Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 11 grudnia 2024 12:41
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Koniec lubańskiego archiwum

- Mogliśmy sprzedać ten budynek, ale postanowiliśmy zainwestować w tę instytucję i zaprosić do Bolesławca oddział Archiwum Państwowego. Warto było. Dziś jestem bardzo zadowolony, że się udało, że starania się opłaciły – mówił Starosta Bolesławiecki Dariusz Kwaśniewski podczas wizyty w bolesławieckim oddziale Archiwum Państwowego. - To duży wspólny sukces. Na początku nie bardzo wierzyliśmy, że to się uda, tym większa dziś radość ze szczęśliwego finału. 
Koniec lubańskiego archiwum

Powiat Bolesławiecki nieodpłatnie przekazał budynek, żeby powstała u nas naukowa placówka, mająca wielkie znaczenie nie tylko w mieście, ale całym subregionie. Niespełna 1000 m2 pomieści 4 i pół km akt.

- Niektóre z nich sięgają XIV wieku i są bardzo cenne jak np. Pierwsza Księga Zgorzelecka. Tak cenne dokumenty są rzadkością w małych archiwach. W nowoczesnej siedzibie użytkownicy będą mieli do dyspozycji pracownię naukową, w której skorzystają ze zgromadzonych dokumentów począwszy od XIV wieku do czasów współczesnych. W wyremontowanym oddziale znajduje się również okazałe zaplecze konferencyjno - wystawiennicze z przeznaczeniem na działalność edukacyjną i naukowąpodkreśla kierownik placówki Adam Baniecki, bolesławianin, który od lat zarządzał również lubańską placówką. 

Przeprowadzka, to było trudne logistyczne przedsięwzięcie, zważywszy, że od 1995 r. zasób archiwalny w Archiwum Państwowym w Lubaniu z niecałych 200 mb akt zwiększył się do 700 mb przechowywanych na 500 m2. Archiwa obejmują obszary obecnych powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego i zgorzeleckiego.

- Lubań niechętnie rozstał się z Archiwum, ale potencjalne budynki nie spełniały wymogów. Mogliśmy też przejąć działkę, ale kosz budowy nowego oddziału przekraczał nasze możliwości. Z drugiej strony przychylność władz Powiatu Bolesławieckiego i propozycja podarowania obiektu z wielkim potencjałem zdecydowały o inwestycji w Bolesławcumówił Janusz Gołaszewski dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu. 

Wszystko wskazuje na to, że do końca czerwca bolesławiecka placówka będzie już do dyspozycji mieszkańców.


Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum

Koniec lubańskiego archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Sławek 12.03.2015 22:23
Ciekawe kiedy w Lubaniu zaczniemy wybierać Sołtysa, a nie burmistrza.

prosty 12.03.2015 19:59
Tragedia dla Lubania i wielkie brawa dla Bolesławca. Wiedzą co świadczy o poziomie miasta - nauka i kultura oraz gospodarka. Nasze władze dały ciała i sprowadzają miasto do coraz większej czarnej dziury naukowej. Jak było Archiwum to każdy naukowiec w przypisach pisał, że to zbiory z AP w Lubaniu i robił czy chciał czy nie reklamę Lubaniowi. Trzeba było oddać im ten budynek na Bankowej, pomóc nawet w remoncie, zaoferować inny, dogadać się z powiatem, rozmawiać i CHCIEĆ. Zwłaszcza to ostatnie. Teraz Bolesławiec zrobi na tym niezły interes i wykorzysta AP do promocji miasta. A my z Lubania będziemy teraz tam jeździć i prosić na kolanach o zbiory lubańskie, które stanowią chyba z 80% zbiorów. Smutne to wszystko, bo coraz mniej mam argumentów za tym by moje dzieci zostały w tym mieście jak wciąż się uwsteczniamy i robimy z Lubania wiochę a nie miasto powiatowe.

gaweł 12.03.2015 19:36
Kolejny SUKCES nowego,starego Burmistrza Lubania pozbył się problemów i prestiżu dla swoich wyborców.Kolejny problem z głowy.No i może kolejny market dla mieszkańców.Miasto wymiera tak jak naród bez historii.

Malwina Nowak 14.03.2015 22:48
Zastanawiam się po co wam archiwum skoro macie wyraźne problemy ze zrozumieniem czytanego tekstu. Dyrektor AP we Wrocławiu wyraźnie powiedział że potencjalne budynki (w domyśle wskazane przez miasto) nie spełniały wymogów. Padła też propozycja oddania przez miasto działki pod budowę nowej siedziby ale koszt jej budowy przekraczał możliwości finansowe archiwum. Czas temu L24 pisało, że Lubań zamierzał oddać zajmowany budynek dla archiwum za przysłowiową złotówkę. Ale siedziba była dla zasobów archiwalnych za mała.Po tym co napisali prosty i gaweł widać, że to IGNORANCI. Pewnie nigdy nie byli w Archiwum póki istniało. Gdyby byli to by wiedzieli, że zajmowany wcześniej budynek Archiwum jest większy i pojemniejszy niż budynek obecnej siedziby ZGiUK przy Bankowej. Ot takie młotki.

ad malwina 15.03.2015 09:25
Nie czytasz ze zrozumieniem.Rowinski i Czarnecki, bo to oni wtedy rzadzili i sa za to indywidualnie odpowiedzialni, powinni usiasc i dac propozycje.A co zrobili? Bawili sie w gry wojenne. Rowinski sprzedal pomieszczenia na Bankowej na mieszkania zamiast je dodac do archiwum bo to co mialo dostac archiwum bylo faktycznie za male,, a Czarnecki po drugiej stronie ulicy sprzedal burse szkolna i milczal caly czas.W Boleslawcu sprawe potraktowano powaznie, a jako instytucje regionalna sprawa zajal sie starosta. A jak nie rozumiesz po co miastu potrzebne archiwum to sorry ale lepiej bys w sprawach miasta sie nie wypowiadala. My nie musimy z niego korzystac ale sa inni co potrzebuja, z placu zabaw tez nie korzystam ale wiem ze sa potrzebne dzieciom, chocby tobie.

gaweł 16.03.2015 19:26
Mało w tym mieście lokalizacji.Tylko trzeba pomyśleć.Budynków po byłych zakładach jest sporo.A po pierwsze należy znać podstawy ekonomi i pomyśleć.Każda tego typu instytucja nie generuje strat tylko przynosi wymierne i niewymierne korzyści dla usługodawców { hotele,restauracje,sklepy}.Osoby które korzystały by z archiwum nie przebywały w tym mieście jeden dzień.Myślenie czasem boli bo komórki nie pracują i nadmierny myślowy to wysiłek to ból.Proszę zwrócić uwagę na lokale typu kluby,restauracje,bary,zakłady fryzjerski i inne usługowe.Po zlokalizowaniu w Lubaniu szkoły Staży Granicznej jaki panuje tam ruch.Są goście z Polski,Niemiec,Czech i wielu innych państw.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: TomekTreść komentarza: z intensywnej rozmowy nic nie wynikło nawet Pani siedzi w telefonie, tylko nowe foty Starosty i artykuł o niczymData dodania komentarza: 11.12.2024, 11:39Źródło komentarza: Kolej, drogi, zdrowie – Starosta Lubański i Marszałek o wyzwaniach regionuAutor komentarza: HonzaTreść komentarza: Policja w trosce o stan zdrowia sprawdza wszystkie lokalizacje gdzie może przebywać tymczasowo aresztowany szef grupy przestępczej Marcin Romanowski. Przecież pacjent uszedł życiem dzięki poważnej operacji (po jakimś krwotoku) i dziwne że nie przebywa pod opieką lekarską przynajmniej miejscowej przychodni zdrowia - czyli lekarza pierwszego kontaktu - jak to bywa po zwolnieniu ze szpitala.Data dodania komentarza: 11.12.2024, 11:38Źródło komentarza: Kolej, drogi, zdrowie – Starosta Lubański i Marszałek o wyzwaniach regionuAutor komentarza: PodatnikTreść komentarza: A nie przyszło nikomu do głowy, że wszystkie policyjne auta posiadają ubezpieczenie i zapewne z polisy pojazd zostanie naprawiony, ponadto policjanci posiadają indywidulane ubezpieczenia w razie zniszczenia, zagubienia sprzętu służbowego.Data dodania komentarza: 11.12.2024, 10:00Źródło komentarza: Pościg, zderzenie i zatrzymanie. Kryminalni aresztowali dwóch mężczyznAutor komentarza: OlszynianinTreść komentarza: Macie tu deseczkę,a my wybijemy Wam resztę zwierzyny w razie pożaru lasu nie będzie cierpieć.Data dodania komentarza: 11.12.2024, 09:49Źródło komentarza: Myśliwi z "Głuszca" przekazali sprzęt ratowniczy młodym strażakom z Olszyny
ReklamaPowiat Lubań
Reklama