Zasadzona obok Baszty Brackiej wierzba przetrwała niecałe 60 lat, mimo tak „krótkiego” żywota przywiązanie mieszkańców do jej obecności było tak wielkie, że kiedy rozpoczęto jej wycinkę wiele osób nie kryło oburzenia. Niestety ze względu na stan drzewa wycinka była konieczna. O tym, że w miejscu wyciętego drzewa posadzone zostanie nowe nie mogło być dyskusji. Zdecydowano, że miejsce to zajmie drzewo, które przez najbliższe kilkaset lat będzie dawało cień kolejnym pokoleniom mieszkańców Lubania. Wybór padł na buka, który rosnąc samotnie ma gęstą i niską, szeroko osadzoną koronę, a drzewo to w naszej szerokości geograficznej osiąga wiek do 400 lat.
Pod drzewem stanęła tabliczka z wykutym napisem DAR 2015. DAR to akronim nazwy festynu Dzień Aktywnej Rodziny, który jest organizowany w ramach Dni Lubania przez lubańskie środowisko pozarządowe, przy wsparciu lubańskiego samorządu. Impreza ta jest jednym z przykładów, rozwijającej się w ostatnich latach, współpracy lokalnych organizacji. DAR jest planowany i organizowany wspólnie przez kilkanaście stowarzyszeń, fundacji, klubów i grup nieformalnych.
Bez was to miasto nie byłoby tak kolorowe i radosne – mówił do zebranych podczas uroczystości burmistrz miasta Arkadiusz Słowiński - bez aktywnej społeczności to miasto by nie żyło, dzięki wam wiele osób znalazło inspirację do tego by robić coś dla innych. Dzięki wam wiele osób dziś wychodzi z domów by działać. Mam nadzieję że to drzewo przez wiele lat będzie przypominało, że Lubań w roku 2015 miał bardzo aktywnych mieszkańców.
Wiosną 2015 roku, w trakcie przygotowań do czerwcowego DAR-u, zrodził się pomysł, aby symbolicznie podkreślić dotychczasową integrację lubańskich organizacji pozarządowych oraz zaakcentować ich obecność i znaczenie dla życia kulturalno-społecznego miasta poprzez posadzenie pamiątkowego drzewa. Idea ta uzyskała wsparcie władz miasta. I tak oto w wyjątkowym dniu – w Święto Niepodległości, tuż przed oficjalnymi obchodami, przy skwerze obok Baszty Brackiej spotkali się przedstawiciele 20 organizacji i grup oraz lubańskiego samorządu, aby wspólnie zrealizować ów pomysł. Fundatorem sadzonki był Urząd Miasta Lubań. Symbolicznego posadzenia pozarządowego drzewa dokonali przedstawiciele poszczególnych organizacji i grup oraz, w imieniu samorządu, Burmistrz Lubania – Arkadiusz Słowiński. Drzewu towarzyszy pamiątkowa tabliczka z piaskowca, z napisem DAR 2015. Kamień ufundował oraz napis wykonał Sławomir Kieryluk – artysta rzeźbiarz, członek Łużyckiego Stowarzyszenia Miłośników Modelarstwa PASJONAT w Lubaniu. Odsłonięcia tablicy dokonali wspólnie: Krystyna Sławińska z Grupy Literackiej NURT, Sławomir Kieryluk z PASJONATA oraz Arkadiusz Słowiński. Uroczystość zakończyła się gromkim, wspólnym odśpiewaniem przez uczestników „Sto lat, niech rośnie nam!”.
Realizacja pomysłu nie byłaby możliwa bez wsparcia ze strony wielu instytucji, organizacji oraz osób. Organizacje pozarządowe szczególne podziękowania za udzieloną pomoc w przygotowaniach i przeprowadzeniu akcji kierują do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lubań oraz spółek i jednostek miejskich: Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych oraz Łużyckiego Centrum Rozwoju.
Napisz komentarz
Komentarze