Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 11:27
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Jaki będzie Lubań w 2025 roku?

Od ponad roku ciągle w wypowiedziach naszych samorządowców pojawiają się odniesienia do Strategii Rozwoju Miasta Lubań. Do tej pory trudno było odnieść się do tych wypowiedzi, gdyż dokument nie był publicznie dostępny. Teraz się to zmieniło i całość mogą przeczytać i skomentować sami mieszkańcy. My również postanowiliśmy to zrobić i przy okazji przybliżyć wam cały dokument. 

Przygotowywana przez ponad rok strategia wyznacza bardzo ogólne ramy – priorytety, cele strategiczne i kierunki – dla rozwoju miasta. Przyznają to sami autorzy dokumentu. I rzeczywiście konkretów jest raczej niewiele, ale dowiedzieć możemy się m.in. jak widzą nasze miasto za 10 lat twórcy strategii. 

Estetyczny i funkcjonalny Lubań postrzegany przez  mieszkańców jako  przyjazne i rozwijające się miasto, w którym warto mieszkać, m.in. dlatego, że skutecznie przyciąga inwestorów i stanowi dogodną przestrzeń dla przedsiębiorczości. Dla turystów przemieszczających się w obszarze pogranicza, Lubań jest nie tylko wygodnym punktem rozpoczęcia wypraw po regionie, ale daje również możliwości spędzenia  czasu w atrakcyjny sposób w samym mieście. Lokalna społeczność ma możliwość realizowania swych potrzeb z zakresu edukacji, kultury, sportu, rekreacji i pracy. Miasto wyróżnia się na tle sąsiednich miejscowości  pod względem działań pro-ekologicznych, pro-regionalnych i marketingowych. Dzięki tym ostatnim marka Lubania jest silna i rozpoznawalna w regionie  i poza jego granicami.” – czytamy w strategii. 

Jak widać generalnie chodzi o to, aby było dobrze i trudno z tak ogólnymi twierdzeniami się nie zgodzić i dyskutować. Wszyscy i to nie od dziś chcielibyśmy, aby Lubań był właśnie takim miejscem, ale jakoś przez lata sztuka ta się nie udała. W strategii mamy okazję poznać rzeczową analizę tego co aktualnie w Lubaniu ma miejsce, ale nie o stan zastany chodzi, ale o to co powinniśmy zrobić, aby zmienić otaczającą nas rzeczywistość i tu pojawia się problem. Wiele zagadnień poruszonych zostało w bardzo ogólnej formie. Polityka gospodarcza, zdrowie, parkingi, modernizacja dróg, obiekty sportowe, park na Kamiennej Górze czy promocja miasta to obszary strategiczne, które dopiero w najbliższym czasie mają zostać szczegółowo opracowane. Póki co w tej materii planowanych działań mamy jak na lekarstwo. 

Ale w dokumencie pojawia się także kilka konkretów, m.in. pomysły znane z ostatniej kampanii samorządowej – budowa zachodniej obwodnicy, park na Kamiennej Górze, ronda, modernizacja MDK itp. Ale strategia zawiera także punkty, które wcześniej raczej się nie pojawiały. 

Takim jest np. połączenie gminy miejskiej i wiejskiej. Tak zrobili w ostatnim czasie włodarze Zielonej Góry, która dzięki temu zabiegowi stała się szóstą co do wielkości aglomeracją Polski, zwiększyła swój obszar prawie pięciokrotnie i przybyło jej ok. 20 tys. mieszkańców. W naszej strategii pojawia się pomysł przyłączenia do naszego miasta całej gminy Lubań (Henryków Lubański, Jałowiec, Kościelnik, Mściszów, Nawojów Łużycki, Nawojów Śląski, Pisarzowice, Radogoszcz, Uniegoszcz). 

W samym mieście planuje się także zagospodarowanie „przedmieścia Mikołajskiego” w Lubaniu („Małego Rynku”, czyli okolice ulicy Piramowicza w kierunku Rybackiej), odbudowę części Ratusza Miejskiego nawiązującej do historycznej zabudowy, zagospodarowanie parku przy Baszcie Brackiej, rewitalizacja sztandarowych zabytków miejskich (Wieża Bracka, Dom Solny, Wieża Trynitarska, Parowozownia) oraz budowę nowych ścieżek spacerowych i rowerowych m.in. wzdłuż obwodnicy oraz rzeki Siekierki i Kwisy (np. deptak, przystań kajakowa, plaże, miejsca rekreacji, wypoczynku) czy utworzenie Uniwersytetu  Trzeciego Wieku. 

Dla niektórych mieszkańców ważnym punktem jest ten dotyczący Straży Miejskiej – ta przez najbliższe 10 lat nie zniknie z lubańskiego krajobrazu, bowiem w strategii wpisany jest jej stały i systematyczny rozwój. 

W sumie w dokumencie znajduje się 70 bardziej lub mniej konkretnych zadań. Polecamy zapoznać się z nimi, bo nie jest jeszcze za późno na wprowadzenie korekt, bowiem jeszcze do 20 kwietnia trwają konsultacje społeczne strategii. Mieszkańcy mogą wypełniać formularze ze swoimi uwagami i składać je osobiście lub za pośrednictwem poczty na adres siedziby Urzędu Miasta Lubań ul.7 Dywizji 14, 59-800 Lubań (Biuro Obsługi Interesanta) bądź na adres poczty elektronicznej: [email protected]

Wszystkie niezbędne dokumenty w tej sprawie pobrać można poniżej: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ernest M 11.04.2015 21:38
Natomiast z Piramowicza zapraszam świątobliwą Radę Miasta, z "Bananem" i Burmistrzem na czele na ulicę Robotniczą. Niech sobie nasycą oczęta wrażeniami jakich nie było nawet za ubogiego PRL-u.Trzeba by było poprzydzielać tam te slamsy kilku radnym. Jak to się ma wśród wiernych do pałacowej plebanii i nowej szopki zwanej świątynią? A ten ich bóg patrzy i nie grzmi?

Marta 11.04.2015 08:52
Zgadzam sie z kolegą -ERYKIEM, ul. Piramowicza jest straszna. Kiedys jak tam byly ogródki działkowe wyglądało to lepiej a teraz coś strasznego. Za kadencji burmistrza A.S. wyniszczono ogródki i został teren który odstrasza inwestorów.l

eryk 08.04.2015 20:02
Błagam zróbcie cóś z piramowicza bo od samego patrzenia chce sie rzygac

Ernest M 06.04.2015 17:31
Aby Polska rosła w siłę a ludziom żyło się dostatnio!

Ernest M 02.04.2015 14:53
Parafrazując klasyka polskiej polityki okresu transformacji: nie ważne jaki będzie Luban - byleby był katolicki.

[email protected] 07.04.2015 01:53
wiki

Galileon1 . 11.04.2015 21:48
Taki będzie Lubań w 2025 jak zadecyduje Herr burgemeister i stadtrat...

gaweł 02.04.2015 14:08
Będziemy wybierać SOŁTYSA bo w tym tempie wyludniania miasta liczba mieszkańców drastycznie zmaleje.O rozwoju nie ma mowy.

vv4a 02.04.2015 13:02
w ciągu tych 10 lat czyli do 2025 roku zmniejszy się o połowę ilość mieszkańców większość umrze ze starości młodzi wyjadą.

Moherek 03.04.2015 09:24
Pozostaną nowe kościółki i plebanie jak pałace. A na budownictwo socjalne i pomoc bezrobotnym nie ma środków.

czesław 03.04.2015 12:19
Bezrobotnym nie trzeba pomagac ..jest prosta zasada kto nie pracuje niech nie je....przestańmy pomogać a zacznijmy pracować...taka jest prawda nie oglądajmy się na pomoc a to z unii a to od państwa i jeszcze od miasta...

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama