Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 17:39
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Telefon ostrzeże przed powodzią

- Od 1 stycznia każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej i posiada telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Telewizję Polską – informuje Walery Czarnecki, starosta lubański.

RSO – Regionalny System Ostrzegania to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacjach telefonicznych. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Bezpłatna aplikacja mobilna Regionalnego Systemu Ostrzegania dostępna jest w sklepach z aplikacjami dla poszczególnych systemów operacyjnych (Android, iOS, WindowsPhone Google Play). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”. Aplikacja umożliwia dostęp do komunikatów  generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich na terenie całego kraju (każdego województwa). W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy „ściągnąć” aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo.

Regionalny System Ostrzegania

To usługa powiadamiania obywateli o lokalnych zagrożeniach nie tylko na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, ale też w telewizji i aplikacjach na komórki. Komunikaty dotyczą różnego rodzaju lokalnych zagrożeń, jak np. klęski żywiołowe i sytuacje na drogach.

Jak to działa?

Komunikat tworzy wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. Ostrzeżenie pojawia się na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych.

W telewizorze

Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (czyli łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

W komórce

Od niedawna można także używać bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych.  Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania” lub pobrać klikając na poniższe linki:

Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe. W aplikacji znajdują się też poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMSów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zawiedzona 22.03.2015 14:55
appka nie działa na google play. pozdrawiam

reto 20.03.2015 10:01
W tamtym roku mnie ostrzegali dwa dni po powodzi..Dzieki

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZenonTreść komentarza: W mieście, gdzie dotąd największą atrakcją były kolejki do lekarza, teraz zapanowała prawdziwa panika – zamknięto przychodnię! A dlaczego? Bo właściciel zachorował. Jakież to ironiczne, prawda? Mieszkańcy rwą włosy z głów, a lokalne władze... cóż, burmistrz najwyraźniej uznał, że problem sam się rozwiąże, jak każdy dobry urzędnik. Może myśli, że zdrowie to taki prezent świąteczny – poczekajcie cierpliwie, a samo przyjdzie. Tymczasem starosta, który chyba przestał wierzyć w cuda, postanowił działać. W szpitalu powiatowym otwarto "usługi lekarskie light" – tak skromne, że aż zastanawiasz się, czy w zestawie z lekarzem dostajesz chociaż plaster i aspirynę. Cięższe przypadki? No cóż, zapraszamy do wycieczki do szpitala w Lubaniu – nie zapomnijcie o bagażu, bo czeka was prawdziwa podróż życia. Mieszkańcy w komentarzach wylewają swoje żale – i to jak poetycko! "Cieszcie się, że starosta coś zrobił, bo ci, na których głosowaliście, nawet palcem nie kiwnęli! Mamy piękny budynek PKP za kilka milionów i muzeum w ratuszu, ale przychodni brak! Sami sobie wybraliśmy gamoni – teraz umierajcie w domu jak prawdziwi bohaterowie lokalnego dramatu." Nie sposób się nie zgodzić. Kto potrzebuje zdrowia, skoro mamy piękny budynek PKP, który możemy podziwiać w drodze do Lubania? A muzeum w ratuszu? No przecież to idealne miejsce, żeby mieszkańcy mogli nauczyć się, jak żyło się bez służby zdrowia w czasach średniowiecza.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 17:34Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: TomekTreść komentarza: a co drewnem, do kupienia?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 13:53Źródło komentarza: Jesion Adam żegna się z Lubaniem. Kończą się prace porządkowe przy wycince pomnika przyrodyAutor komentarza: Sabina_TTreść komentarza: Poza wymienionymi czynnikami - jesion nie stolerowal corocznego "podlewania" "zupą" jaka tworzyła się z posypywania nawietrzni mieszaniną chlorku jako substytucji zapobiegającej zaleganiu śniegu i błota pośniegowego ...Data dodania komentarza: 12.12.2024, 13:48Źródło komentarza: Jesion Adam żegna się z Lubaniem. Kończą się prace porządkowe przy wycince pomnika przyrodyAutor komentarza: BibiTreść komentarza: Akiedy zakończy się w Rzeszowie spuszczanie ścieków do WisłokaData dodania komentarza: 12.12.2024, 12:13Źródło komentarza: Pisarzowice. Inspektorzy Wód Polskich zamykają nielegalne wyloty
ReklamaPowiat Lubań
Reklama