Niepełnosprawni parkujący naprzeciw sklepu motoryzacyjnego dotychczas mieli pojedyncze miejsce parkingowe oznaczone znakiem pionowym. Po oznaczeniu poziomym pozostało jedynie mocno zatarte wspomnienie w postaci kilku plam farby. Parkingi w tym miejscu wyznaczone są skosem do osi jezdni. Po malowaniu pasów tuż obok znaku pionowego (T-29) namalowano kopertę, kosztem dwóch usytuowanych skosem miejsc parkingowych. Druga koperta została namalowana na wjeździe na plac targowy.
Zmiana ta budzi wątpliwość wśród kierowców z orzeczeniem o niepełnosprawności odwiedzających targowisko. Niektórym z nich wydaje się, że owa koperta to zakaz parkowania. W rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wyrysowane przy targowisku koperty są niczym innym jak jednym z prawidłowych oznaczeń poziomych informujących o miejscu postojowym dla pojazdów osób z niepełnosprawnością.
Sposoby prawidłowego oznakowania pionowego i poziomego reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. nr 220, poz. 2181 z późn. zm.).
Przy oznakowaniu miejsc postojowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością powinno się dbać, aby były one czytelne dla wszystkich uczestników ruchu, dlatego zaleca się oznakowanie znakami pionowymi i poziomymi. Tu ciekawostka, znaki pionowe nie są koniecznością, przepisy ww. rozporządzenia określają, że miejsca dla niepełnosprawnych mogą być oznaczone wyłącznie znakami poziomymi – o ile są one prawidłowe.
Bywa, że zarządca terenu stawia tylko znaki pionowe informujące o parkingu i dodatkowo zamieszcza tabliczkę informującą, że miejsce jest dla osób niepełnosprawnych. Zapomina jednak o oznakowaniu poziomym, bądź jest ono zatarte. W takiej sytuacji straż miejska czy policja wezwana do interwencji, gdy nieuprawniony kierowca zajął takie miejsce, nie może podjąć czynności. Z kolei jeżeli miejsce postojowe ma tylko znaki poziome, sytuacja jest odwrotna. Wówczas taki delikwent za parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej może otrzymać mandat karny w wysokości 500 zł i 5 punktów karnych. Dodatkową karą za parkowanie nieuprawnionej osoby na miejscu dla inwalidy może być odholowanie pojazdu na koszt właściciela na parking strzeżony.
Przykłady prawidłowych oznaczeń parkingowych
Przykłady nieprawidłowego oznakowania
Napisz komentarz
Komentarze