Jest to książka, zawierająca wiele dotąd niepublikowanych zdjęć oraz cytaty wielu nieznanych dotąd dokumentów, przechowywanych w polskich oraz niemieckich archiwach. Nie brakuje tu wielu perełek, np. relacji świadków, czy wypowiedzi osób zatrudnionych obecnie w polskich Muzeach. Poniższa publikacja skupia się nie tylko na ukrywaniu przez Niemców dokumentów i dzieł sztuki, lecz również na polskich działaniach poszukiwawczych, zabezpieczających i rewindykacyjnych w okresie powojennym. Dzięki temu Czytelnik ma możliwość dowiedzenia się, jakie prowadzono poszukiwania na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku, co udało się odnaleźć na obszarze kilku dolnośląskich powiatów (lubańskim, lwóweckim, złotoryjskim, zgorzeleckim).
Po zaprezentowaniu książki Szymon Wrzesiński zaprezentuje wykład z pokazem multimedialnym pt. „Poszukiwania skarbów w powojennym Lubaniu”. Autor opowie m.in. o losach bezcennego rękopisu Marcina Lutra – uznanego przez ostatnich kilkadziesiąt lat za zaginiony. Dolnośląski historyk wyjaśni, jak trafił na jego ślad i gdzie udało mu się go odnaleźć! Ponadto uczestnicy spotkania dowiedzą się, jakie osoby i czego szukały w ruinach miasta na przełomie lat 40. i 50. ubiegłego wieku.
Z dodatkowych atrakcji warto wspomnieć o wystawie dawnych widoków pałaców rozlokowanych w okolicach Lubania. Ekspozycję przygotuje w lubańskim ratuszu drugi ze współautorów książki Krzysztof Urban.
Na koniec przybyli goście będą mogli wysłuchać prelekcji przygotowanej przez Piotra Kucznira, wiceprezesa „Stowarzyszenia Zamek Czocha”. Znany regionalista opowie o nader tajemniczym zakładzie funkcjonującym pod koniec wojny w Lubaniu, zwanym „Gema Werke”. Ponadto wyjaśni, co kryło się pod kryptonimem… „Łoże z baldachimem”!
Napisz komentarz
Komentarze