Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 29 września 2022 07:17
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Szkoła miejscem dla wszystkich

- Szkoły nie są z gumy, ale też się nie skurczyły - mówi na łamach Serwisu Samorządowego PAP Anna Zalewska. Minister edukacji zapowiada środki na adaptację pomieszczeń do nauki w szkołach ponadpodstawowych.
Szkoła miejscem dla wszystkich
Autor: eLuban.pl
Oceń

We wrześniu 2019 r. naukę w liceach, technikach i szkołach branżowych rozpoczną pierwsi absolwenci ośmioklasowej szkoły podstawowej i ostatni absolwenci wygaszanych gimnazjów. Będzie to w sumie 727 tysięcy uczniów. Ministerstwo Edukacji Narodowej uspokaja, że szkoły są przygotowane na przyjęcie takiej liczby młodzieży. - Każdy absolwent szkoły podstawowej i gimnazjum będzie miał miejsce w szkole od 1 września 2019 roku - podkreślała podczas konferencji prasowej minister Anna Zalewska.

Według prognoz MEN o miejsce w I klasach liceów ogólnokształcących będzie ubiegać się ok. 45 procent absolwentów, w I klasach techników - ok. 40 procent, a w I klasach branżowej szkoły I stopnia - ok. 15 procent. W sumie w liceach we wszystkich klasach uczyć się będzie ok. 652 tysięcy. uczniów. - To jest taka sama skala jak w 2010 roku. Często mówicie państwo, że szkoły nie są z gumy. Tak, ale się nie skurczyły - stwierdziła szefowa MEN.

Jak wyliczała, placówki mają duży potencjał. W roku szkolnym 2006/2007 funkcjonowało 25 tysięcy oddziałów licealnych, a w ubiegłym roku było ich 18 tysięcy. Zmalała też średnia liczebność oddziału - odpowiednio z 29 do 26 uczniów. Resort edukacji zwraca uwagę, że samorządy, podejmując w 2017 r. uchwały dostosowujące sieć szkół do nowego systemu, musiały uwzględniać demografię i spodziewaną liczbę uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych.

- Tak naprawdę rekrutacja rozpoczęła się przy kształtowaniu sieci w marcu 2017 roku - podkreślała Anna Zalewska. - W 2016 roku, kiedy przekazywaliśmy ustawę, musieliśmy mieć wszystko policzone. Przez ostatnie półtora roku razem z kuratorami zrobiliśmy to bardzo precyzyjnie, bardzo szczegółowo, rozmawiając z samorządowcami, patrząc na uchwały dotyczące sieci, jak również rozmawiając z poszczególnymi szkołami - dodała.

Z danych, którymi dysponuje MEN, wynika, że zmianowość nie powinna być istotnym problemem nawet w dużych miastach na prawach powiatu, których licea są chętnie wybierane przez młodzież z okolicznych powiatów ziemskich. Minister przypomniała, że we wrześniu rozesłała do samorządów list z informacją o gotowości MEN do współpracy przy rozwiązywaniu problemów podwójnego rocznika. - Nie zgłaszano nam konkretnych sytuacji, gdzie potrzebowano by wsparcia ministerstwa, wsparcia kuratora - poinformowała.

Szefowa MEN zapowiedziała także, że jej resort przygotowuje program wsparcia dla samorządów, który będzie zawierał także komponent finansowy w postaci dodatkowych środków z 0,4 procentu rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na adaptacje dodatkowych pomieszczeń do nauki w szkołach ponadpodstawowych. - Ten program wsparcia będzie konsultowany na początku 2019 roku ze stroną samorządową reprezentowaną przez Zespół ds. Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - informuje ministerstwo.

***
Ministerstwo edukacji od wielu miesięcy podejmuje szereg działań zmierzających do tego, aby rekrutacja do szkół przebiegła bez problemów. Pytania związane z naborem do szkół na rok szkolny 2019/2020 już od kilku miesięcy można kierować na adres: [email protected] MEN przygotowało kampanię informacyjną dotyczącą rekrutacji, skierowaną do rodziców i uczniów klas VIII szkoły podstawowej i klas III gimnazjum. Na specjalnie przygotowanej stronie www.men.gov.pl/rekrutacja zostały zamieszczone najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące naboru do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych, terminy egzaminów, a także sposób punktowania ocen na świadectwie oraz wyników egzaminów. Do szkół trafił już plakat o rekrutacji, a w kuratoriach oświaty działają punkty konsultacyjne, w których można uzyskać informacje dotyczące sytuacji szkół w danym województwie. Lista kontaktów dostępna jest na stronie internetowej www.men.gov.pl/rekutacja/kontakty-do-kuratoriow.


Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaLaser ICOON 2
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama
Reklama
Reklama