- To będzie test, czy wszystko działa prawidłowo. Czy osoby odpowiedzialne za obronę cywilną reagują odpowiednio. Podobne działania prowadzone będą na terenie całego województwa. - mówi burmistrz i Szef Obrony Cywilnej Arkadiusz Słowiński.
Tym razem mieszkańcy proszeni są o niereagowanie, ale co powinniśmy robić kiedy syreny zaalarmują nas naprawdę? Alarm zawsze ogłaszany jest w ten sam sposób. Oznajmiają go syreny stałe wydając dźwięk modulowany trwający 3 minuty oraz w razie potrzeby także przenośne. Te natomiast również wydają dźwięk trwający 3 minuty, ale w cyklu 3 sekundy dźwięku – 1 sekunda przerwy. Podniesienie alarmu może sygnalizować rozmaite zdarzenia takie jak skażenie biologiczne, radioaktywne czy nalot na miasto. W przypadku usłyszenia syren najlepiej zajrzeć oczywiście na nasz portal, gdyż dokładne przyczyny alarmu podawane są w środkach masowego przekazu. Tam właśnie należy szukać także szczegółowych instrukcji zachowań.
W zależności od tego jakie zagrożenie będzie sygnalizowane sugerowane, reakcje mogą być różne. Możesz zostać poproszony o ewakuowanie się, udanie się na wyżej położony obszar, ustawienie się pod wiatr, pozostanie w schronie, albo udanie się w wyznaczone miejsce. Gdy pozwalają na to warunki, władze lokalne mogą zwrócić się do mieszkańców, by szukali schronienia we własnych domach, albo też urzędnicy zatroszczą się o przygotowanie w danym rejonie wspólnych miejsc schronienia dla mieszkańców.
Napisz komentarz
Komentarze