Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w piśmie skierowanym do Burmistrza Mirska, pana Andrzeja Jasińskiego informuje, iż zapoznał się z wystąpieniem burmistrzów w sprawie udzielenia pomocy w budowie ujęć wody i sieci wodociągowej na terenie gmin Pogórza Izerskiego.
W piśmie podpisanym przez Prezesa Zarządu WFOSiGW we Wrocławiu Aleksandra Marka Skorupę czytamy:
Zarysowujący się problem niedoboru wód gruntowych na terenie województwa dolnośląskiego jest konsekwencją m.in. suszy hydrologicznej, która w pierwszej kolejności dotyka mieszkańców czerpiących wodę z lokalnych studni na terenach nie posiadających zbiorowego systemu zaopatrzenia w wodę.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Fundusz za priorytetowe uznaje m.in. zadania służące rozwiązywaniu gospodarki wodno-ściekowej w gminach. W ramach pomocy finansowej na działania z zakresu gospodarki wodnej, na wniosek beneficjenta może być udzielone dofinansowanie w formie zwrotnej – pożyczka do 75% wartości kwalifikowanej zadania oprocentowana w wysokości do 3% w stosunku rocznym. Spłata pożyczki dostosowana jest do możliwości finansowych beneficjentów i może być rozłożona na 15 lat. Istnieje możliwość umorzenia do 15% pożyczki. Warunkiem umorzenia jest terminowe zakończenie zadania, uzyskanie zakładanego efektu rzeczowego i ekologicznego oraz terminowa spłata co najmniej 85% pożyczki.
Pragnę zauważyć, że w okresie ponad 20-letniej współpracy Wojewódzki Fundusz systematycznie wspiera inicjatywy samorządów służące poprawie stanu środowiska.
Biorąc pod uwagę zaistniały problem z dostawą wody dla mieszkańców, uprzejmie proszę Panią Wójt i Panów Burmistrzów o składanie wniosków o dofinansowanie zadań z tego zakresu. Zostaną one rozpatrzone zgodnie z procedurami obowiązującymi w Wojewódzkim Funduszu.
Propozycja pożyczki nie jest satysfakcjonująca. Gmin, które borykają się z brakiem wody, brakiem sieci wodociągowych i ujęć wody, po prostu nie stać na branie pożyczek. Budżety tych gmin w chwili obecnej nie są w stanie udźwignąć takiego ciężaru.
Burmistrz Mirska, lider nieformalnego stowarzyszenia Izerskich Gmin, w skład którego wchodzą także gminy: Leśna, Stara Kamienica, Lubomierz i Wleń nie poddaje się. Tłumaczy, że po suszy jaka dotknęła w minionym roku nasz region, wystąpienia skierowane zostały do wielu instytucji, w tym m.in. do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Ministerstwa Ochrony Środowiska, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz do wszystkich naszych nowych Posłów i Senatorów i pisma te mają na celu uzmysłowienie decydentom, że są gminy, które nie dadzą sobie rady bez wsparcia, bez dotacji. – Oczekujemy przede wszystkim zainicjowania jakiś działań. – wyjaśnia Andrzej Jasiński, Burmistrz Mirska – Zwrócił się do mnie Pan Senator Ślusarz, który złożył oświadczenie na posiedzeniu Senatu, które ma być kierowane do Pani Premier i odpowiednich komórek. My wskazywaliśmy też jakie są sposoby, żeby pomóc gminom z takimi problemami i niskimi dochodami jak nasze. - dodaje burmistrz.
Burmistrz Mirska oczekuje, że dzięki działaniom jakie są w tej chwili podejmowane, zmienią się zasady finansowania takich inwestycji. Powstaną programy np. na kształt „powodziówek”, gdzie do realizowanego projektu – czy to WFOŚiGW, czy UMWD, czy inna instytucja będzie dofinansowywała większą część inwestycji.
Ponadto Burmistrz Jasiński, chce zaraz po nowym roku zorganizować spotkanie, na które chce zaprosić włodarzy gmin z byłych województw: jeleniogórskiego, legnickiego i wałbrzyskiego oraz decydentów, łącznie z Posłami i Senatorami. Spotkanie będzie miało formułę konferencji, ale przede wszystkim będzie miło zjednoczyć gminy z podobnymi problemami i pokazać, że Mirsk, czy Leśna nie są odosobnione w kwestii braku wodociągów i kanalizacji.
Czy zamierzenia te się powiodą? W chwili obecnej, takie działania są jedyną szansą na zwrócenie uwagi na ten problem. Pozostaje mieć jedynie nadzieję w determinacji i skuteczności działań włodarzy z gmin, w których występują problemy z wodą i odprowadzeniem ścieków.
Napisz komentarz
Komentarze