W ubiegłą sobotę mieliśmy okazję obserwować przemarsz, który zainaugurował tegoroczne inscenizacje. Punkutualnie o 12 spod Wieży Bracjkiej wyruszyła 7- osobowa grupa składająca się ze strażników, dobosza i niewiasty w stroju mieszczki z XVII w. Inscenizację można było przeoczyć lecz nie sposób było jej nie usłuszeć, kilka salw z muszkietów oddanych w róznych częściach miasta niosły się echem przypominając stare dzieje miasta.
W epoce wczesnonowożytnej rada miejska Lubania utrzymywała pewną, zależną od sytuacji liczbę strażników. Strzegli oni przede wszystkim bram i furt. Straż pełniono zarówno w dzień, jak i w nocy. Zwykle przy każdej z bram utrzymywano 1-2 strażników. W chwili zagrożenia personel miejski odpowiedzialny za alarmowanie wyraźnie się rozrastał - czasami nawet do kilkudziesięciu ludzi. Wtedy rozmieszczano ich na wieżach, basztach i poszczególnych odcinkach murów obronnych. Strażnicy byli utrzymywani ze skarbu miejskiego. Otrzymywali regularne, ale niezbyt wysokie wynagrodzenie w pieniądzu. Należy podkreślić, że uzbrojenie, którym posługiwali się strażnicy, było własnością miasta. Warto dodać, że miasto finansowało niektóre elementy ich ubioru- takie jak buty, skarpety czy rękawice.
Podstawowym uzbrojeniem zaczepnym lubańskich strażników I poł. XVII w. były muszkiety lontowe. Zapewne dysponowali oni również bronią białą. Wprawdzie w przypadku lubańskich strażników nie jest ona potwierdzona źródłowo, ale przykłady z innych miast każą poważnie traktować taką możliwość. Podstawowym uzbrojeniem ochronnym były hełmy typu morion. Są one wymieniane w inwentarzu miejskiej zbrojowni z 1620 r. Zdarzało się, że w okresie szczególnego zagrożenia, jako strażników zatrudniono żołnierzy. Wówczas posługiwali się oni własnym uzbrojeniem. W zasadzie pod względem uzbrojenia i ubioru strażnik miejski niewiele różnił się od prostego żołnierza. Lubańska grupa rekonstrukcyjna odtwarzająca wczesnonowożytną straż miejską posługuje się uzbrojeniem i ubiorem typowym dla prostych żołnierzy z przełomu XVI i XVII w. Dzięki temu może ona wcielać się nie tylko w rolę miejskiego personelu strażniczego, ale również brać udział w inscenizacjach historycznych związanych z dziejami militarnymi Europy końcówki XVI wieku i pierwszej poł. XVII stulecia.
Projekt nosi tytuł Lubańska Straż Miejska i jest realizowany przez Urząd Miasta Lubań, Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc i Lubańską Drużynę Łuczniczą. Pomysłodawcą przyświecają następujące cele: ożywienie krajobrazu lubańskiej starówki, promowanie miasta i regionu oraz popularyzowanie historii Lubania. Przemarsze odbywają się o godzinie 12.00 w każdą ostatnią sobotę miesiąca.
Napisz komentarz
Komentarze