Dzisiejsze uroczyste otwarcie PSZOK-u to kolejny etap rozwoju Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. To efekt podpisanego przez 14 samorządów porozumienia w ramach, którego to właśnie Lubań stał symbolem zmiany w gospodarce odpadami komunalnymi w naszym regionie.
Nowy obiekt przy ulicy Bazaltowej to najmniejszy w swym zakresie z projektów. Dzięki jego realizacji mieszkańcy będą mogli dowozić na bieżąco do punktu odpady, w tym wielkogabarytowe. Do tej pory mieszkańcy mogli korzystać tylko z tzw. wystawek i mobilnych kontenerów. O ile wystawki spotkały się z ciepłym przyjęciem lubanian i na pewno będą kontynuowane, o tyle mobilne PSZOK-i okazały się kłopotliwe. Nie było możliwości kontrolowania, kto, co i ile do nich wrzuca i skąd to przywozi. W efekcie mieszkańcy byli niezadowoleni, że często tworzą się przy nich dodatkowe „małe wysypiska”. Rozwiązaniem problemu była budowa stałego PSZOK-u, który będzie w pobliżu wysypiska, co ułatwi jego utrzymanie i monitorowanie, a specjalnie zatrudniony pracownik będzie pomocny przy jego obsłudze i dodatkowo przypilnuje, by na rampę nie wjeżdżały samochody z obcymi rejestracjami i by wyładunek nie krył w sobie szkodliwych odpadów.
W trakcie uroczystości samorządowcy sami mogli przekonać się jak dokładnie będzie działał nowy obiekt. Reprezentanci gmin sami wyrzucili pierwsze odpady do kontenerów, a pozbyć się w tym miejscu będzie można właściwie wszystkich śmieci powstających w domu: baterii, mebli, leków, szkła, plastiki, sprzęt elektroniczny, gruz, styropian. Sortowane odpady do PSZOK-u przywozić będzie można w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godziny siódmej do osiemnastej i w soboty od siódmej do piętnastej.
Budowa instalacji kosztowała ponad 7,5 mln złotych. Ponad połowa projektu dofinansowana została przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.
Napisz komentarz
Komentarze