Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
niedziela, 15 grudnia 2024 07:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

W okolicy Leśnej pojawił się wilk

Trochę zbyt późno się zorientowałem, ale udało mi się zrobić kilka zdjęć. Z tych emocji nie są zbyt dobrej jakości – mówi Pan Marcin, który w środę rano spotkał wilka w okolicy ul. Lechów w Leśnej – to bardzo inteligentne zwierze, gdy tylko na niego patrzyłem stał nieruchomo i mnie obserwował, gdy tylko się ruszyłem był już kilkanaście metrów dalej – dodaje Pan Marcin.

Takie spotkania należą do rzadkości, choć nie są niczym nowym. Wilki na nasze tereny powróciły dopiero kilka lat temu i najwyraźniej jest im tu dobrze. Tępione przez wieki niemal zniknęły z naszego ekosystemu. Jeszcze z początkiem lat 50 – tych w okolicach Lubania można było spotkać pojedyncze sztuki. Jednak zła opinia i fakt, że były cennym trofeum myśliwskim doprowadziły do ich zupełnego wytrzebienia.  

W roku 1998 wilka w Polsce objęto całkowitą ochroną i dopiero to pozwoliło na powolną odbudowę gatunku. Na dzień dzisiejszy w samych Borach Dolnośląskich żyje od 40 do 50 sztuk. Jedna wataha osiedliła się też  we wschodniej części Karkonoszy, w okolicach Lubawki. Natomiast pierwsze ślady wilka w Nadleśnictwie Świeradów-Zdrój udało się uwiecznić w styczniu 2014 roku, kiedy jeden z leśników natknął się na ślady odciśnięte w śniegu.

Wilk do życia potrzebuje ogromnych powierzchni, jedna wataha zajmuje obszar około 150km2. W związku z rozrastającą się populacją wilki wciąż migrują i tym sposobem zajmują nowe terytoria. Około 90% wilków żyje w grupach rodzinnych tzw. watahach. Wilki samotne, to najczęściej osobniki młode, migrujące w poszukiwaniu nowego terytorium i partnera lub też osobniki chore albo stare.

W bajkach postać wilka jest zawsze przedstawiana jako groźna. W rzeczywistości to wilk boi się człowieka i poza wyjątkowymi sytuacjami nie stanowi dla nas większego zagrożenia.

Podstawą diety wilków są dzikie ssaki kopytne. Gatunkiem dominującym w ich menu jest jeleń, sarna i dzik. Ponadto wilki polują na zające, lisy, borsuki, bobry, a nawet gryzonie. Zwierzęta gospodarskie stanowią zaledwie 2-3% masy zjedzonego przez nie pokarmu.


W okolicy Leśnej pojawił się wilk

W okolicy Leśnej pojawił się wilk

W okolicy Leśnej pojawił się wilk

W okolicy Leśnej pojawił się wilk

W okolicy Leśnej pojawił się wilk

W okolicy Leśnej pojawił się wilk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

lubie_ten_sport 09.04.2016 11:59
autor przepisał parę zdań z encyklopedii ,może niech zada sobie trud i się dowie ile wilków żyje w Skandynawii ,podpowiem 100 (słownie sto szt ) a sama tylko Szwecja ma więcej lasów niż Polska powierzchniwilków w Polsce jest dużo za dużo

hikuhiku 09.04.2016 16:42
Przecież każdy wie, że encyklopedia to bardzo mało wiarygodne źródło informacji, a lepszym jest posłuchanie co sądzi o sprawie forumowicz-frustrat. Kolejny nawiedzony myśliwy lub jakichś ich sympatyk. Wilków jest za dużo, saren jest za dużo, jeleni jest za dużo, ptaków jest za dużo, drzew też jest za dużo, tylko idiotów chyba w sam raz, bo nikt do nich nie strzela i się w Internecie wymądrzają.

dw 12.04.2016 15:48
Gdzieś to wyczytał omnibusie,,hahaha. powierzchnia Szwecji to 60% lasów. Gdybyś trochę poczytał to byś wiedział że Polska to ok. 312 tys km2 a Szwecja to ok 450tys km2

Leonard 09.04.2016 11:42
Typowe zachowanie wilka,obserwacja z dystansu. Psy udomowione zachowują się diametralnie inaczej. Husky to jedne z najgłupszych psów,w genach mają tylko bieganie na oślep.Więc z całą pewnością nie jest to pies domowy.

wilkołak 09.04.2016 08:05
wilk we fkukurydzy https://www.youtube.com/wat...

Niepewny 08.04.2016 12:46
A może to Husky komuś uciekł ?

Mat 10.04.2016 01:05
w dodatku z obrożą

Reklama
Reklama
Reklama
Jarmark Radogoszcz
konkurs
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama