Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
piątek, 13 grudnia 2024 05:45
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Nie były „malowanymi żołnierkami”, walczyły i wspomagały walkę jak mężczyźni. Wiele wsławiło się aktami najwyższego bohaterstwa.

Większość kobiet, które zaciągnęły się w 1943 roku do I Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater była bardzo młoda. Pochodziły z rodzin zesłanych w głąb Rosji i na Syberię, miały za sobą ciężkie przeżycia na nieludzkiej ziemi i jedno pragnienie – dostać się do Polski. Po wojnie osiedliły się między innymi w wiosce, którą od ich imienia nazwano Platerówką. Prowadziły życie osadniczek, choć dramatyczne wydarzenia okresu wojny na zawsze zostały w ich pamięci. Nie wolno nam o nich zapomnieć, doświadczenia członkiń batalionu tworzą nasze dziedzictwo regionalne i krajowe. Z tego względu dwie zaprzyjaźnione jednostki – Euroregionalne Centrum Kultury i Komunikacji w Pieńsku i Muzeum Regionalne w Lubaniu planują sformowanie grup rekonstrukcyjnych Platerówek i, w przyszłości, współprodukcję dokumentalnego filmu.

- To jest bardzo trudne przedsięwzięcie – mówi Andrzej Świderski, dyrektor EuRegioKom w Pieńsku. - Czas nas goni, to są ostatnie chwile, by oddać sprawiedliwość żyjącym weterankom. Mamy potencjał - chętnych do pracy statystów, pomoc grup rekonstrukcyjnych, które są gotowe społecznie użyczyć sprzętu.

W połowie czerwca odbył się próbny plan zdjęciowy z ćwiczeniami musztry wojskowej. Z Lubania na plan pojechały trzy statystki, pracujące na co dzień w miejskich instytucjach: Joanna Piotrowska, pracująca w Muzeum Regionalnym, Joanna Rycerz z Łużyckiego Centrum Rozwoju i Anna Łagowska, redaktorka naczelna dwutygodnika ZL.

- Zainteresowałem naszym projektem sponsora, Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu, który ufundował dwa mundury, jeden komplet kupiło też muzeum - opowiada Łukasz Tekiela, dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu. – Mam nadzieję, dokupić kolejne i wykorzystać je nie tylko w filmie, chciałbym, by grupa Platerówek była widoczna w mieście i przypominała przy różnych okazjach o prawdziwych żołnierkach, które żyły i wciąż jeszcze żyją obok nas. One narażały zdrowie i życie dla ojczyzny, czas to docenić. Nie interesuje nas apoteoza przemocy i wojny, albo wybielanie tego, co było złe. Ale trzeba oddać sprawiedliwość ludziom, którzy oddawali i narażali życie w wojnie z hitlerowcami. Żołnierki I Samodzielnego Batalionu Emilii Plater doczekały się jednej, dość powierzchownej komedii i pseudohistorycznej publikacji, której autor doszukiwał się tanich sensacji z frontowego życia. Czas na inną, prawdziwszą i sprawiedliwszą historię – podsumowuje Łukasz Tekiela.


Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna

Powstaje grupa rekonstrukcyjna


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

konkret 13.07.2016 20:01
Do prosty prawy... Ktoś tu nie zna historii Polski oraz naszego regionu. Takich herezji dawno nie czytałam. Moja ciocia zesłana na Sybir jako 16 letnia dziewczyna, a potem pracująca w kołchozie w Uzbekistanie szła po bezdrożach żeby dostać się do wojska, żeby wrócić do Ojczyzny. Powrót oznaczał jedyne możliwe dla Niej lekarstwo na malarię. I ktoś teraz będzie bezcześcił poświęcenie tych dzielnych dziewczyn?Ci, którzy sa teraz wiekimi bohaterami uciekali w 39 roku przez Zaleszczyki. Albo siedzieli w za granicą i podburzali do walki ale sami nic nie robili. Jakby nie patrzeć, wolność przyszła ze wschodu

Zaba 12.07.2016 20:42
Jacy sowieccy bohaterowie? Polki z krwi i kości zesłane na Sybir! Dla mnie bohaterki i nie pozwolę złego słowa powiedzieć. Pisałam pracę dyplomową i nawet rozmawiałam z niektórymi, dorastałam wśród nich więc wypowiedzieć się mogę.

Prawy prosty 12.07.2016 18:08
Część i chwała sowieckim bohaterom! ;) Kto nastepny? NKWD-zisci? Wstyd.Mamy polituj się Boze strasznie niewykształconych "historyków".

Ted 12.07.2016 10:32
A od czego mamy tzw klasy mundurowe w naszych liceach. Dziewczyny z tych szkół można śmiało zaangażować do takiej grupy rekonstrukcyjnej.

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Jarmark Radogoszcz
konkurs
koncert
Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: młodzikTreść komentarza: W Leśnej władza skalkulowała, że najlepiej inwestować w dziadersów, bo ich jest najwięcej. Kluby seniorów, wycieczki dla seniorów, wigilie dla seniorów, miejsca spotkań dla seniorów, parki dla seniorów, animatorzy w domu kultury dla seniorów, swojskie granie dla seniorów, itp. itd. A z dzieckiem nie ma gdzie pójść do lekarza, zero pożytecznych zajęć dla dzieci w Okisie i do tego dzieci za głośno grają w piłkę pod blokiem, a w ogóle młodzież jest zła...Ku....wa... Do czego wy doprowadziliście???Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:57Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: A.PTreść komentarza: Agata and Przemek nie szkoda Wam czasu na komentarze ? Nie szkoda wam dnia na siedzenie przed komputerem ?Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:49Źródło komentarza: Leśna. Pacjenci zostaną w starej przychodni, ale...Autor komentarza: kamilekTreść komentarza: To Starosta zasłynie na całą PolskęData dodania komentarza: 12.12.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowa prezes lubańskiego szpitalaAutor komentarza: SołtysTreść komentarza: Jak ktoś jest chory to powinien być leczony, a nie wyrzucany ze szpitala do domu. Współczuję tym komentującym, co chcą takich standardów. Nie dość tego, to jeszcze chcecie, żeby szpital miał mniej pieniędzy, a urząd więcej, a potem narzekacie na służbę zdrowia.Data dodania komentarza: 12.12.2024, 20:48Źródło komentarza: Nowa prezes lubańskiego szpitala
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama