Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 15 grudnia 2024 01:44
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Burmistrz o inwestycjach

Po naszych publikacjach dotyczących przyszłorocznego budżetu, w komentarzach pod artykułem pojawiło się sporo pytań. Część dotyczyła inwestycji zaplanowanych, część zaś tych, których w planach nie ujęto. Tak się złożyło, że służby prasowe burmistrza postanowiły pewne wątpliwości dotyczące inwestycji wyjaśnić. Szkoda, że nie wszystkie, jednak cieszymy się z tego co mamy. Na pytania dziennikarzy ŁCR odpowiada Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.

Na wstępie wywiadu miejskie służby prasowe przypominają. 

6.000.000 zł - a za to trzy duże inwestycje, trzy mniejsze i masa drobniejszych zadań bieżących – to plan inwestycyjny Lubania na rok 2016. Trzy czwarte nakładów pochłoną duże przedsięwzięcia – wyczekiwana przebudowa ul. Starolubańskiej, gruntowny remont Przedszkola Miejskiego nr 5 i budynku urzędu miasta.

Dlaczego właśnie tak wybrano kluczowe inwestycje?

Niespodzianek nie ma, taki harmonogram zbieżny jest z zapisami dwóch przyjętych przez lubańskich radnych arcyważnych dokumentów: Strategii Rozwoju Miasta Lubań 2015-2025 i Wieloletniego Planu Inwestycyjnego. Co wiadomo na pewno? Lubań pójdzie drogą niskiej emisji, czyli remontowania budynków nie tylko po to, by były piękne i komfortowe, ale i energooszczędne i przyjazne dla środowiska. To kolejne wyzwanie rozwojowe nakładane na gminy – po doprowadzeniu wszędzie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Przebudowę ulicy Starolubańskiej, jednego z dłuższych traktów w Lubaniu, którego stan był naprawdę fatalny, z pewnością dobrze przyjmą nie tylko mieszkańcy tej części miasta. Przedszkole Miejskie nr 5 to z kolei budynek z okresu wielkiej płyty – ewidentnie przyszedł czas na gruntowne remonty obiektów budowanych w tym czasie, co widać i po odnowionych blokach spółdzielni mieszkaniowej i po budynkach Szkoły Podstawowej nr 4 i Przedszkola Miejskiego nr 3. Na pewno rodzice maluszków z piątki po remoncie mogą liczyć na to, że w przedszkolu zrobi się nie tylko cieplej i oszczędniej, ale także bardziej kolorowo i wygodniej.

A po co remontować budynek urzędu miasta przy ul. 7 Dywizji? Czy jest sens wydawać pieniądze właśnie na ten obiekt? Przecież nie wygląda najgorzej.

Ten remont na pewno wzbudzi największe wątpliwości, bo nie od dziś wiadomo, że mieszkańcy nie lubią, by publiczne pieniądze wydawać na urzędy. Tymczasem w lubańskim magistracie, może i jest stosunkowo nowa różowa elewacja, ale instalacja elektryczna jest w fatalnym, ba, nawet groźnym, stanie, a sam budynek po cichu niszczeje, gdzie tylko może. Mało tego, w obecnych warunkach bardzo trudne jest sensowne rozwiązanie obsługi osób niepełnosprawnych. I choć wiele mówi się w mediach ogólnopolskich o dostępności urzędów i wprowadzaniu cyfrowej obsługi interesantów, którzy nie będą tłoczyć się w kolejce, ale będą załatwiać swoje sprawy przy kawie na domowym laptopie, to wdrożenie takiego standardu to w praktyce piętrzące się koszty i inwestycje. Audyt przeprowadzony w urzędzie m iasta w Lubaniu wykazał jednoznacznie, że obecny stan urzędu nijak nie umożliwia kroku w cyfrową rewolucję. Trudno mówić też o bezpieczeństwie danych, jeśli jest problem z podstawą, czyli instalacją elektryczną. Jak już zrobimy z tym porządek, to możemy z kolei zrobić wielkie konieczne wydatki na nowoczesną sieć informatyczną, jakiej się od nas wymaga. Chyba więc dobrze, że siedziba samorządowców, na co dzień główkujących, jak tu uszczelnić i unowocześnić kolejne miejskie budynki użyteczności publicznej, też będzie spełniać współczesne standardy, przestanie straszyć interesantów i zacznie generować oszczędności. Dla niepełnosprawnych planowane będą specjalne udogodnienia w tak zwanej przybudówce. A co do kosztów, my cały czas powolutku, stopniowo, od lat ścinamy koszty funkcjonowania urzędu, dlatego łączymy wydziały, dlatego zeszliśmy z pięciu budynków do dwóch.

Jak będzie wyglądał od strony technicznej remont urzędu? Czy wchodzi w grę czasowa przeprowadzka?

No niestety, tak jak trudno mieszkać podczas remontu w mieszkaniu, tak trudno też sobie wyobrazić, aby przy tych kuciach, które się będą tutaj odbywały, przy tym pyle,przy pruciu ścian i wymianie instalacji normalnie funkcjonował urząd. Jedyną możliwością jest przeniesienie wydziałów, poupychanie ich w budynkach, które będą wolne, czyli część może na Mickiewicza 6, a część w sali konferencyjnej w Trecie. To będzie taki wielki tak zwany, modny obecnie „open space”.Może to się wydawać dziwne, ale chyba nie ma innego wyjścia. Trzeba będzie po prostu zacisnąć zęby na parę miesięcy. Oczywiście to będą w głównej mierze miesiące wakacyjne. Czyli też wtedy kiedy ludzi jest mniej, część wyrusza na urlopy czy prace sezonowe i nie ma czasu na załatwianie spraw w urzędzie.

To są te trzy kluczowe inwestycje, a jakie są mniejsze zadania?

Te większe z mniejszych to kompleksowe rozwiązanie problemu drogi dojazdowej do garażu na osiedlu Piastów, oświetlenie LED na Agatowej i Rubinowej i zapowiadana przebudowa, a właściwie budowa od nowa miejskiej toalety w parku koło Dworca PKS. Być może miasto przystąpi jeszcze do jakichś kluczowych programów, ale to wszystko będzie zależało od konkursów i od środków finansowych i oszczędności po przetargach. Na razie koncentrujemy się na tym co zostało wyznaczone przez radnych, co wynika z niskiej emisji i co zostało wpisane również w wieloletnich prognozach inwestycyjnych. Poza tym jak zwykle, przyjęta jest zbiorcza suma na remonty chodników. Tu ważne są dla nas zgłoszenia radnych i mieszkańców, ale jest ich tak dużo, że decydować musi żelazna racjonalność – skala i bezpieczeństwo, gdzie chodzi najwięcej ludzi, gdzie dany chodnik jest jedyną drogą. Jest także przewidziana naprawdę niemała kwota na wkład miasta do remontu budynków komunalnych, mamy również zarezerwowane pieniądze na wkład miasta w rondo na Podwalu, choć ta inwestycja nie zależy oczywiście od nas.

A czy coś dzieje się w sprawie flagowej inwestycji Strategii Rozwoju Miasta Lubań - parku rozrywki na Kamiennej Górze?

Proces trwa. Podczas wizyt terenowych i spotkań powstaje pierwszy zarys przedsięwzięcia. Ponadto cały czas trwają prace związane ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że zanim coś rozpoczniemy trzeba przygotować pewne dokumenty. A niektóre z nich wymagają bardzo dużo czasu. Zmiana planu, najkrótszy termin jaki jest, to jest 8-9 miesięcy a my jesteśmy w trakcie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Człowiek 10.12.2015 14:56
Witam serdecznie czytając o niektórych inwestycjach w Lubaniu obecnych i tych z minionych lat mam wrażenie, że nie są kierowane dla ludzi, (którzy oczywiście będą migli z nich korzystać) a dla konkretnych osób. Stąd mój apel proszę jakiegoś możnowładce lubańskiego ( Lekarza, Prawnika, Radnego) żeby kupił sobie mieszkanie w okolicy ul. Łukasiewicza, to może wtedy Urząd Miasta przypomni sobie, że takie miejsce jest na świecie i wreszcie wyremontuje tą drogę.

Lubaniak 08.12.2015 16:50
Proponuję redakcji portalu drążyć temat remontu ul. Starolubańskiej pomimo szumnych zapowiedzi będzie to remont odcinkowy czyli od skrzyżowania z ul.Zawidowską do mostu na Siekierce. Natomiast odcinek od mostu do wjazdu na teren byłej kopalni bazaltu zostanie pozostanie w obecnym stanie.

Rafael Bozek 08.12.2015 16:40
a gdzie moje rondo na zgorzeleckiej????chodniki gdzie najwiecej ludzi chodzi?????no, po obwodnicy tlumy chodza dlatego musieli tam odnowic???wszystko pic na wode!!!:(

asas 08.12.2015 15:34
po co ładować pieniądze w ten kibel w parku jak w 2016 roku ma ruszyć budowa na pksie z galerią ? A jak postawią galerię toalety na 100% będą więc ten kibielek w parku można rozmotywać, a nie wkładać jeszcze w to pieniądze NASZE PIENIĄDZE PODATNIKÓW.

jarek 08.12.2015 10:15
A może te 6 milionów zainwestować żeby ściągnąć do miasta dużego inwestora i stworzyć miejsca pracy?Po to by rodziły się dzieci do remontowanego przedszkola i spływały podatki do kasy miasta.Ja rozumiem że urzędnicy dbają o swoje miejsce pracy - ponieważ oni ją MAJĄ.Budżet inwestycyjny,aktualny to taka sztuka dla sztuki. Miasto wygląda coraz lepiej ale jest coraz bardziej wyludnione.

dwd 08.12.2015 09:09
zamiast remontować po raz kolejny budynek urzędu miasta, który wygląda bardzo dobrze i w sumie nie potrzebuje zmiany mogliby by w końcu wyremontować budynek kina, który przylega do urzędu miasta bo to trochę wstyd, że urząd miasta remontowali tyle razy, a budynek kina nie i tynk leci z każdej strony... nawet gdyby to przestarzałe kino Wawel z nowym projektorem;) miało upaść to budynek można przekształcić i przenieść np. z ul. Mickiewicza starostwo powiatowe nie wiem po co im taki wielki budynek czasy ściągania aut z niemiec i rejestrowania i czekania w kolejkach już dawno minęły dzisiaj to są pojedyncze przypadki więc chyba czas zrobić reorganizację, a że jest to budynek duży piękny w dobrym miejscu można sprzedać z zyskiem i problem zadłużenia Lubania się rozwiązuje i będzie na realizację nowych inwestycji.

wsm 08.12.2015 15:04
Jak coś piszesz to się zastanów co. Budynek kina nie jest własnością Gminy Miejskiej a Marszałka , natomiast budynek Starostwa jest własnością Powiatu, więc Burmistrzowi nic do tego.

dwd 08.12.2015 17:54
mnie nie interesuje pod kogo co podlega najbardziej boli mnie fakt, że to idzie z moich podatków rozumiesz? już dawno tą sielankę powinni rozproszyć jakby nie szło to z podatników to by się rozpadło, a tak utrzymuje się armie nierobów.

taak 08.12.2015 08:44
służby prasowe - jak to dumnie brzmiiiiale coś cicho o tych wyborczych rewelacjach? może by przypomnieć

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama