Wiemy kto jest kim w Radzie Miasta Lubań 

  • 21.11.2018, 22:20 (aktualizacja 22.11.2018, 10:09)
  • red.
Wiemy kto jest kim w Radzie Miasta Lubań eLuban.pl

Podziel się:

Oceń:

Dziś odbyła się I inauguracyjna sesja Rady Miasta Lubań, niestety nie wszystko poszło po myśli rajców. Wpadką okazała się internetowa transmisja na żywo. W trakcie obrad zabrakło prądu, a hasło wyborcze Łączy Nas Lubań, pod którym do wyborów szła koalicja PO i Nowy Lubań, okazało się pustym frazesem.

Niestety nie udało się sprawnie przeprowadzić internetowej transmisji z obrad tak, aby wszyscy chętni mogli na żywo śledzić wydarzenia z sali rajców. Jak nas poinformowano, nie wytrzymały serwery firmy zewnętrznej, z którą lubański magistrat zawarł umowę na realizację tej usługi. Jedynie nieliczni, którym udało się połączyć ze stroną, mogli śledzić obrady choć z przerwami w fonii. Nagranie z sesji wkrótce powinno być dostępne pod TYM LINKIEM, ale już jako archiwalne.

Na szczęście już bez przeszkód zaprzysiężono 21 radnych. Również bez przeszkód ślubowanie złożył wybrany na trzecią kadencję Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński, który w krótkich słowach podziękował wyborcom za powierzone zaufanie oraz wygłosił mowę.

Myli się ten kto uważa, że po 8 latach wytężonej pracy można spocząć na laurach. Przed nami bowiem kolejne szczyty do zdobycia, wyzwania i problemy do rozwiązania. Najbliższe 60 miesięcy to dla mnie i mojego środowiska społeczno-politycznego czas na realizację zapisanych w haśle 5x5 punktów programu wyborczego. Mamy siłę i determinację, aby go realizować. Zapewniam jednocześnie, że pomni dewizy z którą szliśmy do wyborów - Razem dla Lubania, otwarci jesteśmy na konstruktywny dialog z radnymi wybranymi z konkurencyjnej listy wyborczej. Szanowni Państwo, liczę na efektywną współpracę dla dobra naszego miasta,  bo samorząd pracuje dla wszystkich mieszkańców bez względu na polityczne przekonania. Razem zmieniajmy Lubań dla siebie i dla przyszłych pokoleń – mówił do zebranych Arkadiusz Słowiński.

Kolejnym punktem sesji był wybór nowego przewodniczącego Rady Miasta Lubań. I tu pojawiła się pierwsza niespodzianka. Duży, bo dziewięcioosobowy klub „Łączy nas Lubań”, na którego czele stoi Witold Chojnacki nie zgłosił swojego kandydata na przewodniczącego rady. Jako jedynego kandydata na to stanowisko z ramienia OKW Lubań 2018 Razem – ugrupowanie, którego liderem jest Arkadiusz Słowiński - zgłoszono Kamila Glazera. Ten w głosowaniu tajnym uzyskał 100% poparcie rady, zostając tym samym Przewodniczącym Rady Miasta VIII kadencji.

Ten wybór jest dla mnie olbrzymim zaszczytem, ale również zobowiązaniem. Dlatego będę się starał być przewodniczącym - partnerem dla wszystkich, abyśmy w tym zacnym gronie mogli pracować wspólnie dla Lubania, bo łączy nas Lubań – mówił po wyborze Kamil Glazer.

Dopiero w kolejnym punkcie, gdy kluby zasiadające w Radzie Miasta zgłaszały kandydatów na zastępców przewodniczącego, wyjaśniła się pasywna postawa opozycyjnego klubu Łączy nas Lubań. Okazało się, że ten już przed inauguracyjną sesją podzielił się na dwa mniejsze obozy i hasło "Łączy nas Lubań" stało się tym samym pustym sloganem. Witold Chojnacki z ramienia klubu Łączy nas Lubań zgłosił kandydaturę Wiesława Wydry. Robert Daszkiewicz z ramienia klubu Nowy Lubań zgłosił kandydaturę Małgorzaty Grzesiak. Jolanta Stanasiuk z ramienia klubu Lubań 2018 Razem zgłosiła kandydaturę Ryszarda Jastrzębskiego.

W głosowaniu tajnym Ryszard Jastrzębski uzyskał poparcie całej rady - 21 głosów. Wiesław Wydra dostał poparcie 16 radnych - to akurat tyle, ile liczą kluby Lubań 2018 Razem i Łączy nas Lubań. Małgorzata Grzesiak została poparta jedynie przez 5 radnych, to z kolei dokładnie tyle ile liczy klub Nowy Lubań.

Tym samy poznaliśmy pełny skład prezydium Rady Miasta. Przewodniczącym został Kamil Glazer, wiceprzewodniczącymi Rady Miasta VIII kadencji zostali Ryszard Jastrzębski oraz Wiesław Wydra.

Jako pierwsza, po tym wyborze, głos zabrała Małgorzata Grzesiak.

red.

Zdjęcia (66)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Henryk
Henryk 23.11.2018, 15:34
A pan Glazer cos w ogole zrobil w porpzedniej kadencji ze dostapil takiego szczytu? Ksieginki staly sie za jego radowania oaza dobrobytu? Jak byla dziura tak jest dziura.
Kola
Kola 22.11.2018, 15:14
Ciekawe gdzie była ta awaria energetyczna? Redaktorze proszę o informację?
Elfryda
Elfryda 22.11.2018, 10:37
Jego Kunktatorstwo Staś Jastrzębski będzie miał okazję ponownie zrzec się mandatu radnego -chociażby pod koniec kadencji.
Ciekawski
Ciekawski 22.11.2018, 10:26
A ja mam takie pytanie co to za Pani obok Pana Kuświka na zdjęciu nr 4?
Alex
Alex 22.11.2018, 14:20
Chyba Pani z Tv Łużyce?
z Lubania
z Lubania 22.11.2018, 09:39
No i super. Uważam, że burmistrz powinien jeszcze oddać komuś z opozycji, obojętnie czy od Daszkiewicza czy od Chojnackiego funkcje w komisji rewizyjnej. Byłby to przejaw prawdziwej chęci współpracy i próby szukania porozumienia z opozycją. Chcę żyć w dobrze zarządzanym mieście, z władzami, które potrafią uwzględniać oczekiwania wszystkich a nie na pobojowisku po niekończącej się bitwie.
Jol
Jol 22.11.2018, 09:35
Dziwne. Wszędzie był prąd tylko nie na sesji rady miejskiej? Coś tu brzydko pachnie. Żal mi tylko straconych głosów na niektórych radnych np. Wydre. Żal. No cóż zawsze taki był. To rodzinne.

prąd
prąd 23.11.2018, 07:56
Nie było prądu w całym Centrum Miasta, nawet w Urzędzie ciemno mieli, więc jak nie wiesz to sie nie odzywaj.
Juja
Juja 22.11.2018, 09:01
Kolejne szczyty do zdobycia! Brawo! Mount Everesty pracowitości i przedsiębiorczości. Czekamy!
Janek
Janek 22.11.2018, 08:34
Super, sytuacja jakiej mieszkańcy oczekiwali, czyli wspólna praca dla Lubania. Świetnie, że szefem rady został ktoś młody, że ma zastępców z doświadczeniem i że obóz, który miał większość potrafił się dogadać z obozem, który ma mniejszość, a obóz, który ma mniejszość chce współpracy, a nie wojny. Tego brakuje w polityce ogólnopolskiej.
Hhd
Hhd 22.11.2018, 09:09
Jednak co niektórm radnym zostało takie komunistyczne zachowanie totalnej opozycji.
Krzyczą chcemy UE a dążą do dyktatury jaką kiedyś prowadziło ZSSR nad krajami swojej ówczesnej,, uni,,
Ania
Ania 22.11.2018, 07:24
No to PO zrobiło w ch* Daszkiewicza Adlerową i Nowy Lubań. Można było przewidzieć, że ich wykorzystają i wyplują. Stare dziady z PO co już były przy stołkach dostały pewnie prikaz od Rowińskiego i Schetyny.
Sąsiad
Sąsiad 22.11.2018, 09:12
Ja to się nawet nie dziwię temu, że W.Ch. podziękował tym Państwu. Kto ich zna to rozumie, a kto jeszcze nie zna to zrozumie w przyszłości. Mieszkańcy oczekują zgody a nie waśni, protestów i rzucania błotem
Rw
Rw 22.11.2018, 06:25
Nie no wg myślenia niektórych radnych lepiej drzeć się na siebie i nic nie robić poza biciem piany.
Normalne że każdy szanujący się radny chce współpracy dla dobra mieszkańców. Dzięki temu może przez te 5lat burmistrz zrobi cześć pomysłów jakie miał klub Witka bo były dobre.
Mietek
Mietek 21.11.2018, 23:46
Z tym prądem to raczej ustawka była... aby ludzie za dużo nie dowiedzieli się prawdy. Z resztą redakcja mogła prowadzić transmisję na żywo jak to zwykle robi... a nie prowadzila... dlaczego?? co do cichej koalicji to było do przewidzenia. wszystko było ukartowane od poczatku.
Alex
Alex 22.11.2018, 08:37
Może powołać w tej sprawie komisję Antoniego? Specjalizuje się w takich perfidnych spiskach.
Marzena
Marzena 21.11.2018, 23:43
Łączy nas Lubań poszedł w ślady innych ugrupowań samorządowych, które za stanowiska weszły koalicję z władzą. Wyborcy poczuli się oszukani, gdyż wiele osób oddało swój głos na opozycję pragnąc zmian (było ich 45%). Twarz ma się tylko jedną i nie zmienią tego żadne pieniądze lub stanowiska. Kibicuję nowemu ugrupowaniu Nowy Lubań, w którym są w większości nowi członkowie Rady. Czas przewietrzyć Radę Miasta , gdyż układy i zależności powodują , że wybory nic nie zmieniają.
Franek
Franek 21.11.2018, 23:30
Oj sprzedałeś się Wydro jedna, widać, słychać i czuć
Refleksja
Refleksja 22.11.2018, 14:18
Nie rozumiem. Przecież kandydatów na stanowisko vice przewodniczącego było 3, po jednym z każdego klubu - Pan Jastrzębski, Pan Wydra i Pani Grzesiak. Nowy Lubań też wystawił! Stanowiska vice przewodniczącego są 2. Było wiadomo, że kandydat Lubań Razem na pewno uzyska odpowiednią ilość głosów, bo jego klub ma większość w radzie. W tej sytuacji drugim vice przewodniczącym na pewno będzie ktoś z opozycji. Demokratycznie wygrał Pan Wydra, tak zdecydowali radni z Lubań Razem, bo i tak to oni mają większość. Widocznie woleli współpracować z Panem Wydrą, może dlatego, że Pani Grzesiak czasami wypowiadała się na ich temat delikatnie mówiąc bez klasy. Czy gdyby wygrała Pani Grzesiak to też by było sprzedanie się? Cała ta nagonka wygląda na frustrację obozu, którego kandydat poległ. Co gorsze, jeżeli rzeczywiście tak jest, znów wychodzi brak klasy, bo atakują kolegę, z którym jeszcze kilka dni temu byli za pan brat, niektórzy od wielu lat. Obydwa kluby asekuracyjnie jako drugiego kandydata wskazały Pana Jastrzębskiego, który zebrał komplet głosów. Więc o co chodzi? Może jakiś protest i palenie świec pod Ratuszem jako protest, że demokracja nie zadziałała po naszemu?
A tak poza tym zarówno radnym jak i mieszkańcom, życzę, aby Ci, których wybraliśmy umieli zachowywać się godnie i z klasą w każdej sytuacji, i po przegranej bitwie, i w rozmowie z radnymi z pozostałych klubów!
Kola
Kola 23.11.2018, 09:52
A może nie refleksja a dziennikarka?
Obiektywnie obiektywny
Obiektywnie obiektywny 22.11.2018, 09:23
Póki co to tylko czyjś wku...w widać i zazdrość, resztę czas pokaże. Zobaczymy jak głosował będzie, czy porzucił swoje ideały
Robot
Robot 21.11.2018, 23:19
Czego to nie zrobią politycy aby było bliżej koryta...

Pozostałe