Finansowanie oświaty wymaga zmiany

  • 10.12.2018, 12:09 (aktualizacja 10.12.2018, 13:11)
  • samorzad.pap.pl
Finansowanie oświaty wymaga zmiany

Podziel się:

Oceń:

System finansowania oświaty w tym wynagrodzeń nauczycieli wymaga zmiany - uważa Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Od 1 stycznia 2019 roku pensje nauczycieli wzrosną o kolejne 5 procent. To druga transza wprowadzanych od kwietnia bieżącego roku podwyżek wynagrodzeń nauczycieli. W sumie od 1 kwietnia 2018 do 1 stycznia 2019 roku ich pensje wzrosną o 10,35 procent (docelowo podwyżka ma wynieść 15,8 procent).

- Poprawa zarobków kadry pedagogicznej to jeden z priorytetów działań Ministerstwa Edukacji Narodowej - powiedziała Anna Ostrowska. Rzecznik resortu edukacji przypomina, że w budżecie państwa zostały zapewnione dodatkowe środki na sfinansowanie podwyżki wynagrodzeń. W 2018 roku to blisko 1,2 mld zł. W projekcie ustawy budżetowej na 2019 zaplanowano na ten cel dodatkowo ok. 2,8 mld zł.

- System finansowania oświaty w tym wynagrodzeń nauczycieli wymaga zmiany - przyznaje Anna Ostrowska. - System wynagradzania nauczycieli należy zmodernizować i stworzyć z niego prawdziwy mechanizm motywacyjny, zachęcający do pracy w szkole najlepszych nauczycieli. Jesteśmy gotowi do pracy nad modyfikacją zasad finansowania oświaty oraz wynagrodzeń nauczycieli - zapewnia.


MEN podkreśla, że pierwsze projekty były omawiane podczas wcześniejszego etapu prac Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, ale na wniosek organizacji samorządowych prace nad nowymi regulacjami odłożono na później.
- W uzgodnieniu z Ministrem Finansów kolejne szczegółowe analizy kierunku modyfikacji są zaplanowane do dalszych prac Zespołu - informuje resort edukacji.

samorzad.pap.pl

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 13.12.2018, 09:36
Jeden z tych obecnych liderów tak zwanej zjednoczonej prawicy - kiedy trwał w opozycji do władzy - orzekł był urbi et orbi, że państwo w którym policjant zarabia więcej od nauczyciela jest państwem policyjnym.
Spytajcie go Nauczyciele czy tę opinie utrzymuje nadal.

Pozostałe