Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kwalifikacja wojskowa w powiecie

Od 1 lutego w całym kraju ruszyła kwalifikacja wojskowa. Jest ona następczynią poboru. W tym roku przed komisjami kwalifikacyjnymi stanie około 240 tyś mężczyzn urodzonych w roku 1997. Celem kwalifikacji jest oszacowanie ludzkiego potencjału jakim może dysponować armia na wypadek mobilizacji. Kwalifikacji podlegają też, mężczyźni urodzeni w latach 1992 – 1996, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Przed komisja stanąć muszą również osoby, urodzone w latach 1995-1996, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej.  
Kwalifikacja wojskowa w powiecie

W dniach  od 1 lutego do 15 lutego 2015 roku na terenie powiatu lubańskiego zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa, która ma na celu weryfikację młodych ludzi pod kątem ich predyspozycji i stanu zdrowia psychofizycznego dla potrzeb czynnej służby wojskowej. Godziny pracy powiatowej komisji lekarskiej trwały będą od 8:00 do 15:00 (badania lekarskie prowadzone będą w godzinach od 8:30 do 12:30 . W dniu 15 lutego 2016 r.  przyjmowane będą tylko kobiety.

Kwalifikacja wojskowa przeprowadzona zostanie w Starostwie Powiatowym w Lubaniu przy ul. Mickiewicza 2  (II piętro) w Lubaniu. 

Wszyscy, którzy stawią się na komisję w 2016 roku do kwalifikacji wojskowej z mocy prawa zostaną przeniesieni do rezerwy z dniem, w którym orzeczenie właściwej komisji lekarskiej o ich zdolności do czynnej służby wojskowej stanie się ostateczne.

Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:
dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają),
aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,
dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Stawiający się do kwalifikacji po raz kolejny, zabierają ze sobą:
dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy),
książeczkę wojskową.

Jeżeli osoba z ważnych przyczyn (np. egzamin maturalny) nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji i podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w tym terminie do Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Lubaniu tel. 75 64 64 357. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Osoby, które podlegały obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej a z jakichkolwiek powodów nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej, mają obowiązek zgłoszenia się w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkiwania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Obowiązek ten trwa do czasu ukończenia pięćdziesięciu lat.

Tegoroczna kwalifikacja dotyczy:

  • mężczyzn urodzonych w 1997 r.,
  • mężczyzn urodzonych w latach 1992 – 1996 którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osób urodzonych w latach 1995-1996, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej. Dotyczy to osób, których niezdolność do służby upływa przed zakończeniem kwalifikacji,
  • osób urodzonych w latach 1995-1996, które zostały przez powiatowe komisje lekarskie uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, a ich niezdolność do służby upływa po 30 kwietnia br., czyli po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, jeżeli osoby te jeszcze przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji złożyły lub złożą wnioski o zmianę przyznanej im wcześniej kategorii zdolności do służby wojskowej,
  • kobiet urodzonych w latach 1992-1997, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiet, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół wyższych na kierunkach: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria oraz szkół policealnych na kierunkach: farmacja, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Ponadto do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

Zadania związane z określeniem kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej wykonywane są przez wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie, które wydają orzeczenia w tej sprawie w formie decyzji administracyjnych. Orzeczenie staje się prawomocne po upływie 14 dni od jego wydania. Dlatego każda osoba ma prawo do złożenia, w ciągu 2 tygodni, odwołania do wojewódzkiej komisji lekarskiej. Wojewódzka komisja lekarska może wezwać osobę, która odwołuje się od decyzji powiatowej komisji lekarskiej i poddać ją kolejnym badaniom lekarskim. Może także zażądać od niej przedstawienia dokumentacji medycznej, a także skierować ją na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną. O zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej można się ubiegać, zwracając się ze stosownym wnioskiem do wojskowego komendanta uzupełnień po upływie 14 dni od dnia wydania orzeczenia.

Stawiennictwo do kwalifikacji wojskowej jest powinnością określoną w art. 32 ust. 1 i 4 oraz art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.


Kwalifikacja wojskowa w powiecie

Kwalifikacja wojskowa w powiecie

Kwalifikacja wojskowa w powiecie

Kwalifikacja wojskowa w powiecie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

K 03.02.2016 21:50
Rurki na dupach to co to za wojsko by było

Reklama
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
3 maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: KorekTreść komentarza: Teraz jest krzyk że Niemcy kontrolują ale jak wizy sprzedawali na targach i imigranci po ich otrzymaniu masowo przyjeżdżali do Niemiec to było cacy. Trochę samokrytyki dlaczego Ukraińcy także wyjeżdżają z Polski do Niemiec ? Może gdyby warunki do halne były jednakowe w całej Uni europejskiej byłoby inaczej .Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:50Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: JohnnyTreść komentarza: Macie rację że PolskiRzad powinien wprowadzić kontrolę na granicy z Niemcami. Skoro stoimy przy wjeździe do Niemiec to czemu nie mozemy stać przy wjeździe do kraju. Wam się już całkiem w łbach pomieszało.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:42Źródło komentarza: Korek do granicy ma już 15 km. Od jutra Niemcy wprowadzają stałe kontroleAutor komentarza: ???Treść komentarza: Haha no włodarz gminy to na jaką imprezę się wybrała w tym stroju chyba na potupajkę do PG RData dodania komentarza: 6.05.2025, 07:40Źródło komentarza: Lubań uczcił 3 Maja. Koncert, kolorowanki i... deszczAutor komentarza: RealistaTreść komentarza: Daniella nie obrażaj mnie. Przyznaję że się myliłem, faktycznie kierowcy nie powinni blokować chodników. Zgadza się że można znaleźć miejsce do parkowania dalej.Data dodania komentarza: 6.05.2025, 07:36Źródło komentarza: Mistrzowie parkowania. Droga po remoncie tylko chodniki nie dla pieszych
ReklamaPowiat Lubań
Reklama