kupują" związek tzw. duszy z ciałem nomen omen śmiercią naturalną czyli racjonalistycznym podejściem do zjawiska życia i śmierci, nie umarł, bo to byłoby Drogie Rodaczki i Drodzy Rodacy ze szkodą dla tacy! A tak forsa płynie z dwu stron bo z dwu powodów: jedna kasa płynie z kuriozalnych opłat za dusze zmarłe (kuriozum polega na tym że...wedle dogmy Krk i nie tylko dusza jest nieśmiertelna a co nie przeszkadza przyjmować intencyj mszalnych za "dusze zmarłe"!) a drugi strumień kasy płynie z obowiązku...czczenia doczesnych szczątków ziemskich, które Pismo - słowami samego Mesjasza! - określa jednoznacznie skrajnie negatywnie, cyt: "Biada wam, uczeni i faryzeusze obłudnicy, albowiem podobni jesteście grobom pobielanym, które z wierzchu wydają się [ludziom] pięknymi, wewnątrz jednak pełne są kości trupich i wszelkiego plugastwa". To na tym zalegającym cmentarze odrażającym "plugastwie grobu" rosną bilionowe w skali świata fortuny producentów zrzeszonych w - powiedzmy - Światowym Konsorcjum Przemysłu Funeralnego! Jedni drą więc "za skórkę" - drudzy za to efemeryczne wmówione narodom "coś", co jako "nieśmiertelne" wymaga wiekuistej pośmiertnej pieczy i starania stając się nieśmiertelnym czasowo wiekuistym źródłem potęgi finansowej Wszechmocnych Duchowych "zarządców i decydentów" trzech Sfer ludzkiego bytu: Piekła, Nieba i Czyśćca. Wzrost wykładniczy potęgi głupoty wyznaczona jest spotęgowanym ambonalnie poniższym zjawiskiem: o ile kiedyś znicze "szły jak woda" dwa dni w roku i mniej więcej tyle czasu truły o tyle dziś miliardy zniczy trują środowisko żyjących swoimi rakotwórczymi dymami jak rok długi a ogień ich na cmentarzach - niczym ten w biblijnej Gehennie - "nigdy nie gaśnie" a robak ludzkiej zachłanności na pieniądze milionów głupców nigdy nie umiera!!!
Barbara
Barbara 28.01.2019, 18:01
Ale jaja

Pozostałe