Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama

Gaszenie pożarów bez hydrantu. Praktyczne szkolenie strażaków w Leśnej

Minimalnym nakładem sił z maksymalnym efektem, to idea szkolenia na strażackim poligonie w Leśnej. Strażacy z regionu sprawdzali w praktyce niespotykane u nas techniki walki z ogniem w terenach, gdzie dostęp do wody jest ograniczony.
Gaszenie pożarów bez hydrantu. Praktyczne szkolenie strażaków w Leśnej

W minioną niedzielę na terenie dawnej żwirowni w Leśnej odbyły się specjalistyczne warsztaty poświęcone gaszeniu pożarów w terenach niezurbanizowanych. Szkolenie zorganizowały wspólnie: OSP Leśna, Centrum Szkoleń Ratowniczych w Leśnej, RIT Training GTD oraz Gmina Leśna. Zajęcia miały charakter praktyczny, a ich celem było zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa strażaków w działaniach poza miastem – tam, gdzie często brakuje hydrantów, a warunki są wyjątkowo trudne.

Instruktorami byli strażacy z Wielkopolski: Waldemar Wielgosz, Szymon Zieliński, Dawid Bąkowski i Adrian Kwikert – doświadczeni ratownicy, którzy prywatnie angażują się w dzielenie wiedzą. W Leśnej poprowadzili trzy rozbudowane scenariusze ćwiczeń, wszystko w realnych warunkach i z użyciem dostępnego na co dzień sprzętu.

Zaprosiliśmy specjalistów, którzy znają się na tej tematyce i potrafią w przystępny sposób przekazać wiedzę praktyczną – mówi Daniel Marczewski z OSP Leśna, dowódca sekcji i instruktor RIT. – Zależało nam na tym, żeby strażacy z naszej gminy nauczyli się, jak efektywnie wykorzystywać sprzęt, który mają na co dzień w jednostkach. To nie tylko kwestia skuteczności, ale też bezpieczeństwa – zwłaszcza w warunkach trudnodostępnych i przy ograniczonym dostępie do wody.

Uczestnicy szkolenia ćwiczyli m.in. pracę z podręcznym sprzętem gaśniczym: tłumicami, hydronetkami i narzędziami ręcznymi, budowę progresywnej linii gaśniczej oraz taktykę „wody w ruchu”, czyli działania z użyciem lekkich samochodów terenowych i pojazdów gaśniczych bez własnych zbiorników wodnych.

Pokazujemy techniki, które w wielu krajach są standardem, a u nas bywają zapomniane albo niedoceniane – tłumaczy Waldemar Wielgosz, jeden z instruktorów. – Wiele osób przekonuje się, że do skutecznego gaszenia pożarów nie potrzeba ani hektolitrów wody, ani ciężkiego sprzętu. Kluczem jest wiedza i przemyślane działanie.

Szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział sześć jednostek OSP z terenu gminy Leśna: Leśna, Świecie, Grabiszyce, Szyszkowa i Pobiedna, a także strażacy z Zawidowa oraz zastęp z Komendy Powiatowej PSP w Lubaniu.

To bardzo ciekawe zagadnienie i świetna inicjatywa – mówi Waldemar Kleszcz, prezes OSP Leśna. – Szkolenie pokazuje, że nie trzeba czekać na rozwinięcie wielkiej linii wodnej, by rozpocząć skuteczne działania. Zastosowanie nowoczesnych, lekkich rozwiązań może zdecydowanie skrócić czas reakcji. To istotne szczególnie tam, gdzie trudno o dostęp do wody.

Prezes podkreśla również, że szkolenia takie jak to, przyciągają do jednostek młodych ludzi – szukających nowoczesnej, angażującej formy służby.

Straż pożarna się zmienia. Ludzie przychodzący do OSP chcą się rozwijać, zdobywać nową wiedzę, a takie wydarzenia to dla nich wartość dodana – mówi.

Wszystko odbywało się na terenie dawnej żwirowni, udostępnionym dzięki wsparciu Gminy Leśna. Jak podkreślają organizatorzy, lokalizacja była kluczowa, bo dała możliwość przeprowadzenia ćwiczeń w warunkach zbliżonych do realnych zagrożeń.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
koncert dla M
festiwal nowogrodziec
500lat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Temida.Treść komentarza: Ulica dwukierunkowa. Do wsparcia asekuracji pracownika pracującego na wysokości (powyżej 3 m) wyznaczono tylko jednego pracownika. Nie widzę na fotografiach wymaganych tu barier i znaków uprzedzających kierowców o pracach na wysokości, Kto kieruje ruchem? . Po to ciągle przypomina się o przestrzeganiu przepisów (w tym BHP i ruchu drogowego, by je przestrzegać. Po to wymyślono kodeks wykroczeń oraz karny , by go stosować. Czy Lubań staje się miastem z dykty? Tak. A nie lepiej machnąć ręką na te przewody , wyłączyć prąd, i stworzyć jako atrakcję dla turystów dzielnicę lub całe miasto "ekologicznie" czyste, bo bez prądu? Ciekawscy będą walić z całego świata. Władze posadzą kolejne upamiętniające ten pomysł drzewo, Gdzie tu chociaż odrobina kompetencji? Ano w Waszych (Naszych) głowach drodzy mieszkańcy. Nie wybierajmy partie, a fachowców co posiadają uznane nazwiska. Nie wierzę, że takich nie macie obok siebie. To Wy przekonajcie ich następnym razem do kandydowania. Pozdrawiam.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 09:47Źródło komentarza: Masakra drzew przy Mickiewicza. Cięcia w środku okresu lęgowegoAutor komentarza: pppTreść komentarza: DO pracy to oni nie, teraz chodzą do kościoła a kradną jeszcze więcej ,trzeba mieć trochę też znajomości tu i tam .Data dodania komentarza: 22.05.2025, 09:24Źródło komentarza: Motocykle i silnik z Audi Q5 ukryte w garażu. Policjanci zatrzymali paseraAutor komentarza: Kalendariusz.Treść komentarza: Napis powinien brzmieć: "Drzewko pierwszej Solidarności". Byłoby uczciwiej. Nie ujmując aktualnym "politykom-działaczom."Data dodania komentarza: 22.05.2025, 09:17Źródło komentarza: Drzewo Solidarności w Parku NiepodległościAutor komentarza: BolekTreść komentarza: No p. Bykowski to jako burmistrz się nie wykazał, chyba najkrótszy w historii RP.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 09:12Źródło komentarza: Drzewo Solidarności w Parku Niepodległości
ReklamaPowiat Lubań
Reklama