Trzy razy dziewięć – tak w skrócie działalność strefy ekonomicznej w Lubaniu podsumowała prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej Iwona Krawczyk. - 9 wydanych zezwoleń, 90 mln zainwestowanych i 900 miejscy pracy – tak wyglądają statystyki – mówiła Iwona Krawczyk. Dziś w Lubaniu oficjalnie wręczono dwa zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Była to okazja, aby dowiedzieć się więcej o firmach, które działać będą w mieście.
Pierwsza z nich - Kosikowski & Kresky - działa już od początku roku. Jak mówił Tomasz Kosikowski firma zdecydowała się na zainwestowanie właśnie w tym regionie, bo jest on im wyjątkowo bliski. – Wychowałem się w Gryfowie Śląskim. Znałem te tereny i wiedziałem, że znajdę tutaj odpowiednio wykwalifikowaną kadrę. – podkreślał.
Spółka Kosikowski & Kresky specjalizuje się w wytwarzaniu maszyn i automatów do procesów tzw. chemii mokrej. – Przede wszystkim działamy w przemyśle elektronicznym. Zajmujemy się maszynami służącymi do produkcji płyt drukowanych. Te są elementem bazowym dla urządzeń elektronicznych takich jak: telewizor, radioodbiornik, monitor czy laptop. W tej chwili pracujemy właśnie nad automatem, który trafi do Korei. To skomplikowana trzydziestometrowa linia, na której przygotowywane będą kolejne generacje smartphonów. – zdradza Tomasz Kosikowski.
W firmie pracuje już 45 osób, ale prawdopodobnie wkrótce zatrudnienie może wzrosnąć. – Produkcję zaczęliśmy w styczniu. Od maja firma zaczęła przynosić zyski, co pozwala myśleć o dalszym rozwoju. Będziemy chcieli zwiększyć produkcję o 50%. Aktualnie nasz zakład przygotowany jest na pomieszczenie w sumie 70 pracowników. – opowiada przedstawiciel spółki Kosikowski & Kresky. – Zastanawiamy się już nad rozbudową obiektu. Docelowo miało to nastąpić w 2018 roku, ale możliwe, że stanie się to jeszcze szybciej. – dodaje.
Kolejną firmą, która dopiero rozpocznie swoją działalność w Lubaniu jest spółka Kermaan S.C. Według planów ma to być nowoczesny zakład specjalizujący się w produkcji okapów kuchennych, artykułów wyposażenia kuchni oraz mebli.
- Inwestor zakłada dystrybucję wyrobów do 5 krajów Unii Europejskiej, a także w kierunku wschodnim na: Ukrainę, Białoruś, Kazachstan i do Rosji. 60 % procent produkcji nastawiono na rynki europejskie, 30% trafi na rynek polski, 10% na pozostałe rynki światowe – mówi prezes zarządu kamiennogórskiej strefy ekonomicznej Iwona Krawczyk.
Kermaan S.C. zagospodaruje nieruchomość o powierzchni około 0,8 ha wraz z halą produkcyjną i obiektem biurowym przy ul. Gazowej. Zmodernizuje obiekt, przystosuje niezbędne instalacje hali produkcyjnej do wymagań procesów technologicznych, zakupi maszyny, urządzenia i narzędzia. Inwestycja zakłada także wydzielenie wewnętrznych dróg komunikacyjnych, zbudowanie sieci IT oraz łączności wewnętrznej i modernizację obiektu biurowego. Szacowanie nakłady – 3 mln 250 tys. zł. Tylko w pierwszym etapie rozwoju nowy inwestor zatrudni kilkanaście osób. W miarę rozwoju firmy można mówić o dużo większej liczbie pracowników.
Napisz komentarz
Komentarze