Ekspansja terytorialna powiatu?

  • 09.03.2015, 12:05
  • oprac. red.
Ekspansja terytorialna powiatu?

Podziel się:

Oceń:

Bez przelewu krwi, zielonych ludzików i wojny hybrydowej już wkrótce nasz kraj powiększy swoje terytorium. Chodzi o dług, który mają wobec nas nasi południowi sąsiedzi. Czesi zadeklarowali zwrot Polsce 368 hektarów tzw. długu granicznego. W 1958 roku Polska oddała sąsiadom m.in. osadę Tkacze na Dolnym Śląsku. Według nieoficjalnych informacji Polsce przekazane mają zostać tereny przy granicy pomiędzy Bogatynią a Świeradowem-Zdrojem. Może to oznaczać, że w konsekwencji to właśnie nasz powiat zyska nowe ziemie. 

Czesi oddadzą Polsce dług graniczny powstały w 1958 roku, który powstał w efekcie przekazania im między innymi osady Tkacze koło Szklarskiej Poręby. Polska w ramach korekty przebiegu linii granicznej, by ją skrócić i wyprostować, oddała wówczas naszym południowym sąsiadom 1205 hektarów, a sama otrzymała jedynie 837. Czesi są więc nam winni około 368 ha. 

Teraz nasi sąsiedzi zadeklarowali chęć spłaty swojego długu. Nasi nie chcą jednak pieniędzy a ziemi, a premier Czech już zadeklarował, że teren zostanie nam przekazany. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Gazeta Wyborcza” do Polski zostaną dołączone nowe tereny wzdłuż granicy, między Bogatynią a Świeradowem-Zdrojem. Dolnośląski urząd wojewódzki nie otrzymał do tej pory żadnej oficjalnej informacji na ten temat. Również nasze powiaty nie prowadziły na razie żadnych rozmów. 

Z nieoficjalnych przecieków wynika, że nasze województwo wzbogaci się o 30-40 ha na terenie powiatu lubańskiego, na obszarach rolnych. - My dowiemy się o tym jako ostatni. Pozostaje nam czekać na odgórne decyzje - przekonuje w "Gazecie Wyborczej" Krzysztof Krochmalski, geodeta w Starostwie Powiatowym w Lubaniu. 

oprac. red.

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe