Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 11 grudnia 2024 21:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Nielegalny pobyt, nielegalna praca

15 marca br. funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG zatrzymali lub ujawnili siedmioro obywateli Ukrainy nielegalnie przebywających w Polsce. Kolejnych dwóch Ukraińców, którzy zostali zatrudnieni niezgodnie z obowiązującymi przepisami, ujawniono w Kłodzku.
Nielegalny pobyt, nielegalna praca

Podczas wspólnych polsko – niemieckich patroli funkcjonariusze ze Zgorzelca i Ludwigsdorfu stwierdzili naruszenie przepisów pobytowych przez pięć osób. Dwie kobiety przedłużyły dozwolony okres pobytu w krajach Schengen, jeden z mężczyzn wykorzystywał wizę do podjęcia pracy w Polsce niezgodnie z przeznaczeniem i podróżował do innych państw, kolejny mężczyzna nie posiadał wizy ani innego dokumentu uprawniającego go do pobytu w Polsce. Obywatele Ukrainy, po przeprowadzeniu postępowań administracyjnych, zostali zobowiązani do opuszczenia Polski w terminie 20 dni.

Prawa do pobytu w Polsce nie posiadała również obywatelka Ukrainy, którą funkcjonariusze ze wspólnej placówki w Ludwigsdorfie wylegitymowali w Jędrzychowicach. Ponieważ kobieta realizowała decyzję władz niemieckich o konieczności powrotu na Ukrainę i otrzymała również zgodę na przejazd przez Polskę, funkcjonariusze zezwoli na kontynuowanie podróży.

Decyzję administracyjną o zobowiązaniu do powrotu otrzymali również dwaj obywatele Ukrainy kontrolowani przez funkcjonariuszy SG we Wrocławiu i na autostradzie A4 w okolicach Legnicy. Pierwszy przeterminował swój pobyt określony w wizie, drugi natomiast nie podjął w Polsce pracy, a taki cel przyjazdu określała posiadana przez cudzoziemca wiza. Obaj Ukraińcy muszą wyjechać z Polski w terminie 15 dni.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku ujawnili wczoraj dwóch nielegalnie pracujących obywateli Ukrainy. Cudzoziemcy byli zatrudnieni w powiecie oławskim w firmie remontowo – transportowej; decyzją administracyjną zostali zobowiązani do opuszczenia Polski w terminie 30 dni. Funkcjonariusze skierują do sądu także wniosek o ukaranie pracodawcy. Za powierzenie cudzoziemcom pracy z naruszeniem przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przedsiębiorcy grozi grzywna nie mniejsza niż trzy tysiące zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama