Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 14 grudnia 2024 07:04
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Pomoc społeczna w Lubaniu

Najczęstsze powody korzystania z pomocy społecznej to ubóstwo, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba – rzeczy mogące zdarzyć się każdemu. To właśnie wynika z danych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaniu. Liczby przeczą wszelkim wrednym stereotypom, zgodnie z którymi osoba potrzebująca pomocy jest sama sobie winna. Podczas sesji 30 marca lubańscy rajcy poznali również inne liczby i dane, opisujące działalność MOPS w roku 2014.

- W roku 2014 z różnych form świadczeń pomocy społecznej za pośrednictwem MOPS skorzystało 4,27 proc. ogółu mieszkańców Lubania czyli 939 osób z 436 rodzin - przedstawiała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Beata Jurak. Stosunkowo wielu rodzinom niesiono pomoc ze względu na chorobę alkoholową jej członka lub ze względu na bezradność w sprawach opiekuńczych. Inne, rzadziej występujące powody to bezdomność, potrzeba ochrony macierzyństwa, narkomania, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego. Jeśli chodzi o strukturę demograficzną, w 2014 roku pomoc społeczna adresowana była przede wszystkim do osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe oraz rodzin z dziećmi. Na nasze działania składają się zadania własne gminy, finansowane z budżetu Miasta Lubań i zdania zlecone z zakresu administracji rządowej, na realizację których gmina dostaje dotacje celowe z budżetu państwa. Ogółem wydatki wyniosły ponad 10.387.098,38 zł, mniej więcej połowa to koszt realizacji zadań własnych, a połowa - zleconych. W ramach zadań własnych gminy, między innymi ponad 1000 osób otrzymało różnego rodzaju świadczenia. Dożywianiem objęto łącznie 594 osoby, w tym 98 dzieci do lat siedmiu, 143 uczniów do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej i 371 osób dorosłych. W ramach kontynuacji „Programu pomocy osobom zagrożonym eksmisją” pomoc otrzymywały kolejne 2 rodziny, pracownicy socjalni pracowali z 80 rodzinami liczących 210 osób, zawarto 159 kontraktów socjalnych, przeprowadzono 469 diagnoz środowiskowych. Swoją pracę kontynuowali asystenci rodziny, których głównym zadaniem była pomoc rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Asystenci objęli swoją pomocą 35 rodzin liczących 77 dzieci.

Od grudnia 2013 roku wespół z partnerami MOPS realizował Program Rewitalizacji Społecznej Śródmieścia Miasta Lubań, w którym jest liderem. Program współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wyniosła ponad 480 tys. złotych. W jego ramach mieszkańcy Śródmieścia korzystali ze zróżnicowanych i dostosowanych do ich potrzeb form pomocy a także aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej można było ponadto skorzystać z innych form wsparcia, w tym z poradnictwa specjalistycznego, w szczególności prawnego. W ciągu roku 56 podopiecznym udzielono 112 porad prawnych (2013 - 55 podopiecznym udzielono 150 porad prawnych). Funkcjonowała także mieszcząca się w siedzibie jednostki wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, bezpłatnie wypożyczono sprzęt rehabilitacyjny dla 34 osób, którym wypożyczono: 12 wózków inwalidzkich, 8 chodzików, 6 par kul, 3 łóżka rehabilitacyjne, 4 balkoniki, 1 krzesło-toaletę.

W 2014 roku MOPS pośredniczył dwukrotnie w przekazywaniu darów na rzecz mieszkańców Lubania i lokalnych instytucji, na które to dary składała się przede wszystkim odzież, meble, artykuły gospodarstwa domowego, pościel, artykuły higieniczne itp. W styczniu dary te wydano 104, a w październiku 102 mieszkańców Lubania. Ponadto za pośrednictwem MOPS przekazano Łużyckiemu Centrum Medycznemu: 1 łóżko szpitalne, 12 materacy szpitalnych, aparat EKG, pralkę, krzesła, stoliki, szafki, półki, prześcieradła, poszwy, odzież szpitalną, artykuły higieniczne, drobny sprzęt medyczny i środki opatrunkowe.

Oprócz działań z zakresu pomocy społecznej MOPS realizuje również wiele innych zadań. Instytucja ta zajmuje się wypłacaniem zasiłków rodzinnych i dodatków do nich. W 2014 roku ze świadczeń rodzinnych skorzystało 1203 rodzin, wśród nich było między innymi 39 zasiłków z tytułu urodzenia dziecka i 619 z powodu samotnego wychowywania dziecka.  Działaniami objęto również dłużników alimentacyjnych - 504 dłużników alimentacyjnych, w tym 329 zamieszkujących na terenie Lubania. Wystąpiono o zatrzymanie 60 osobom prawa jazdy, skierowano 74 wnioski do Prokuratury z powodu zaniechania obowiązku alimentacyjnego, wystąpiono do PUP z 28 wnioskami o aktywizację zawodową. Ponadto w 2013 roku MOPS wypłacił 502 rodzinom dodatki mieszkaniowe, które były przekazywane 111 zarządcom. Kontynuowano również dofinansowany z EFS projekt systemowy „Mam szansę być aktywnym”, w którym w orku 2014 wzięło udział 10 osób bezrobotnych korzystających z pomocy społecznej. Realizowano ponadto program „Kawiarnia dla seniora” i rozpoczęto wydawanie Kart Dużej Rodziny i wydano 48 kart, w tym 31 dla dzieci i 17 dla dorosłych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ernest M 23.04.2015 20:21
Pomoc społeczna winna obejmować tylko i wyłącznie przypadki losowe, nieprzewidziane i niezawinione zdarzenia skutkujące niemożność normalnej egzystencji. Z takich sytuacji wyłączyć należy przypadki zawinione, narkomania , alkoholizm oraz przestępczość czyli naruszanie norm prawa a tym samym świadome i dobrowolne wykluczanie się ze społeczności. Jak to może być promowane pomocą, że takie elementy aspołeczne okradają to społeczeństwo, żyją pasożytując na jego koszt (narkomani, alkoholicy) a następnie wyciągają ręce po pomoc aby "nie zdechli".(?) Tak już ten ich Pan Bóg stworzył ten świat - że na 100 urodzonych nie wszyscy mu się udają i mamy kilu złodziei, pasożytów (chronicznych nierobów), dwie prostytutki (lub zakonnice) jednego kandydata na księdza.Okazuje się że ten system demoralizuje i mamy dozgonnych podopiecznych MOPS - bo im tak dobrze. Złodzieje idą za drobne kradzieże do pierdla na zimę - tam jest ciepło, wikt i opierunek. Alkoholikom nie zależy na skutecznej terapii bo jak się wyleczą to wypadną z list w MOPS-ie.Jakoś za PRL-u tylu pacjentów pod opieka państwa nie było.Może i dobrze że nam tak dobrze. Walczyli z komuną o lepsze jutro no i maja.Kombatantów już też nie ma... Wstydzą się. ++++++++++Taka scenka rodzajowa. Jeden z działaczy Solidarności lubańskiej eksponując swoje zasługi i martyrologię opowiadał bezrobotnemu jak on to z komuną walczył..- A ten mu na to. To teraz popatrz ch...ju coś wywalczył!I tak to historia zatacza wielkie koło.czekamy zatem na III wojnę światową. Już jest coraz bliżej.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama