16 października wspólnota europejska obchodzi Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca „RESTART HART”. Inicjatywa zapoczątkowana przez Europejską Radę Resuscytacji ma na celu podniesienie poziomu świadomości i umiejętności niesienia pierwszej pomocy, podczas nagłego zatrzymania krążenia.
Każdego roku u około 400,000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane zatrzymanie krążenia, z czego w ok. 350,000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować 100,000 istnień ludzkich w Europie rocznie.
Nasza szkoła uczy, ale tak naprawdę pomaga młodzieży odnajdywać się w trudnych, życiowych sytuacjach. W zeszłym roku nasz uczeń był świadkiem zasłabnięcia w sklepie, i udzielił profesjonalnej pierwszej pomocy, można powiedzieć, że uratował człowiekowi życie - mówi Agnieszka Tomiczek, wicedyrektor ZSP im. A. Mickiewicza w Lubaniu.
W piątkowe południe szkolna aula zamieniła się w szpitalną izbę przyjęć, na której ułożono 12 fantomów, w tym niemowlaka. 77 uczniom w trakcie resuscytacji towarzyszył utwór Stayin' Alive zespołu Bee Gees – utwór ten nadaje rytm prawidłowej resuscytacji krążeniowo oddechowej – mówiła nam Alina Mediuch, nauczyciel wychowania fizycznego.
Bicie rekordu trwało pół godziny i jak na swoim fanpage podaje WOŚP, według wstępnych deklaracji, w akcji udział wzięło aż 88 444 osób z 1 041 instytucji z całej Polski. Jeżeli wyniki się potwierdzą oznaczać to będzie, że udało się pobić rekord z 2013 roku. Masaż serca wykonywali uczniowie ZSP im. A. Mickiewicza i zaprzyjaźnionego Gimnazjum im. Euroregionu Nysa w Lubaniu.
Napisz komentarz
Komentarze