Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 14 grudnia 2024 04:28
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Komiks o Lubaniu, wkrótce w sprzedaży

Nawet jeżeli nie lubicie komiksów to ten przeczytacie z pewnością. Już wkrótce na rynek trafi wydawnictwo opowiadające historię Bitwy o Lubań. Bitwy, która była ostatnim zwycięstwem wojsk pancernych III Rzeszy. Na pomysł przybliżenia tych wydarzeń w rysunkowej formie wpadł Łukasz Tekiela, dyrektor lubańskiego muzeum. 

Lubańskie Muzeum, które jest pomysłodawcą i wydawcą zarazem, na chwilę tę czekało niemal rok.  Komiks ”Głupcy, dzieci i bohaterowie. Lubań 1945”  ukaże się w sprzedaży w pierwszej połowie marca. - W tej chwili jesteśmy na etapie kręcenia filmu promującego komiks. Za dwa tygodnie powinien on ukazać się w internecie.  Nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów. - mówi nam Łukasz Tekiela. Mimo to rąbka tajemnicy uchyla.

Na dzień dzisiejszy wiadomo, że bohaterami komiksu będzie trójka chłopców: Jan, Iwan i Wilhelm. Autor komiksu Grzegorz Żak w role młodzieńców wcielił prawdziwe postacie, które brały udział w operacjach na Górnych Łużycach. W rolę Polaka wcielił Jana Czarneckiego, swojego dziadka. Rosjanin to znana mu z opowieści seniora rodu postać czerwonoarmisty, który brał udział w bitwie o Lubań. Natomiast Niemiec Wilhelm, to 16 – letni Wilhelm Hübner, żołnierz Wehrmachtu, który w marcu 1945 roku, na lubańskim rynku został odznaczony za odwagę przez ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa.

Bohaterowie za sprawą splotu wydarzeń wspólnie znajdują się na wierzy lubańskiego ratusza, gdzie rozgrywa się większość akcji. - Celem nadrzędnym komiksu było pokazanie głupoty wojny, mówi już o tym sam tytuł komiksu. - opowiada dyrektor muzeum - Chodziło o to, aby pokazać tych młodzieńców, którzy w momencie zagrożenia robią odpowiednią minę do gry, ale tak naprawdę mają mokro w portkach. 

Ciekawym pomysłem jest osoba narratora, bowiem historię opowiada miasto Lubań - Miasto jako narrator to jest mój pomysł, chodziło o to aby pokazać całe wydarzenie jak najbardziej obiektywnie. - mówi Tekiela - Żak wywiązał się z zadania wspaniale, tak poprowadził narrację, że rzeczywiście czytelnik czuje ją ze strony miasta i to, że miasto jest ponadnarodowe, jest trwalsze niż życie ludzkie, ludzie umierają a miasta nie odchodzą tak łatwo.

Opowiadana historia to literacka fikcją osadzona w realiach historycznych wydarzeń. Rysunki wykonał Adam Faltyn, który w 2012 roku rysował komiks dla muzeum w Bolesławcu pt.: „Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich„. Komiks będzie czarno-biały, składał się będzie z 21 stron o wymiarach 21x16 cm. Nie jest jeszcze znana cena komiksu. W pierwszej połowie marca odbędzie się pierwsze spotkanie promocyjne, na którym z pewnością poznamy więcej szczegółów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama