Kolej Gór Izerskich za cztery lata?

  • 15.08.2015, 04:22
  • Notatnik Świeradowski / red.
Kolej Gór Izerskich za cztery lata?

Podziel się:

Oceń:

Cały czas trwają rozmowy w sprawie utworzenia połączeń kolejowych prowadzących z Gryfowa Śląskiego, przez Mirsk do Świeradowa-Zdroju. Urząd Marszałkowski jest zainteresowany przywróceniem ruchu kolejowego na tym odcinku. To ważne, bo bez wsparcia tej instytucji samorządów nie będzie na to stać. 

Dyrektor departamentu infrastruktury w UMWD uważa, że nie tylko linia do Karpacza, ale i trasa z Gryfowa do Świeradowa-Zdroju ma duży potencjał. Obie trasy uwzględniono w strategicznym planie transportowym województwa. Według Wojciecha Zdanowskiego są realne szanse na uruchomienie tej linii już za cztery lata. Koszt odbudowy przy wykorzystaniu całkowicie nowych materiałów wraz z przystankami to około 20 mln zł. Projekt mógłby się udać, gdyby pozyskano na ten cel dotację z Unii Europejskiej.  Istnieje również alternatywne i tańsze rozwiązanie. Inwestycja mogłaby być wykonana przy częściowym wykorzystaniu materiałów znajdujących się na linii Gryfów – Świeradów-Zdrój i linii Jelenia Góra – Zgorzelec, której remont przewidziany jest na 2017 rok. W tym celu ma zostać przeprowadzona inwentaryzacja, która określi, w jakim stopniu będzie można powtórnie wykorzystać niektóre elementy infrastruktury. Inwentaryzację przeprowadzi Dolnośląska Służba Dróg i Kolei we współpracy z PKP PLK. Koszt ma nie przekroczyć 10 tys. zł. Kwotę te pokryją samorządy przedsięwzięciem najbardziej zainteresowane – Mirsk i Świeradów-Zdrój. 

Od pierwszych rozmów, które się toczą, do ewentualnego uruchomiania linii kolejowej droga jest jeszcze bardzo daleka. Nie jest to jednak niemożliwe, a przykładem niech będzie Jedlina-Zdrój, do której po niespełna dwudziestu latach wrócą pociągi – koszt tej inwestycji to 80 mln zł. 

Notatnik Świeradowski / red.

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Emil
Emil 18.08.2015, 15:27
2 spięte desira z Drezna do Świeradowa i Jeleniej góry (rozłączane w Gryfowie) i na pewno byłby to hit. Już teraz co drugi przyjezdny w Świeradowie to Niemiec. Ale nie oczekujcie tego od Wrocławia, który woli puszczać pociągi tam gdzie jest "prestyż" a nie realne zapotrzebowanie i pociągi z Drezna jeżdżą puste do Wrocławia.
izerus
izerus 17.08.2015, 23:47
jacek w.: Bo we Wrocławiu uważają, że żadna linia na Dolnym Śląsku, która nie służy wrocławianom, nie ma sensu. I trudno zmienić tę mentalność nie tylko urzędników, ale samych mieszkańców Wrocławia. Wystarczy poczytać wrocławskie fora kolejowe. Najlepszym przykładem że jest to nieprawda są pociągi ze Szklarskiej Poręby do Harrahowa, którymi jeżdżą tłumy ludzi. Mimo że nie zaczynają biegu we Wrocławiu i służą głownie turystom wypoczywającym w regionie jeleniogórskim. To pokazuje, że potencjał takich przygranicznych połączeń jest u nas bardzo duży. Kto wie, czy kolejka do Świeradowa a także jej odnoga do Jindrzichowic w Czechach nie cieszyłaby się podobną popularnością.
jacek w.
jacek w. 17.08.2015, 21:33
Urząd Marszałkowski jest zainteresowany reaktywacją wszystkiego - do czasu, gdy trzeba podjąć jakieś konkretne kroki. Wtedy okazuje się, że nie potrafi nawet zadbać o coś, co jeszcze funkcjonuje (vide linia kolejowa do Lwówka Śląskiego, gdzie Koleje Dolnośląskie za które odpowiada Urząd Marszałkowski zawiesiły ostatnio wszystkie pociągi). Trasa do Jedliny ma być finansowania z pieniędzy Aglomeracji Wałbrzyskiej, a nie Urzędu Marszałkowskiego i to podwałbrzyskie gminy starały się o jej reaktywację. Urząd Marszałkowski nie zrobił w tej sprawie zupełnie nic, Wrocław jest zainteresowany jedynie kolejką aglomeracyjną do podwrocławskich zadupiów.
teo
teo 15.08.2015, 14:14
Bardzo się cieszę że samorządy starają się tak mocno o powtórne przywrócenie ruchu pociągów na tym szlaku. Jestem miłośnikiem kolei i takie informacje napawają optymizmem! Trzymam kciuki !! Przy okazji może ktoś ma jakieś informacje o dalszych działaniach w sprawie Stara Lokomotywownia w Lubaniu? Szukałem kontaktu na Facebooku,bo jest tam parę wzmianek z zaszłego roku i nic więcej. Interesuje mnie kolej w Lubaniu i okolicach i bardzo chciałbym uczestniczyć w różnego rodzaju przedsięwzięciach. Bardzo proszę o informację na E-mail [email protected]
Semaforek
Semaforek 15.08.2015, 11:43
Zdjęcie przedstawia jakąś zdechł wąskotorówkę, a tam jest normalny tor redaktory.

Pozostałe