W Łodzi na ławeczce spotkamy Juliana Tuwima, w Łomży Hankę Bielicką, a w Częstochowie przysiąść można się do Marka Perepeczki czy poetki Haliny Poświatowskiej. Obok kogo na ławce będzie można usiąść w Lubaniu? – Rzeczywiście jest taki pomysł. Możliwe, że na ławeczce znajdą się dwie postacie – profesor Ludwik Anioł oraz Stanisław Tymicz. – mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.
Obaj Panowie miastu zasłużyłi się na wiele różnych sposób. - Aby pomysł wprowadzić w życie potrzebne są oczywiście pieniądze. Szukamy aktualnie źródeł finansowania. – mówi burmistrz Lubania. – Chcielibyśmy, aby częściowo zbierać te pieniądze wśród lokalnej społeczności. Zaangażować w cały projekt planujemy te środowiska, które najlepiej znały obu Panów, czyli szkoły. – dodaje Arkadiusz Słowiński.
Ławeczki z zasłużonymi dla miasta pedagogami ustawione mogłyby zostać w jednej z dwóch lokalizacji – albo na ul. Brackiej pomiędzy ratuszem a wieżą Bracką, albo w znajdującym się w jej pobliżu parku.
Ludwik Anioł w 1951 roku objął etat nauczyciela języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Lubaniu. Pracował tam do roku 1975, pełniąc równocześnie w latach 1961 - 1975 funkcję zastępcy dyrektora szkoły. Przez pokolenia lubanian zapamiętany został jako wymagający ale sprawiedliwy nauczyciel „od polskiego”. Od 1975 r. był dyrektorem - kustoszem Muzeum Osadnictwa Wojskowego w Lubaniu. Po przejściu na emeryturę w 1982 r. wciąż działał w wielu organizacjach i zapamiętany został jako społecznik.
Stanisław Tymicz również zapisał się na stałe w życiu Lubania. Był nauczycielem historii i łaciny oraz dyrektorem lubańskiego liceum ogólnokształcącego. Dzięki swojej pasji, jak nikt inny, poznał historię miasta. To dzięki niemu ukazała się książka „Historia miasta Lubań napisana z myślą o szkole i domu”. To właśnie Stanisław Tymicz na język polski przełożył i spopularyzował przedwojenną historię miasta.
Napisz komentarz
Komentarze