Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 14 grudnia 2024 18:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Przemarsz XVII-wiecznych strażników

Pierwszy tegoroczny przemarsz XVII-wiecznych strażników już niebawem. W sobotę 30 maja w samo południe będziemy mieli okazję zobaczyć historyczną straż miejską. Ucharakteryzowani strażnicy wyruszą spod Wieży Brackiej i przejdą w kierunku Ratusza, by tam zaprezentować musztrę. Nie zabraknie również salw z muszkietów.

Serdecznie zapraszamy 30 maja br. godz. 12:00 – Wieża Bracka. Przemarsze historycznych strażników odbywają się w każdą ostatnią sobotę miesiąca od maja do października. Projekt nosi tytuł Lubańska Straż Miejska i jest realizowany przez Urząd Miasta Lubań, Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc i Lubańską Drużynę Łuczniczą.   


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rezerwa 24.05.2015 09:20
Zabawy chlopczykow co w wojsku nigdy nie byli

LubańToJa 21.05.2015 15:35
Początki Straży Miejskich w Polsce sięgają okresu odległego – czasów średniowiecza. Straż Miejska posiada bogatą historie, która nie jest powszechnie znana a wielce ważna i istotna. Powstałe w wielu miastach instytucje Straży Gminnych (Miejskich) nie są całkowicie nowym tworem na ziemiach polskich. Powstawały one razem z tworzeniem się miast na terenie kraju już w okresie średniowiecza.Początkowo bardzo silną pozycję miał wójt, na którym spoczywał obowiązek zapewnienia spokoju i poszanowania lokalnego prawa. Miał on do dyspozycji pachołków miejskich, którzy pełnili funkcje straży miejskich. W większych miastach występowała funkcja land wójta, będącego faktycznie komendantem straży miejskiej. Odpowiedzialny był on za porządek, bezpieczeństwo pożarowe, chwytanie i karanie złodziei, strzeżenie więzień i bram miasta. Później wraz ze wzrostem pozycji rad miejskich z burmistrzami na czele, kompetencje wójta zostały przejęte przez radę, której wójtówna (human ratuszowy) naczelnik straży miejskiej był podporządkowany. Sprawował on swoją funkcję w ratuszu, a wieczorem po zapadnięciu zmroku obchodził bramy miejskie i ulice sprawdzając, czy wszędzie panuje spokój, nie ma rozruchów i czy przypadkiem istnieje zagrożenie pożarowe. Kierował on strażnikami miejskimi, pełniącymi funkcje typowo policyjne, a wyposażonymi w tarcze, kusze, półpancerze. W dużych ośrodkach miejskich występowali jeszcze dozorcy bram i furt miejskich, którzy sprawowali opiekę nad bramami, a także kontrolowali miasta od strony bezpieczeństwa pożarowego w nocy. Stan ten trwał przez cały okres, aż do rozbiorów, gdzie straż miejska funkcjonowała niezależnie od innych służb o charakterze policyjnym.

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama