Ustanowienie na początku bieżącego roku Połączonych Sił Zadaniowych Bardzo Wysokiej Gotowości (Very High Readiness Joint Task Force - VJTF, czyli tzw. Szpicy) to największe wzmocnienie kolektywnej obrony, będącej istotą NATO.
Szpica jako część większych Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force - NRF), stanowi element szerszego planu Sojuszu, w reakcji na obecne wyzwania dla bezpieczeństwa, zarówno na wschodniej, jak i południowej flance NATO. Ćwiczenie NOBLE JUMP będzie pierwszym, podczas którego tzw. Szpica NATO zostanie poddana praktycznemu sprawdzeniu w maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych warunkach poligonowych. Pozwoli to Sojuszowi na ustalenie jej słabych i mocnych stron. W drugiej połowie 2015 i w 2016 roku NATO, na podstawie wypracowanych wniosków, przeprowadzi kolejne ćwiczenia, których celem będzie udoskonalenie koncepcji VJTF, jako części Sił Odpowiedzi NATO.
Obecność wojsk z innych państw NATO w Polsce jest dowodem na trwałość Sojuszu i zobowiązań, jakie wynikają z bycia jego częścią, w tym gotowości do przyjścia sobie wzajemnie z pomocą, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Zintensyfikowanie ćwiczeń wielonarodowych jest też wymiernym efektem realizacji postanowień z Newport.
*****
Ćwiczenie NOBLE JUMP jest jednym z wielu przedsięwzięć szkoleniowych, jakie Sojusz przeprowadzi w czerwcu pod wspólnym kryptonimem „Allied Shield” (Sojusznicza Tarcza). M.in. obok NOBLE JUMP odbędą się w Rumunii ćwiczenia TRIDENT JOUST sprawdzające potencjał NRF. Równolegle na Bałtyku prowadzone będą ćwiczenia: BALTOPS. To, oraz kolejne przedsięwzięcia szkoleniowe w tym roku zjednoczą pod sztandarem NATO blisko 14 tys. żołnierzy z 19 krajów Sojuszu i 3 krajów partnerskich Wszystkie ćwiczenia mają charakter obronny, a ich celem jest zwiększenie interoperacyjności oraz gotowości do wspólnego zaangażowania w kolektywną obronę.
Foto: st. chor. sztab. Arkadiusz Dwulatek, st. chor. Waldemar Młynarczyk (Combat Camera DO RSZ), st. chor. Rafał Mniedło (11 DKPanc.)
Napisz komentarz
Komentarze