Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 12 grudnia 2024 09:36
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Bez filtra proszę!

Codziennie wielu z nas korzysta z wody z miejskiego ujęcia. Wiele osób aby mieć pewność, że pije dobrą, czystą wodę inwestuje także w filtry. Okazuje się, że raczej niepotrzebnie. 

- Uprzejmie proszę o przedstawienie mieszkańcom Lubania i okolic materiału o jakości wody. Okazuje się, że wielu naiwnych ulega propagandzie w wydaniu firm produkujących filtry – tymczasem wg opinii znawców ze Stacji Uzdatniania Wody i Sanepidu – woda w Lubaniu przewyższa jakością niektóre butelkowane. Zatem stosowanie jakichkolwiek filtrów jest bezcelowe i stanowi zbędny wydatek. - napisał do nas jeden z naszych czytelników.

I rzeczywiście. Jak wynika z danych przedstawionych naszej redakcji przez Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji woda czerpana z tego źródła raczej nie wymaga dodatkowego filtrowania. Filtrów używa się, bowiem najczęściej kiedy woda jest mętna (zamulona), za twarda (za dużo wapnia i magnezu) oraz ma za dużo żelaza i manganu. Jak wynika z badań jakości prowadzonych w ubiegłym roku w wodzie z LPWIK-u takich problemów nie ma. Dodatkowo zanieczyszczeń takich jak amoniak, azotany, chlorki, chlor, mangan czy żelazo w naszej wodzie jest jak na lekarstwo. Analiza nie wykazuje także obecności żadnych skażeń biologicznych (bakterii). Wszystkie normy są spełnione, a w takim przypadku montowanie filtru przynieść może więcej złego niż dobrego, bowiem może on wyjałowić wodę z minerałów. 

Sprawa wygląda inaczej jeśli wodę doprowadzamy we własnym zakresie – ze studni. Wtedy należy samodzielnie zlecić jej analizę. Badania podejmą się miejscowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Dopiero po otrzymaniu wyników warto podjąć decyzję o ewentualnej filtracji.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ernest M 10.04.2015 14:38
Wszystkich tu obecnych biorę na świadków że z wiosną nie kupuję wody butelkowanej. Dam tym samym świadectwo o jakości wody z lubańskich wodociągów. Natomiast zaoszczędzone środki finansowe z tego tytułu wydam na inne napoje ze szczególnym wskazaniem na piwo.Trener szwedzkiej drużyny hokejowej Djurgarden wyjaśnił tajemnicę szybkiej regeneracji swoich zawodników przed każdym następnym meczem. Na łamach jednego z największych skandynawskich dzienników powiedział: radzę im pić piwo.Ponadto badania dowodzą, że piwo to nie tylko puste kalorie, a picie dziennie butelki czy dwóch przynosi korzyści. Picie piwa obniża ciśnienie i reguluje procesy metaboliczne. Badania przeprowadzone przez włoski instytut Fondazione di Ricerca e Cura „Giovanni Paolo II” wykazały, że wypicie jednego piwa dziennie zmniejsza ryzyko zawału serca i wylewów.No a instytut świętego imienia.... nie może się mylić.

Robinson_84 10.04.2015 22:06
Wszystko świetnie, ale mam dwie uwagi:1. To nie może być byle jakie piwo, a już na pewno nie takie po 3 złote za litr.2. Po takiej "diecie" sprawdź sobie koniecznie wątrobę, bo to może kiepsko na nią wpłynąć.Wbrew temu co mówi Ferdek Kiepski piwo to też alkohol.

Ernest M 11.04.2015 09:50
Oczywiście masz rację - nie jak zawsze. Piwo ma być o jak najniższej zawartości alkoholu - najlepiej bezalkoholowe. Tylko że u nas jak zwykle te są droższe od sikaczy zwanych "strong" gdzie alkohol dochodzi do 7-9 %.

chudy rychu 09.04.2015 22:16
"kaluzanka"

mastag 09.04.2015 19:37
Z tą wodą nie jest tak kolorowo, mam porównanie w pracy piję wodę z miasta w domu mam własne ujęcie. Różnica jest diametralna wystarczy zobaczyć do czajnika w pracy sam kamień, w domu jest czysty od lat.

wert 09.04.2015 21:58
W Lubaniu jest woda twarda – woda zawierająca znaczne stężenie soli różnych metali, zwłaszcza wapnia i magnezu, np. chlorków, siarczanów, wodorowęglanów wapnia i magnezu. Podczas gotowania wody twardej powstaje tzw. kamień kotłowy. Taka woda może powodować różne usterki w urządzeniach elektrycznych, np. w pralce, czajniku elektrycznym itp."Twardość wody powszechnie przez konsumentów uważana jest za zjawisko negatywne, gdyż powoduje :powstawanie kamienia w przewodach ciepłej wody, grzałkach i innych urządzeniach grzewczychnieekonomiczne pranie i zmywanie naczyń ze względu na trudną zwilżalność wszelkich powierzchni (dodatek detergentów powoduje zmniejszenie twardości wody: im woda jest twardsza, tym więcej trzeba ich dodawać, aby uzyskać skuteczny efekt mycia)może powodować intensywny posmak, powodując spadek intensywności zapachu gotowanych potraw.Tymczasem wyniki badań prowadzone od wielu lat na różnych kontynentach udowadniają, że jest zupełnie inaczej.Jak podaje Polskie Towarzystwo Magnezologiczne są dowody na to, że twarda woda, zawierająca większe ilości takich biopierwiastków jak, magnez i wapń, może być zdrowsza od miękkiej, ponieważ na terenie gdzie występuje, zaobserwowano niższą zapadalność na choroby układu krążenia. Przykładem są mieszkańcy Gruzji, którzy pijąc wodę twardą, w mniejszym stopniu cierpią na choroby miażdżycowe i dożywają sędziwego wieku. Inaczej jest w Finlandii, której obywatele mający do dyspozycji wodę miękką, polodowcową, częściej zapadali na choroby serca i umierali nawet w młodym wieku.Zwrócił na to uwagę polski uczony, - prof. Julian Aleksandrowicz - pisząc w tej sprawie list do ówczesnego prezydenta Finlandii Urho Kekkonena. W związku z tym problemem władze fińskie zleciły opracowanie kompleksowego programu zaradczego. Tak powstał projekt profilaktyczny pod nazwą Nord Kareliia, w którym uwzględniono również m.in. suplementowanie wody składnikami mineralnym. W ciągu 25 lat trwania kampanii liczba zgonów z powodu chorób serca i naczyń krwionośnych w Północnej Karelii zmniejszyła się o 75%"http://wsse.krakow.pl/stron...

Andrzej 09.04.2015 17:52
Zostawcie na noc nie dokręcony kran nad wanną a sami zobaczycie jak będzie wyglądać rano wanna ! znam to z autopsji.

dlb 09.04.2015 13:45
Woda w miejscu ujęcia lub w stacji uzdatniania na Mickiewicza może być dobra. Należy jednak pamiętać, że zanim dotrze do naszego kranu przemierza kilka kilometrów w rurach, o których jakości nie trzeba chyba pisać. Dlatego dla mnie najpewniejsza jest woda w dużych butlach 19 litrowych. Prosto ze źródła bez kilometrów w zardzewiałych rurach.

wert 09.04.2015 21:51
Tylko ile czasu ta Twoja butlowa woda stoi w tej plastikowej butli?,a czy plastik czasem nie przechodzi do wody?.Tak tylko pytam.http://www.ekologia.pl/arty...

ciekawy 09.04.2015 22:18
gdzie masz to zrodło

wedr 09.04.2015 12:29
ktoś tu chyba uprawia kryptoreklamę, bo nie jest tak kolorowo z tą wodą, co prawda jest lepiej jak w Zgorzelcu - nie czuć chloru ale, no właśnie woda po przejściu przez magistralę już nie jest tak czysta, widać to na filtrach, w moim przypadku mam dwa filtry 20 i 5 i niestety po dwóch trzech miesiącach są czerwono-brązowe, a nie jak są robione jakieś prace na magistrali to od razu widać. Praktycznie po każdych 20-30 m3 wody trzeba filtry wymienić,inna sprawa to związki wapnia, to każdy może zauważyć po sprawdzeniu końcówki perlatora kranu - biały osad więc nie jest z ta wodą tak cacy jak pisze autor. Podsumowując podstawowe filtry oczyszczające wodę z zanieczyszczeń stałych są niezbędne, inne typu odwrócone osmozy, odwapniacze itp. chyba faktycznie możemy sobie darować.

reto 09.04.2015 12:15
woda w lubaniu jest fatalna.Wymieniam instalacje grzewczą- sam kamień- to samo w moich trzewiach chyba i nerkach. Jeden syf.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama