Mała łazienka w bloku – jak ją powiększyć przy pomocy płytek?
Wybierając płytki do swojej łazienki, warto sięgnąć po duże modele, które będą wykończone z połyskiem – będą one odbijać światło, dzięki czemu łazienka zyska optycznie na przestrzeni. Wybierając swój wzór pamiętaj, że mała łazienka w bloku najlepiej będzie prezentować się w jasnych i chłodnych kolorach. Przy doborze płytek staraj się unikać kontrastowych wzorów czy grubych i ciemnych fug – wszystko to optycznie skróci wymiary twojej łazienki. Jeśli boisz się, że osiągniesz efekt surowego wnętrza, to nie zapominaj o dodatkach, które je ocieplą. A na jaką wysokość układać płytki ścienne? Warto by sięgały one do 2/3 wysokości ściany, dzięki czemu optycznie wydłuży się pomieszczenie.
A co z ceramiką i podłogą?
Łazienka w bloku z wielkiej płyty jest zazwyczaj na tyle mała, że każdy element umieszczony na podłodze wprowadza poczucie chaosu i bałaganu. Dlatego do takich pomieszczeń zaleca się montować podwieszaną umywalkę. Równie istotne są płytki podłogowe, które powinny być duże, o regularnych brzegach. Warto, by były one położone bezfugowo.
Lustro prawdę ci powie
Nawet początkowy projektant wnętrz wie, że lustra są przepustką do czarowania aranżacją wnętrza. Lustro w małej łazience w bloku powinno być zlicowane z płytkami, dzięki czemu wrażenie przestrzeni zostanie pogłębione. Lustro może być dodatkowo podświetlane, dzięki czemu będzie stanowiło ono dekorację, a przy tym będzie funkcjonalne podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.
Oświetlenie w łazience w bloku
Wnętrze to, jak każde inne, wymaga odpowiedniej oprawy. Będzie nią oświetlenie. W łazience najlepiej sprawdzają się 2 rodzaje oświetlenia – ogólne, umieszczone zazwyczaj na środku sufitu, i punktowe, którym można oświetlić wnęki czy lustro. Coraz częściej w łazienkach pojawiają się podwieszane sufity, w których umieszczane są halogenowe oczka, co sprawia, że łazienka wydaje się wyższa. Jeśli chodzi o oświetlenie lustra, powinno być ono umieszczone równomiernie, po obu stronach tafli w odległości ok. 75 cm, by wyeliminować cienie i zniekształcenia. Aby światło nie raziło domowników, wybieraj klosze rozpraszające światło, czyli o wykończeniu matowym lub mlecznym.
Łazienka w bloku – wanna czy prysznic?
Mała łazienka w bloku niekoniecznie musi wiązać się z rezygnacją z wanny. Wystarczy odpowiednio wymierzyć pomieszczenie i wykorzystać np. wnękę. Na rynku można znaleźć głębokie, a przy tym krótkie wanny, do których można zainstalować parawan lub zasłonkę prysznicową, dzięki czemu zyska prysznic, bez konieczności rezygnowania z kąpieli. To rozwiązanie ucieszy zwłaszcza najmłodszych domowników, którzy uwielbiają długie kąpiele.