Przyjechali po raz pierwszy w 1983 roku i zainicjowali Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, który pozostał z nami do dzisiaj. Wiele się przez te 34 lata zmieniło na świecie, w kraju i w naszym mieście. Zmieniał się też festiwal, jego zasięg terytorialny, czas trwania czy budżety poszczególnych edycji. Jedno pozostawało i powinno pozostać na zawsze niezmienne: magia wielkiego, teatralnego święta, które co roku w wakacje napełnia nasze miasto sztuką i płynącą z niej energią.
Wierzymy, że także podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie sztuki, energii i entuzjazmu, którymi zechcą się z Państwem podzielić zaproszeni do Jeleniej Góry artyści, panująca nam miłościwie i nieustająco Królowa Teatru - Alina Obidniak, młody zespół realizatorów z młodzieżowej grupy teatralnej „Sta-art” oraz nieco tylko starsza załoga Jeleniogórskiego Centrum Kultury & Przyjaciele.
Dlatego Drodzy Widzowie zapoznajcie się z programem, zaopatrzcie w parasol (wtedy na pewno nie będzie padać) i przychodźcie do nas na Plac Ratuszowy codziennie o godzinie 15.00 w kolejne festiwalowe dni. Dołożymy wszelkich starań, aby był to zupełnie wyjątkowy wakacyjny weekend.
Organizatorzy
Tegorocznym festiwalem rządzą trzy założenia:
- Gwiazda każdego dnia. W każdy z trzech festiwalowych dni na zakończenie dnia prezentowany będzie spektakularny, bogaty scenograficznie i inscenizacyjnie spektakl z wieloosobową obsadą. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście otwierający festiwal, monumentalny spektakl teatru „Titanic” z Niemiec.
- Dla każdego coś miłego. Z pewnością wieczorne spektakle gwiazd dostarczą widzom wiele wrażeń estetycznych oraz powodów do przemyśleń nad kondycją współczesnego świata. W programie nie zapominamy jednak o mniej wyrafinowanej rozrywce oraz programach dla dzieci, które otwierać będą każdy dzień festiwalowy.
- Nie zasypiamy pomiędzy spektaklami. Zapraszamy do „Ulicznego Centrum Festiwalowego”. W nim codziennie od 15.00 odbywać się będą animacje i warsztaty dla dzieci a w przerwach pomiędzy spektaklami, na dwunastometrowym ekranie, wyświetlane będą animowane filmy komediowe dla dzieci i dorosłych.
PROGRAM
15 lipca 2016 / Plac Ratuszowy
godz. 15.00 - Rozpoczęcie animacji w ulicznym centrum festiwalowym (malowanie buzi, animacje z balonami, bańki mydlane )
godz. 18.00 - Spektakl dla rodzin „Eunika w krainie cyrku”, Teatr Uliczny Scena Kalejdoskop / POLSKA
godz. 19.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 20.00 - Spektakl „Satyriada” Teatr na Walizkach / POLSKA
godz. 21.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 22.00 - Oficjalne otwarcie festiwalu przez Prezydenta Miasta
godz. 22.10 - Spektakl „Symfonia pieca” Teatr Titanic /NIEMCY
16 lipca 2016 / Plac Ratuszowy
godz. 15.00 - Rozpoczęcie animacji w ulicznym centrum festiwalowym (malowanie buzi, animacje z balonami, bańki mydlane )
godz. 16.00 - Spektakl dla rodzin „Dziad i baba”,Akademia Wyobraźni / POLSKA
godz. 17.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 18.00 - Show Clap Clap Circo / URUGWAJ,ARGENTYNA
godz. 19.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 20.00 - Spektakl „Stalowe Usta” Pan Ząbek / POLSKA
godz. 21.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 21.30 - Parada Teatru Fuzja / ul. 1 maja, Konopnickiej, Plac Ratuszowy/
godz. 22.00 - Spektakl „Blacout” Teatr Fuzja / POLSKA
17 lipca 2016 / Plac Ratuszowy
godz. 15.00 - Rozpoczęcie animacji w ulicznym centrum festiwalowym (malowanie buzi, animacje z balonami, bańki mydlane )
godz. 16.00 - Spektakl dla rodzin „Baśń o dwóch braciach”, Akademia Wyobraźni / POLSKA
godz. 17.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 18.00 - Show Clap Clap Circo / URUGWAJ, ARGENTYNA
godz. 19.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 20.00 - Spektakl „ Freak show” Teatr Circus Ferus / POLSKA
godz. 21.00 - Projekcje filmów animowanych i komediowych w ulicznym centrum festiwalowym
godz. 22.00 - Spektakl „Causa Fatalis” Teatr Novogo Fronta / CZECHY, ROSJA
godz. 23.00 - Zakończenie 34. MFTU
15.07.2016
Krakowski Teatr Uliczny „Scena Kalejdoskop” / Eunika w krainie cyrku / Polska
Scena Kalejdoskop to teatr niezależny, dzięki temu działający bez żadnych ograniczeń. Nie skrępowana kreacja dała podwaliny do stworzenia oryginalnej przestrzeni artystycznej. Teatr Scena Kalejdoskop zajmuje się realizacją widowisk (spektakle plenerowe, uliczne, kostiumowe) oraz happenigów.
Pasja i zaangażowanie w tworzeniu każdego projektu zaowocowały kilkoma przebojami teatralnymi tj: widowisko uliczno-plenerowe z udziałem aktorów na szczudłach pt: "Serce Don Juana" - wystawione w ponad dwustu miastach Polski, przesiąknięte orientalnym mistycyzmem widowisko kostiumowe "Circo Amaro", a także plenerowy spektakl dla dzieci pt: „Graal".
Porywające widowisko plenerowe z elementami cyrku, oparte na motywach powieści Lewisa Carrolla"Alicja w krainie czarów". Tytułowa bohaterka zasypiając przenosi się do fantastycznego świata, gdzie poznaje wiele niezwykłych postaci. Eunika wędruje z widzem przez cyrkowe krainy swojej wyobraźni, napotyka na swojej drodze, nieziemskie zwierzęta i inne wręcz surrealistyczne istoty. Oryginalny pomysł oraz dbałość o każdy szczegół zaowocowały powstaniem niezwykle ciekawego spektaklu, który w formie plenerowej nabiera nowych znaczeń.
"Eunika.." ma nie tylko zachwycać obrazem, dźwiękiem,
plastyką ciała, grą aktorów czy efektami specjalnymi,
ale przede wszystkim ma uczyć.
Teatr na walizkach / Satyriada / Polska
Teatr Na Walizkach powstał w 2005 roku. Założony został przez trójkę aktorów: Annę Went, Łukasza Jędrzejczaka oraz Olega Yemceva - rosyjskiego komika i mima. Na przestrzeni minionych lat teatr współpracował z wieloma aktorami z różnych części swiata, czego wynikiem jest charakter dzisiejszych przedstawień. Są one bowiem rozumiane przez wszystkich niezależnie od wieku i narodowości. Inspiracją teatru są filmy z okresu kina niemego (Charlie Chaplin, Buster Keaton), rosyjska nowoczesna clownada, teatr improwizacji, teatr lalek czy pantomima. Twórczość Teatru Na Walizkach, to przede wszystkim komedie mieszczące się w konwencji teatru ulicznego, teatru improwizacji, visual comedy, cyrk. Nasze korzenie wywodzą się z pantomimy, ale nasze zainteresowania i inspiracje wykraczają daleko szerzej poza sztukę mimu. Teatr występował na wielu imprezach teatralnych i na festiwalach teatrów ulicznych w Polsce oraz wielokrotnie gościł za granicą min. we Włoszech, Niemczech, Białorusi, Austrii, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainie, i na Węgrzech, gdzie dzięki swej oryginalnej i „międzynarodowej” formie był entuzjastycznie przyjmowany. Członkowie Teatru Na Walizkach są zawodowymi aktorami.
W Jeleniej Górze zobaczymy „Satyriadę”, spektakl uliczny nawiązujacy do tradycji rosyjskiej i ukraińskiej sztuki komediowej. Spektakl składa się z różnych wątków fabularnych przeplecionych estradowymi pokazami sztuki cyrkowej. Zobaczymy min. przewrotną historię małżeńską, w której miłość miesza się ze zdradą, a wesele z pogrzebem. To zaskakująca opowieść, w której na tle bałkańskiej muzyki oglądamy pokazane z przymrużeniem oka nasze codzienne małostki i intrygi. Jest tu również scena w szpitalu, gdzie
obsługa lekarska nie daje nam pewności co do swoich umiejętności, natomiast pacjentem może okazać się każdy z nas! Zapraszamy także na pokaz rysowania obrazu na żywo oraz na pokaz jazdy i żonglerki na dwumetrowym monocyklu! Spektakl interaktywny, lekki, prześmieszny.
Titanic Theater / symfonia pieca / Niemcy
Teatr Titanic to fascynujące olbrzymie obiekty, muzyka na żywo i efekty specjalne. Teatr Titanic opowiada o mitycznych tematach, o ludzkości, naturze i technologii, a ich działania to poetyckie sceny z dziwacznym humorem groteskowych bohaterów. Teatr Titanick jest zakorzeniony w tradycji europejskiego teatru ludowego, który łączy z nowoczesną formą wyrazu. Ich celem jest, stworzenie świata obrazów, które mogą być zrozumiane przez ludzi wszystkich kultur. I to właśnie te obrazy zachwycają zafascynowaną widownię na całym świecie. Spektakl „Symfonia Pieca”, który zobaczymy w Jeleniej Górze, to kolejna monumentalna produkcja teatru, w której główną rolę odgrywa industrialna orkiestra, posługująca się nietypowym technokratycznym instrumentalium. Spektakl prezentowany był z sukcem na wielu Międzynarodwych Festiwalach Teatralnych na całym świecie.
Concept: Theater Titanick
Stage direction & Composition: Gundolf Nandico
Actors : Michael Hain, Clair Howells, Thomas Kuhnert, Georg Lennarz, Marie Nandico, Matthias Stein
Set Design: Robert Schiller
Technical Director: Markus Vorreiter
Stage Technicians: René Gieszinger
Instrument Construction: Steffen Michel, Jan Riever
Pyrotechnics: Maik Winkelmann
Costumes: Dunja Marija Kopi
Sound: Louis Altrogge
Lighting: Andreas Liedl
Production: Hanna Weiß
Artistic Director: Uwe Köhler
16.07.2016
Akademia Wyobraźni / Baśń o dwóch braciach, / Polska
Akademia Wyobraźni to nowoczesna grupa teatralna skupiająca absolwentów kulturoznawstwa, polonistyki, animatorów kultury. Grupa w swych działaniach sięga do korzeni teatru lalkowego łącząc je z najnowszymi zdobyczami animacji społeczno - kulturalnej; początki tej działalności siegają połowy lat 90-tych, a zainicjowane zostały przez Jacka Zuzanskiego i jego Grupe Działań Teatralnych; kontynuowane były następnie w ramach Stowarzyszenia TEART Program Działań Teatralnych.
BAŚŃ O DWÓCH BRACIACH
Według znakomitej baśni Gustawa Morcinka “O ubogim Szewcu i chciwym Młynarzu” pokazuje świat ludowej sprawiedliwości gdzie dobro jest nagradzane a zło piętnowane. Opowiadaną przez akordeonistę historię ilustrują działania lalek. Grupy dzieci biorą udział w spektaklu animując proste lalki dzieci Szewca, Młynarza i Biedy.
Clap Clap Circo / Urugwaj/Argentyna
Clap Clap Circo jest duetem teatralno cyrkowym, stworzonym przez Joaquin Caride (Clowna-żonglera) z Argentyny i Irene Carrier (aktorę i cyrkowca) z Urugwaju. Oboje podróżują po świecie. Do tej pory prezentowali się w ponad 30 krajach. Pracują razem wykonując pokazy uliczne od 2008 roku. Zaprezentowali swoje pokazy na różnych festiwalach odbywających się na wszystkich kontynetach. Odwiedzili m.in. takie kraje jak: Dania, Tajlandia, Portugalia, Meksyk, Gwatemala, Salwador, Nikaragua, Argentyna, Urugwaj, Brazylia, Włochy, Czechy, Szwajcaria, Niemcy, Polska. W Jeleniej Górze , dwukrotnie zaprezentują, pełen humoru i niezwykłej ekspresji godzinny program kuglarsko cyrkowy.
Pan Ząbek / Stalowe Usta / Polska
Panie Ząbek, jest Pan prawdziwym showmanem. Ma Pan styl, ma Pan pomysł”
Agustin Egurrola
„Moje dzieci byłyby zachwycone, one tutaj by sikały! Musiałabym sprzątać!”
Agnieszka Chylińska
„Ząbek mi się spodobał dlatego, że ma fantazję. W nim widać , że on siebie dokładnie wymyślił. Ten chłopak jest chodzącym spektaklem.”
Kuba Wojewódzki
Każdy festiwal potrzebuje gwiazdy. Postaci, która swoją charyzmą i umiejętnościami zapewni rozrywkę na
najwyższym poziomie, nadając przy tym iście magiczny i niepowtarzalny klimat. Oto jest. Przed Wami – Pan Ząbek. Pan Ząbek wychodzi naprzeciw najbardziej wygórowanym wymaganiom. Jego profesjonalne show to nieskończona studnia potencjału iluzji, wyczynów kaskaderskich oraz wysublimowanego humoru. Nie widzieliście jeszcze czegoś takiego!
Showman, Iluzjonista, Cyrkowiec, Postać. Oto on – Pan Ząbek. Narodził się spontanicznie w okolicach 2003 roku, jako alterego Marcina Połoniewicza. Matką jego Pasja do sztuk cyrkowych i sprawiania radości ludziom, Ojcem Majstersztyk iluzji i grozy, okraszony nietuzinkowym humorem. Swój pierwszy pokaz zorganizował na klatce schodowej. „W Jeleniej Górze zoabczymy jego niezapomniane, magiczne i niebezpieczne show, którego nie powstydził by się Harry Houdini.
Teatr Fuzja / Blackout / Polska
(...) Olśniewający wizualnie i bardzo energetyczny, głównie dzięki muzyce i niezwykłej, akrobatycznej sprawności aktorów.” Stanisław Godlewski, Gazeta Wyborcza
Blackout to opowieść o świecie wyrosłym na gruzach cywilizacji pozbawionej energii elektrycznej. Rozpoczyna się od cyberpunkowej parady osadzonej w realiach rozpędzonej technokratycznej super korporacji niedalekiej przyszłości. Pełna elektronicznych brzmień, akrobatyki i pędu. Kiedy wydaje się, że szybciej się nie da, następuję wielki krach energetyczny przekreślający wszelkie normy społeczne i cywilizacyjne. Walka ludzkości o przetrwanie na śmieciach cywilizacji prowadzi widza do dzikiej, w steampunkowej estetyce, postapokaliptycznej wizji świata, gdzie najważniejszą walutą stały się resztki energii wyskrobane z dna akumulatorów. Obu częściom spektaklu towarzyszy bezustannie muzyka na żywo, fantastyczna oprawa scenograficzna oraz ekspresyjna i energetyczna gra aktorów.
reżyseria Tomasz Rozmianiec,
inscenizacja Anna Rozmianiec Tomasz Rozmianiec,
muzyka Adam Brzozowski,
kostiumy i scenografią TEATR,
obsada Joanna Janicka, Agnieszka Mikulska, Alicja Zygadlewic, Michał Kozłowski, Filip Kwiatkowski, Rafał Orłowicz, Piotr Wojtyniak, Jakub Woźniak
muzycy Adam Brzozowski Mateusz Stróżyk Grzegorz Książkiewicz,
obsługa techniczna Łukasz Jata.
Teatr Fuzja z Poznania to stały bywalec największych polskich i europejskich festiwali teatrów ulicznych. Spektakl Blackout to najnowsza produkcja prezentowana z sukcesem na festwialu FETA 2015 w Gdańsku.
17.07.2016
Akademia Wyobraźni / Dziad i Baba / Polska
Akademia Wyobraźni to nowoczesna grupa teatralna skupiająca absolwentów kulturoznawstwa, polonistyki, animatorów kultury. Grupa w swych działaniach sięga do korzeni teatru lalkowego łącząc je z najnowszymi zdobyczami animacji społeczno - kulturalnej; początki tej działalności sięgają połowy lat 90-tych, a zainicjowane zostały przez Jacka Zuzańskiego i jego Grupę Działań Teatralnych; kontynuowane były następnie w ramach Stowarzyszenia TEART Program Działań Teatralnych.
DZIAD I BABA
Inscenizacja świetnej baśni Kraszewskiego. Opowiada historię dwojga biednych ludzi, których los niespodziewanie się odmienił. Pełna mądrości i humoru opowieść o zakamarkach ludzkiej natury. Spektakl w konwencji teatru maski z udziałem dzieci w warstwie plastyki odnosi do obrazów Tadeusza Makowskiego
Clap Clap Circo / Urugwaj/Argentyna
Clap Clap Circo jest duetem teatralno cyrkowym, stworzonym przez Joaquin Caride (Clowna-żonglera) z Argentyny i Irene Carrier (aktorę i cyrkowca) z Urugwaju. Oboje podróżują po świecie. Do tej pory prezentowali się w ponad 30 krajach. Pracują razem wykonując pokazy uliczne od 2008 roku. Zaprezentowali swoje pokazy na różnych festiwalach odbywających się na wszystkich kontynetach. Odwiedzili m.in. takie kraje jak: Dania, Tajlandia, Portugalia, Meksyk, Gwatemala, Salwador, Nikaragua, Argentyna, Urugwaj, Brazylia, Włochy, Czechy, Szwajcaria, Niemcy, Polska. W Jeleniej Górze , dwukrotnie zaprezentują, pełen humoru i niezwykłej ekspresji godzinny program kuglarsko cyrkowy.
Circus Ferus / Freak show / Polska
Circus Ferus to grupa osób, realizujących wymyślone przez siebie projekty. Grupa powstała w 2012 roku w Poznaniu. W jej skład wchodzą twórcy teatralni, współpracujący do tej pory z teatrami: Ósmego Dnia, Usta Usta Republika, Strefa Ciszy, Porywacze Ciał, Biuro Podróży, Polski Teatr Tańca. A także realizujący autorskie przedsięwzięcia. Nazwę zespołu można tłumaczyć jako "dziki cyrk" (z łac.). A to dlatego, że oprócz spektakli w "klasycznej" stylistyce offowej, robimy projekty, które przekraczają granice teatralności, często wychodzą "do ludzi": na ulice, do sieci, w miejsca niespodziewane.
Zaproszony do Jeleniej Góry spektakl „Freak Show” nawiązuje do wystaw biologicznych rarytasów (zarówno ludzi, jak i zwierząt) popularnych w Europie i Stanach Zjednoczonych od połowy XIX, do połowy XX wieku. Zmiany w kulturze popularnej i rozrywce oraz zmiana postaw dotyczących różnic fizycznych, doprowadziły do upadku formuły dziwacznego pokazu jako formy rozrywki. Lecz teraz Freak Show wraca, i to w wielkim stylu!
Zespół: Grzegorz Ciemnoczołowski, Agata Elsner, Kuba Kapral, Łukasz Kowalski, Kacper Lipiński, Karolina Pawełska, Dominik Złotkowski Scenariusz i reżyseria: Zespół Scenografia, kostiumy: Ewa Bone, Magda Deput, Ewa Kozubal Muzyka: Jacek Kolasa.
Teatr Novogo Fronta Causa Fatalis – Czechy/Rosja
Teatr Novogo Fronta, to pochodząca z Petersburga rosyjsko czeska grupa teatralna. Teatr posiadający obecnie siedzibę w Pradze, prezentuje swoje spektakle na całym świecie. Nie wyłaczając takich krajów jak Indie czy Izrael. Proponowany spektakl Causa Fatalis jest najpopularniejsząi najbardziej spektakularną produkcją teatru. Przedstawienia TNF robią wrażenie zarówno swoją skalą jak i różnorodnością ekspresji i przez krytyków nazywane jest „gorzką taneczną groteską” lub „ tańcem na krawędzi”. Przedstawienie Causa Fatalis jest zainspirowane przyczynowością w życiu ludzkim. Źródła historyczne prowadzą do teorii przyczynowości Arystotelesa, która rozróżnia cztery rodzaje przyczyn (causa materialism, formalism causa, causa efficiens i causa finalists). Pozostałe źródła inspiracji można znaleźć w buddyzmie
i kulturze indyjskiej gdzie zasada nazywana jest „karmą”. Nazwa i główny temat przedstawienia wywodzą się ze wszystkich tych inspiracji.
Reżyseria: Irina Andreeva
Wystepują: Matěj Kohout, Petr
Štěpánek, Ewa Zurakowska, Marie
Bayerová, Václav Kovář
Scenografia: Ondrej Zachar
Współpraca muzyczna: Honza Šikl
Produkcja: ART Prometheus
Występują: Matěj Kohout, Petr, Štěpánek, Ewa Zurakowska, Marie, Bayerová, Václav Kovář
Design i wykonanie: Imagine Digital Arts - projektowanie stron - 2009
Napisz komentarz
Komentarze