Autorem rysunku, na podstawie którego drezdeński artysta Johann Gottlob Henschke (1771-1850) przygotował miedzioryt, jest Anton Balzer (1771-1807). W 1792 r. odbył on podróż po południowych krańcach Dolnego Śląska i wykonał ponad 20 szkiców. Na jednym z nich znajdował się Lubań. Prace te w formie grafik wydano w Pradze w latach 90-tych XVIII w.
W XIX–wiecznych leksykonach Balzer przedstawiany był jako nadzwyczaj utalentowany grafik. Obok Christopha Nathe i Friedricha Augusta Tittela należał do grona artystów, którzy jako pierwsi zaczęli propagować w swoich pracach dolnośląskie, a w szczególności karkonoskie pejzaże.
Balzer ukazał Lubań z perspektywy osoby stojącej na Kamiennej Górze. Na pierwszym planie, po lewej stronie grafiki znajdują się okazałe budynki, stanowiące część zabudowy folwarku miejskiego. W jej centralnej części widzimy chłopca wypasającego owce, rolnika oraz przechadzających się ludzi. Obecność tych ostatnich wskazuje na to, że już pod koniec XVIII w. Kamienna Góra była celem spacerowiczów. W oddali widać miasto w całej swojej okazałości, od Kwisy na wschodzie po Dom Solny i Dom pod Okrętem na zachodzie. Wokół miasta autor uwiecznił domostwa i wieże świątyń okolicznych wsi. Na stronie internetowej publikujemy fragment grafiki przedstawiający ludzi spacerujących po Kamiennej Górze, w tle widoczny kościół ewangelicki.
Nowy zabytek zostanie zaprezentowany publicznie podczas Dni Lubania 2015.
Napisz komentarz
Komentarze