- Lubanian można poznać po tym, że wchodząc na wieżę krzyczą „wreszcie” – mówi jedna ze „strażniczek” wieży, Kamila Rybak. - Dla jednych „wreszcie można tu wejść” a dla innych „wreszcie mi się chciało i mam na to czas”. Przybysze z daleka z kolei są tymi, którzy chętnie chwalą nasze miasto, podoba im się porządek, zieleń, zadbane nowe-stare centrum. Złożenie podpisu na liście gości jest zawsze okazją do pogawędek. Wszystkich wysyłamy do Muzeum Regionalnego i Schronu, choć czasem okazuje się, że właśnie stamtąd wracają. Mniej znaną perełką jest Park na Kamiennej Górze, który polecamy jako klimatyczne miejsce wytchnienia. Przyjezdni najczęściej mają za sobą lub w planach wycieczkę na zamki Czocha i Grodziec i do karkonoskich kurortów. Oczywiście polecamy im także inne miejsca regionu, takie jak najstarsze drzewo w Polsce, czyli cis w Henrykowie czy Izery. Wielu gości wpisuje nam się również do kroniki pamiątkowej i trzeba przyznać, że bardzo przyjemnie czyta się ich wpisy.
I faktycznie, można spojrzeć na Lubań z nowej perspektywy „Wspaniałe miasto wraz z cudownym klimatem i mieszkańcami”, „są miejsca i chwile, których się nie zapomina – tym miejscem jest Wieża Bracka”. Oprócz lubanian i mieszkańców naszego regionu w tym sezonie goście przybywają z różnych stron Polski i świata. Dotychczas zagraniczni turyści przyjechali do nas z Niemiec, Czech, Ukrainy, Anglii, Stanów Zjednoczonych, Australii, Danii, Irlandii i Chin. Wśród odwiedzających dużą grupę stanowią także zorganizowane grupy uczniów i wychowanków miejskich i okolicznych instytucji i szkół, wycieczkowiczów, pielgrzymi, uczestnicy rajdów turystycznych i geokeszerzy. To już piąty sezon bezpłatnego zwiedzania wieży. Z roku na rok gości jest coraz więcej, a w tym roku można mówić wręcz o liczbowym skoku. Podobną tendencję zaobserwowali pracownicy Muzeum Regionalnego.
Zwiedzanie Wieży Brackiej jest bezpłatne, do października obiekt czynny jest codziennie, również w weekendy. Do wieży prowadzą drzwi od strony parku, zaopatrzone w domofon. W dni powszednie zwiedzanie odbywa się o godz. 11, 13 i 15. W weekendy od godz. 10.00 do 14.00, co pół godziny. Wieść gminna niesie, że w dni powszednie można próbować domofonować również poza wyznaczonymi godzinami.
Zorganizowane grupy mogą kontaktować się telefonicznie - numer 75 64 56 603, mailowo - adres [email protected] lub osobiście z pracownicami Punktu Informacji Turystycznej (Bracka 12). W najbliższym czasie na wieży pojawi się nowa atrakcja unaoczniająca, jak wyglądało życie strażników miejskich, dla których obiekt był siedzibą. Szczegóły już wkrótce.
Napisz komentarz
Komentarze