Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O Sudeckim Festiwalu Minerałów

Czyli o lubańskim produkcie, który pobudza ruch turystyczny, kontynuuje tradycje kolekcjonerskie regionu oraz realizuje zapisy zawarte w strategii rozwoju miasta.

Sudecki Festiwal Minerałów to jedna z największych w tej części Europy imprez związanych z geologią i mineralogią. Od 2018 roku odbywa się w Lubaniu na Dolnym Śląsku, w urokliwym miasteczku o bogatej historii, położonym na trójstyku Polski, Czech i Niemiec. Atrakcyjna lokalizacja, wakacyjny klimat oraz wyselekcjonowana oferta atrakcji dla mieszkańców i gości, zachęcają do spędzenia w Lubaniu kilku lipcowych dni, a także umożliwiają integrację środowiska znawców minerałów z Polski i sąsiednich krajów.

Tradycje kolekcjonerskie to atut naszego regionu. To właśnie na Ziemi Lubańskiej znajdowała się jedna z największych w dawnych Niemczech kolekcji mineralogicznych, która już w XVIII wieku przyciągała do powiatu lubańskiego specjalistów z całego świata. Historia nie pozwala zapomnieć o tak ważnych wydarzeniach, dlatego już w 2014 roku Muzeum Regionalne podjęło starania, aby utworzyć w naszym mieście stałą ekspozycję mineralogiczną i ten cel został osiągnięty. Wystawa zlokalizowana pierwotnie w Ratuszu, następnie przeniesiona i rozbudowana w Wieży Brackiej, została odebrana pozytywnie przez środowisko naukowe. Podążając zgodnie z kierunkiem rozwoju miasta, kolejnym wyzwaniem było zwiększenie ilości turystów zatrzymujących się w Lubaniu, podróżujących dalej w Karkonosze i Góry Izerskie. Udało się to kilka lat później, gdy pojawiła się szansa zorganizowania w Lubaniu imprezy skupionej wokół skarbów Ziemi. Obecnie, w wyniku połączenia festiwalu mineralogicznego z typowym świętem miasta, Lubań może cieszyć się ze wzrostu frekwencji odwiedzających i aktywizacji podmiotów gospodarczych oferujących usługi hotelarsko-gastronomiczne.

Główną częścią festiwalu jest Giełda Minerałów i Biżuterii. Na lubańskim rynku wystawcy prezentują na swoich stoiskach minerały, skamieniałości, wyroby jubilerskie, galanterię kamienną i fachową literaturę. Co roku w Ratuszu i Wieży Brackiej eksponowanych jest kilka tysięcy okazów mineralogicznych najwyższej klasy, które są dostępne bezpłatnie dla zwiedzających. Spotkania z naukowcami, fachowcami specjalizującymi się w obróbce kamieni i wytwarzaniu biżuterii przyciągają regularnie tysiące zainteresowanych. Rzemieślnicy chętnie przyjeżdżają do Lubania, aby prezentować i sprzedawać swoje rękodzieło. Mieszkańcy odwiedzają centrum miasta, zwiedzają wystawy, kupują lokalne produkty, biżuterię, korzystają z warsztatów w Geostrefie, spędzają czas z rodziną w strefie zabawy i gastronomii, a wieczorami przychodzą na koncerty polskich gwiazd estrady, o co zawsze dba Miejski Dom Kultury.  

Sudecki Festiwal Minerałów nadal się rozwija. W tym roku miasto zaprasza również do Astrostrefy w Galerii Łużyckiej (Tret), w której powstanie planetarium oraz strefa wirtualnej rzeczywistości VR. Głównymi wydarzeniami tej części festiwalu są spotkania z najwybitniejszymi polskimi specjalistami z dziedziny astrofizyki. Przy ul. Brackiej spotkamy się z pracownikami Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lubaniu, ale również z przedstawicielami regionalnych destynacji turystycznych, którzy coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta, aby promować swoje firmy i oferować mieszkańcom swoje usługi.

Lubań, członek Związku Sześciu Miast Górnołużyckich, od wielu lat współpracuje z partnerami z Polski, Niemiec i Czech oraz reklamuje Łużyce i Dolnego Śląska. Wykreowanie nowego produktu turystycznego, jakim jest Sudecki Festiwal Minerałów, pozwoliło miastu osiągnąć długo wyczekiwany rozgłos w Polsce, Niemczech i Czechach, ale również w Ameryce Północnej i Azji. Korzystanie z potencjału naszego regionu zawsze będzie miało pozytywne skutki i może zapewnić nam powodzenie w realizacji kolejnych projektów kulturalnych i gospodarczych. Święto Lubania rozpoczyna się już w piątek 4 lipca w rynku. Spotkajmy się na Sudeckim Festiwalu Minerałów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Dlb 30.06.2025 09:35
Zeszłego roku była taka bida z nędza. W niedziele przed południem znajomi z Lubuskiego wracali z Gór od strony Kina wjechali do Lubania nawet nie wiedzieli nie widzieli nie słyszeli.Taka reklama a te szyldy to pożal się Boże.

Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
gry
Henryki 2025
SFM
Lawa PROGRAM
asrtrosfera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama