Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 14:35

Reprezentanci Orki na światowym poziomie

W weekend w czeskiej Pradze w czasie Zawodów Krajów Europy Środkowej wystartowała dwudziestka najzdolniejszych młodych pływaków z naszego kraju. Wystąpił w nich także Robert Kusto z klubu Orka Lubań.

Na 50 metrowej pływalni w Czechach rywalizowali ze sobą zawodnicy urodzeni w latach 1998 i 1999 oraz zawodniczki z roczników 2000 i 2001 z Węgier, Polski, Rumunii, Słowacji, Serbii, Słowenii i Czech. Komplety medali rozdano w 26 konkurencjach indywidualnych i 6 sztafetowych. Polskę na tej prestiżowej imprezie reprezentowało w sumie 20 pływaków. Polacy zdobyli w Pradze w sumie 18 medali (w tym 3 złote krążki) oraz ustanowili dwa rekordy Polski.

Dumą napawać może nas nie tylko start naszego pływaka, ale także sukces Adama Musiała, trenera lubańskiej Orki, który znalazł się w siedmioosobowym składzie trenerskim reprezentacji naszego kraju. Wysoki poziom szkolenia w Lubaniu został doceniony przez Polski Związek Pływacki.

Nas oczywiście najbardziej interesowały wyniki naszego reprezentanta. Robert Kusto w pierwszym dniu zawodów płynąc w sztafecie 4X100m w stylu zmiennym zdobył srebrny medal. Sztafeta w składzie:  Kacper Stokowski, Robert Kusto, Damian Chrzanowski i Mateusz Arndt dorzuciła do dorobku naszej reprezentacji srebrną „blachę”, dając się wyprzedzić jedynie reprezentantom Węgier. Te dwie drużyny zdominowały wyścig, a Polakom do złota zabrakło jedynie 3 setne sekundy.

Podopieczny trenera Adama Musiała rywalizował również w stylu klasycznym 100 m, gdzie zdołał uzyskać piąte miejsce z czasem 01:06,39. Robert Kusto rywalizował także w stylu dowolnym 50m, gdzie z czasem 00:25,14 zajął dziesiątą lokatę.

Debiut w reprezentacji Polski i pierwsze srebro mogą napawać optymizmem na przyszłość.