- W roku 2014 z różnych form świadczeń pomocy społecznej za pośrednictwem MOPS skorzystało 4,27 proc. ogółu mieszkańców Lubania czyli 939 osób z 436 rodzin - przedstawiała dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Beata Jurak. – Stosunkowo wielu rodzinom niesiono pomoc ze względu na chorobę alkoholową jej członka lub ze względu na bezradność w sprawach opiekuńczych. Inne, rzadziej występujące powody to bezdomność, potrzeba ochrony macierzyństwa, narkomania, trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego. Jeśli chodzi o strukturę demograficzną, w 2014 roku pomoc społeczna adresowana była przede wszystkim do osób prowadzących jednoosobowe gospodarstwo domowe oraz rodzin z dziećmi. Na nasze działania składają się zadania własne gminy, finansowane z budżetu Miasta Lubań i zdania zlecone z zakresu administracji rządowej, na realizację których gmina dostaje dotacje celowe z budżetu państwa. Ogółem wydatki wyniosły ponad 10.387.098,38 zł, mniej więcej połowa to koszt realizacji zadań własnych, a połowa - zleconych. W ramach zadań własnych gminy, między innymi ponad 1000 osób otrzymało różnego rodzaju świadczenia. Dożywianiem objęto łącznie 594 osoby, w tym 98 dzieci do lat siedmiu, 143 uczniów do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej i 371 osób dorosłych. W ramach kontynuacji „Programu pomocy osobom zagrożonym eksmisją” pomoc otrzymywały kolejne 2 rodziny, pracownicy socjalni pracowali z 80 rodzinami liczących 210 osób, zawarto 159 kontraktów socjalnych, przeprowadzono 469 diagnoz środowiskowych. Swoją pracę kontynuowali asystenci rodziny, których głównym zadaniem była pomoc rodzinom przeżywającym trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Asystenci objęli swoją pomocą 35 rodzin liczących 77 dzieci.
Od grudnia 2013 roku wespół z partnerami MOPS realizował Program Rewitalizacji Społecznej Śródmieścia Miasta Lubań, w którym jest liderem. Program współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wyniosła ponad 480 tys. złotych. W jego ramach mieszkańcy Śródmieścia korzystali ze zróżnicowanych i dostosowanych do ich potrzeb form pomocy a także aktywnego i twórczego spędzania wolnego czasu. W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej można było ponadto skorzystać z innych form wsparcia, w tym z poradnictwa specjalistycznego, w szczególności prawnego. W ciągu roku 56 podopiecznym udzielono 112 porad prawnych (2013 - 55 podopiecznym udzielono 150 porad prawnych). Funkcjonowała także mieszcząca się w siedzibie jednostki wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, bezpłatnie wypożyczono sprzęt rehabilitacyjny dla 34 osób, którym wypożyczono: 12 wózków inwalidzkich, 8 chodzików, 6 par kul, 3 łóżka rehabilitacyjne, 4 balkoniki, 1 krzesło-toaletę.
W 2014 roku MOPS pośredniczył dwukrotnie w przekazywaniu darów na rzecz mieszkańców Lubania i lokalnych instytucji, na które to dary składała się przede wszystkim odzież, meble, artykuły gospodarstwa domowego, pościel, artykuły higieniczne itp. W styczniu dary te wydano 104, a w październiku 102 mieszkańców Lubania. Ponadto za pośrednictwem MOPS przekazano Łużyckiemu Centrum Medycznemu: 1 łóżko szpitalne, 12 materacy szpitalnych, aparat EKG, pralkę, krzesła, stoliki, szafki, półki, prześcieradła, poszwy, odzież szpitalną, artykuły higieniczne, drobny sprzęt medyczny i środki opatrunkowe.
Oprócz działań z zakresu pomocy społecznej MOPS realizuje również wiele innych zadań. Instytucja ta zajmuje się wypłacaniem zasiłków rodzinnych i dodatków do nich. W 2014 roku ze świadczeń rodzinnych skorzystało 1203 rodzin, wśród nich było między innymi 39 zasiłków z tytułu urodzenia dziecka i 619 z powodu samotnego wychowywania dziecka. Działaniami objęto również dłużników alimentacyjnych - 504 dłużników alimentacyjnych, w tym 329 zamieszkujących na terenie Lubania. Wystąpiono o zatrzymanie 60 osobom prawa jazdy, skierowano 74 wnioski do Prokuratury z powodu zaniechania obowiązku alimentacyjnego, wystąpiono do PUP z 28 wnioskami o aktywizację zawodową. Ponadto w 2013 roku MOPS wypłacił 502 rodzinom dodatki mieszkaniowe, które były przekazywane 111 zarządcom. Kontynuowano również dofinansowany z EFS projekt systemowy „Mam szansę być aktywnym”, w którym w orku 2014 wzięło udział 10 osób bezrobotnych korzystających z pomocy społecznej. Realizowano ponadto program „Kawiarnia dla seniora” i rozpoczęto wydawanie Kart Dużej Rodziny i wydano 48 kart, w tym 31 dla dzieci i 17 dla dorosłych.
Napisz komentarz
Komentarze